Datové služby pro firmy s nadstandardními požadavky

Vít Jelínek | 12.11.2013 | Internet a služby | Žádné komentáře

Ne každý firemní zákazník si vystačí s vlastní ethernetovou sítí a obstarožním serverem, pohřbeným v temném zákoutí společnosti. Firmy, které mají například více poboček po celé republice, potřebují přenášet velké objemy dat do zahraničí nebo jim záleží na posíleném zabezpečení citlivých dat zákazníků, musí volit pokročilá datová řešení.

Podívejme se podrobněji na některé konkrétní služby pro náročné zákazníky. Jaké firmy tyto služby využívají a jaké k tomu mají důvody. Odborníci českého dodavatele telekomunikačních služeb Dial Telecomu znají odpovědi a rádi se o ně podělí…

Pronájem vlastní vlnové délky

Náročným firemním zákazníkům poslouží technologie, která poskytuje vůbec nejvyšší možnou přenosovou kapacitu. Tím je míněn pronájem vlastní vyhrazené lambdy (vlnové délky, pozn. red). Lambda je provozována v optické síti s technologií vlnového multiplexu WDM (Wavelenght Division Multiplex).

Technologie WDM umožňuje v jednom optickém vlákně přenášet násobně větší kapacity než je běžné. Optický signál se rozdělí dle příslušné vlnové délky. Každá lambda pak přenáší data separátně bez snížení rychlosti či naopak zvýšení útlumu oproti optickému přenosu bez WDM technologie. WDM také logicky snižuje nároky na počet samotných optických kabelů, a tím i náklady na přenosovou infrastrukturu. V rozšířených optických sítích s technologií DWDM (zhuštěný vlnový multiplex) umožňuje trasa přenášet kapacity až 120 kanálů. Většina operátorů má DWDM implementován ve variantě, která umožňuje poskytovat na jednotlivých vlnových délkách služby o kapacitě n*10 Gbit/s. Novější systémy umožňují až n*40 Gbps nebo n*100 Gbit/s. První implementaci systému o nejvyšší možné kapacitě na území ČR zavedl právě Dial Telecom na datové dálnici Frankfurt – Praha. O zachovaní stálého signálu se starají zesilovače po celé délce datové trasy.

Pro koho je technologie vhodná?
Služba umožňuje přenášet v krátkém čase datové toky s minimálním zpožděním z bodu A do bodu B. Běžná firma tyto kapacity většinou ani zdaleka nevyčerpá. Kdo naopak dedikovanou lambdu v optické síti využije, jsou nadnárodní společnosti, které potřebují přenášet velké množství dat mezi zahraniční „matkou“ a českým zastoupením, telekomunikační firmy, ISP nebo poskytovatelé obsahu.

Firmy, které službu v ČR využívají:
Wincor Nixdorf
Vodafone

Mezinárodně tuto službu využívají ve větší míře například holandský KPN či polský Exatel.

Schéma služby

Schéma služby

MPLS L3VPN – univerzální řešení pro data, hlas video i internet

Služba kombinuje výhody virtuálních privátních sítí a rozšířené standardizované technologie založené na protokolu MPLS (Multiprotocol Label Switching). MPLS zefektivňuje datové přenosy díky tomu, že jednotlivým datovým paketům přiřazuje štítky (labely). Data jsou pak směřovány podle těchto štítků namísto nutnosti forwardování na základě zkoumání obsahu samotných paketů, forwardování dat je tak násobně rychlejší.

MPLS L3VPN je díky své snadné implementaci do běžného ICT prostředí a širokým možnostem použití vhodná pro pokrytí potřeb hlasové, datové i video komunikace. Využití protokolu MPLS pro datovou komunikaci je pevně etablovaným globálním standardem rozsáhlých komunikačních sítí, což zajišťuje kompatibilitu s nově vyvíjenými IT aplikacemi.

MPLS L3VPN poskytuje „full mesh“ topologii (komunikace každý s každým), umožní tedy snadno a efektivně propojit všechny firemní pobočky do jediné privátní sítě. Tato síť může výrazně snížit provozní náklady na spolehlivou komunikaci uvnitř firmy. Mezi výhody tohoto způsobu připojení patří také bezpečnost dat. Přístup do internetu je realizován pouze z jednoho bodu, odpadá tak nutnost „hlídat“ počítače a zařízení všech zaměstnanců/poboček. Technologii lze využít v mnoha variantách odlišných zejména kapacitou linky a parametry zařízení, a to na optických, metalických i bezdrátových přenosových technologiích. Velmi často je využíváno řešení zálohováných linek, kde je jako záložní variantu možné využít například levného ADSL připojení.

Pro koho je technologie vhodná?
Služba MPLS VPN je díky své flexibilitě a rozsahu určena velkým, středním i malým firmám, které si nechtějí lámat hlavu s implementací či nákladným přizpůsobováním své dosavadní IT infrastruktury. Nezbytnou podmínkou jsou alespoň 2 pobočky. Služba je vhodná k propojení lokálních počítačových sítí, aplikací či hostingových center s možností kombinace datové, hlasové, video i internetové komunikace v rámci jedné přípojky.

Firmy, které službu v ČR využívají:
Vltava Labe Press
Radio Free Europe/Rádio svobodná Evropa
Alza.cz
Cleverlance
Securitas

Schéma služby

Schéma služby

Pokročilé zabezpečení přenášených dat díky IPsec VPN

Jedná se o rozšíření standardního IP protokolu založené na přísnější autentizaci a šifrování přenášených dat. IPSEC VPN umožní využít klasické přípojky do internetu na více pobočkách jako plnohodnotnou zabezpečenou privátní síť. Pobočky v rámci této sítě komunikují každá s každou na základě klasického protokolu IP. Pro průchod dat je využita síť Internet, data skrze ni proudí šifrovaným tunelem. Během přenosu tak nemůže dojít k jejich rozluštění ani změnám. Díky technologii IPsec VPN tedy mohou být firemní pobočky plnohodnotně připojeny kdekoliv na světě bez toho, aby IT technici museli řešit jejich zabezpečení.

Dalším využitím protokolu IPsec je možnost vzdáleného přístupu do sítě pro jednotlivé uživatele z jejich počítačů. Na VPN koncentrátoru poskytovatele služby MPLS VPN je možné nakonfigurovat přístup pro jednotlivé uživatele. Ti se do sítě připojí jednoduše tím, že na svém počítači aktivují klienta, který naváže IPsec tunel k VPN koncentrátoru a potom již mohou pracovat s aplikacemi ve vnitřní síti poskytovatele. Možnost vzdáleného přístupu přitom může být omezena pouze do definovaných segmentů sítě, aby se snížilo riziko úniku citlivých dat. V praxi to může znamenat třeba to, že se zaměstnanci mohou dostat k firemnímu emailu, ale nemohou přistupovat na sdílené disky s důležitými firemními daty.

Pronájem IT infrastruktury v datovém centru

Umisťování IT infrastruktury do datových center je trend, který využívá stále více firem. Provozování serveroven na jednotlivých pobočkách je z hlediska správy serverů a aplikací noční můrou. Servery na pobočkách je nutné v létě klimatizovat, řešit jejich správu, zabezpečení a po čase i obnovu. Zajištění třeba jen zálohovaného napájení je na mnoha místech prakticky nemožné. Servery jsou v rámci DC udržovány v nepřetržitém chodu v optimálních podmínkách, Umístění klíčové serverové infrastruktury do datového centra umožní, aby servery byly dostupnější a měly k dispozici takřka neomezenou konektivitu pro komunikaci do internetu i do sítě zákazníka. Efektivitu provozu je možné zvýšit, pokud je na serverech využita virtualizace, případně nějaká forma cloud architektury. Po přesunu serverů do datacenter mohou na pobočkách zůstat pouze pracovní stanice. Zaměstnanci mohou rovněž na aplikace hostované v datacentrech zabezpečeně přistupovat přes internet ze svých mobilních zařízení a domácích počítačů.

Firmy mohou v datových centrech využít pouze pronájem prostoru formou housingu nebo rozšířenou nabídku na pronájem serverů se správou. Stále více společností nyní rovněž využívá nabídku pronájmu virtuálních serverů v cloudu některého z poskytovatelů nebo si postaví svůj privátní cloud. Pokud si firma zvolí formu služby pronájmu serverů, může zpravidla využít i odborných znalostí svého poskytovatele, který může k serveru poskytnout správu a hardwarovou podporu. Nezanedbatelnou výhodou mohou být konzultace se specialisty. Navržením optimální konfigurace a struktury serverů je možné ušetřit například na softwarových licencích nebo na spotřebě elektrické energie.

Takto postavené architektury systémů mohou větším firmám přinést výrazné úspory a IT může velmi flexibilně reagovat na potřeby rozšíření společnosti. Na druhou stranu dále roste význam kvalitních telekomunikačních služeb a spolehlivého housingového centra.

Pro koho je služba určena:
Služba je vhodná pro všechny firmy, které provozují své vnitrofiremní aplikace na serverech nebo využívají web server a chtějí umožnit rychlý a kvalitní přístup ke svým prezentacím na internetu.

Firmy, které službu v ČR využívají:
JENA – nábytek, s.r.o
Gigant GROUP s.r.o.
Electro World s.r.o.
CÍGLER SOFTWARE, a.s.

Autor pracuje ve společnosti Dial Telecom.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz