Gartner: Chytré brýle slibují zvýšení efektivity práce

Albert Ryba | 07.11.2013 | Analýzy, Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Nezávislá analytická společnost Gartner vydala svoji novou studii, ve které předpovídá, že chytré brýle (smartglasses), jako například Google Glass, ušetří v oblasti průmyslu v roce 2017 díky vyšší efektivitě práce zhruba jednu miliardu dolarů ročně. Podle Gartneru budou mezi hlavní odvětví, těžící z výhod chytrých brýlí, patřit zejména výroba, služby, obchod a zdravotnictví.

Angela McIntyrová, ředitelka výzkumu v Gartneru, říká, že chytré brýle přinesou výhody rozšířené reality, kdy v kombinaci se zabudovanými kamerami budou uživatelům promítat na integrované displeje dodatečné informace, které jim usnadní jejich práci. Tato situace se v uvedených odvětvích bude projevovat již v horizontu tří až pěti let, kdy si firmy začnou uvědomovat přínosy chytrých brýlí a budou dokázat vyčíslit přínosy, které jim z nich budou plynout. Největší úspory pak budou plynout v odvětví „služeb v terénu“ z možností lepších diagnóz a oprav problémů na dálku bez nutnosti svolávat potřebné odborníky na místo zásahu.

Potenciál chytrých brýlí je značný

V současnosti jsou chytré brýle čistě okrajovou a rozvíjející se technologií a například v USA je nasadilo zatím méně než 1 % organizací, které je víceméně spíše testují (jinou oblastí je např. vojenství, kde podobné technologie již zdomácněly). Podle Gartneru se ale toto číslo v následujících pěti letech zvýší na 10 % a průkopníky budou hlavně ty firmy, které mají zaměstnance pracující v terénu či mimo hlavní sídlo a ocení je i různí kontroloři a inspektoři. Další adopce pak bude umocněna uvedením levných verzí smartglasses určených pro široký trh, které se rozšíří v horizontu 10 let už do poloviny všech firem.

Samozřejmě celková adopce chytrých brýlí bude záviset zejména na dostupných aplikacích a na službách určených přímo pro tento typ zařízení. Ale i v tomto ohledu jsou analytici Gartneru optimističtí a předpokládají, že v následujících pěti letech se ekosystém potřebných aplikací výrazně rozroste a pro firmy se tak chytré brýle stanou zajímavé pro jejich byznys.

Konkrétní přínosy smartglasses

Gartner očekává, že výhody chytrých brýlí postupně objeví i těžký průmysl, jako výroba, těžba či zpracování ropy a plynu. Tyto brýle by měly zejména zlepšit možnosti průběžného tréningu zaměstnanců v tom, jak opravovat věci a jak provádět určité úkony. Jejich činnosti by sledoval přidělený supervizor, který by jim říkal, co mají jak dělat a kde dělají chyby. I poměrně nezkušení pracovníci by tak měli být schopni řešit náročnější úkoly, vyžadující pokročilé znalosti, neboť expert se bude moci doslova dívat jejich očima. Gartner tak hovoří o nové éře interaktivního učení, které bude mnohem více praktické než dosud a které by potenciálně mohlo zvýšit zájem firem o uchazeče bez odpovídající praxe.

Naopak ve sférách jako jsou pojišťovnictví, média či finance, se čeká poměrně malé využití chytrých brýlí a to v souvislosti s možnými bezpečnostními riziky. Co se týká zdravotnictví, zde by mohly chytré brýle fungovat nejvíce pro oblast konzultací na dálku a experti v oboru by mohli sledovat a komentovat provádění nejrůznějších zásahů, které uskutečňují jejich méně zkušení a vzdálení kolegové. Lze si ale představit i jednoduché praktické využití, kdy by brýle pomohli lékaři pomocí funkce rozpoznávání tváří ihned identifikovat pacienta a zpřístupnit mu potřebné informace o jeho anamnéze.

Podle Gartneru přinesou chytré brýle v každém případě nutnost aktualizovat firemní BYOD politiku, protože lze počítat s tím, že zaměstnanci budou do práce nosit i vlastní smartglasses a je potřeba vymezit jejich použití a identifikovat možná rizika. U určitých pozic, kde hrozí vyzrazení citlivých informací, pak bude nutné používání těchto zařízení kompletně zakázat. Více se tomuto tématu věnujeme v článku Google Glass budou pro firmy hrozbou, ne přínosem, který se soustředí primárně na rizika spojená s touto technologií.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz