Microsoft u Windows XP odstřihne aktualizace antiviru

Albert Ryba | 01.11.2013 | Bezpečnost, Software | 1 komentář

Na blížící se konec podpory Windows XP se firmy i koncoví uživatelé připravují různě. Někteří již s předstihem migrovali na novější verzi, jiní blížící se datum konce podpory ignorují a nebo jednoduše nemají na migraci dost prostředků.

Microsoft navíc nyní informoval, že po ukončení podpory již neplánuje dodávat aktualizace antivirových definic pro bezpečnostní software Microsoft Security Essentials, čímž chce pravděpodobně ještě urychlit konec tohoto OS. Bezplatný bezpečnostní software Microsoft Security Essentials je přitom velmi populární nejen u koncových uživatelů, ale i u menších firem, neboť jej podle licenčních podmínek mohou instalovat až na 10 svých PC.

Tuto informaci potvrdil mluvčí Microsoftu v prohlášení, kde říká: „Společnost Microsoft nebude garantovat aktualizace antivirových signatur a enginu po ukončení podpory Windows XP, tedy po 8. dubnu 2014. Protože běh antiviru na nepodporovaném systému není stejně adekvátní ochranou proti hrozbám a řešením je jedině využití kombinace moderního softwaru a hardwaru.“

Microsoft tím jasně dává najevo, že s jakoukoliv podporou Windows XP už nelze počítat. Ironií je, že například konkurenční Google ohlásil, že jeho prohlížeč Chrome pro Windows XP bude podporovaný ještě nejméně do dubna 2015 a bude dostávat veškeré potřebné aktualizace. Například Mozilla pak ještě nedávno potvrdila, že ani nemá zatím v plánu ukončit podporu Firefoxu pro Windows XP po expiraci tohoto operačního systému.

Windows XP budou podle Microsoftu rizikem

Microsoft pak v rámci doporučených praktik pro zabezpečení PC doporučuje běh aktuálního antivirového řešení, pravidelnou instalaci softwarových záplat pro veškerý instalovaný software a celkově používání moderního softwaru, který je dobře chráněn proti moderním hrozbám. Paradoxem ovšem může být to, že někdy je starší software s minimálním podílem na trhu „bezpečnější“ než nový, právě díky tomu, že útočníkům se na něj nevyplatí cílit.

To ale nebude situace Windows XP, které po ukončení podpory budou s největší pravděpodobností stále nainstalované na velkém počtu PC a pro útočníky se tak stanou snadným terčem. Analytici Gartneru tak konec Windows XP přirovnávají z hlediska hrozeb k vysoce medializovanému přechodu na rok 2000 (y2k problem). Více najdete v článku Gartner: Smrt Windows XP ohrozí firmy po celém světě. Rok 2014 je přitom přelomový tím, že v něm skončí podpora i dalších populárních produktů Microsoftu jako jsou Office 2003 nebo Exchange Server 2003.

Částečná ochrana pro Windows XP pravděpodobně potrvá

Postoj Microsoftu k podpoře Windows XP je tedy jasný, otázkou je, jak se k této situaci postaví nezávislí dodavatelé bezpečnostních řešení a zda svoje bezpečnostní produkty po 8. dubnu začnou rozšiřovat i o speciální a nadstandardní ochranu zaměřenou na neopravené zranitelnosti ve Windows XP, aby tak svým uživatelům poskytli co nejvyšší míru bezpečí.

Tento scénář je podle analytiků pravděpodobný (ač je možné, že se bude týkat jen vybraných placených bezpečnostních řešení a nelze počítat s tím, že ochrana bude stoprocentní). V každém případě by to tedy nemělo vést k ukolébání majitelů či správců PC s Windows XP a k nabytí dojmu, že počítače s tímto OS jsou stále dobře chráněny. Lze to považovat za nouzové řešení a za trochu času navíc pro uskutečnění migrace, jíž se v důsledku stejně nedá vyhnout.

Doplnění 15. ledna 2014: Microsoft dnes vydal prohlášení, podle nějž budou antivirové definice pro Security Essentials poskytovány až do 14. července 2015. Informace uvedená výše v článku tedy naplatí. Děkujeme za pochopení.

1 komentář u článku “Microsoft u Windows XP odstřihne aktualizace antiviru”

  1. Dawe Fisch napsal:

    Na téma „Bezpečnost XP po ukončení podpory“ jsem se bavil s odborníky na zabezpečení, například i z Antivirového centra. Na počátku všichni mleli klasické „Nezáplatovaný systém je nebezpečný pro tebe i pro celičký svět ! Potěš strejdu Gatese, kup si nová Wokna a vyhřívej se na výsluní MS bezpečnosti, nebo potěž fandy Pittsburgu a přidej se k nim.“ Nicméně když jsem projevil zájem o téma a zároveň použil i své (byť poněkud omezené) znalosti problematiky, připustili následující :
    Domácnost – pokud bude PC s XP za firewallem (netřeba ani HW) s antivirem a antispyware s aktualizovanou databází, důležitá data pravidelně zálohována a uživatel bude dodržovat základní pravidla bezpečnosti (nestahuju vše, nelezu do „marastu“, neklikám na všechno…) je šance „že se něco po…“ jen o málo vyšší, než u nových systémů. Česky řečeno – nestane se nic
    Firma – Totéž + pro paranoiky uzavřít kompy s XP do vnitřní sítě a přistupovat z nich na net pouze přes server s Linuxem, či W7+ Opět je šance na po…stejná jako teď :)
    K těm aktualizacím – víte kolik lidí (ano – většinou pirátů, ale nejen jich) má dnes v různých W od XP po 8.1 vypnuté autoupdaty a jejich systém je tak léta bez jediné záplaty ? Hodně. Je takový systém bezpečnější, když se stále křičí o katastrofě v podobě ukončení podpory XP ? A stalo se těm lidem něco extra ? :))

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = sedm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz