MS Office s nativním dotykovým ovládáním se blíží

Albert Ryba | 06.11.2013 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Podle analytiků se stane chystaný kancelářský balíček Office s kompletním dotykovým ovládáním pro Microsoft zátěžovou zkouškou. Protože není zdaleka jasné, jak uživatelé tuto zásadní změnu, která se bude týkat prakticky všech funkcí, přijmou. Mnohem více ale bude záležet na Microsoftu samotném, jakým způsobem dokáže nový produkt nabízet.

Microsoft již před časem informoval, že optimalizuje pro dotykové ovládání hlavních aplikací Office – tedy Wordu, Excelu, Outlooku a PowerPointu, ale zatím neposkytl žádnou stopu, jak budou nové ovládací prvky vypadat. Přitom se očekává, že na trh by dotyková verze Office měla přijít někdy v první polovině roku 2014.

Dotykové Office jsou pro Microsoft výzvou

Samozřejmě i stávající Office lze ovládat dotykem, ale nemají nativní dotykové rozhraní a jejich ovládání stále vychází z dosavadní podoby. Spolu s tím, jak se rozšiřuje využití dotykových displejů se tato změna stává poměrně jasným požadavkem, na který Microsoft musí reagovat. CEO firmy Steve Ballmer již potvrdil, že nové dotykové Office budou nejprve k dispozici pro Windows 8.1 a až později pro další platformy. Mimo jiné by měly být (konečně) dostupné i pro Apple iPad.

Podle Rosse Rubina, analytika společnosti Reticle Research, lze jen těžko předpovídat, jak stávající uživatelé zareagují na změnu rozhraní, která bude muset být masivní a bude se pravděpodobně výrazně lišit od stávajícího desktopového ovládání. Stačí si jen vzpomenout, jaký odpor vzbudilo prosazení rozhraní Ribbon v Office 2007 a novějších. Změny, které přinesl Ribbon, budou ale podle Rubina zcela zanedbatelné oproti tomu, k jaké proměně dojde nyní.

Se stávajícími Office umí spontánně pracovat stovky milionů lidí, ale spolu s dotykovou podobou budou muset svoje návyky pravděpodobně značně změnit. Také Al Hilwa z IDC předpokládá, že úspěšná transformace rozhraní bude náročná a že bude pro Microsoft klíčovou výzvou. Je také vysoce pravděpodobné, že dotykové Office budou mít větší úspěch na tabletech než na běžných počítačích (i když budou vybavené dotykovými obrazovkami). Podle všeho bude mít uživatel na první pohled většinu pokročilých funkcí skrytou a bude je vyvolávat jen v případě specifické potřeby, takže by mělo dojít k výraznému zjednodušení celého rozhraní. Ale na detaily si musíme ještě počkat.

Změny Office jsou nutné a to nejen v rozhraní

Pro Microsoft je přitom velmi důležité, aby jeho kancelářský balíček Office měl úspěch. Nejen pro jeho silnou pozici ve firmách, ale celkově patří mezi jeden z jeho „ikonických“ produktů (a tvoří téměř třetinu jeho obratu). Například u Windows 8 se Microsoftu se změnou rozhraní podařilo poměrně značně omezit nákupní chuť firem i koncových uživatelů a podle analytiků jsou právě nové Windows jedním z důvodů propadu prodejů PC. Je jasné, že i v případě Office je podobná změna stejným rizikem, na druhou stranu Microsoft nemá na výběr, pokud chce, aby jeho kancelářský software zůstal stále „moderní“ a šel s dobou. Krátkodobě by sice mohl udržovat dvě linie produktů s různými typy ovládání, ale to nebude dlouhodobým řešením. Ostatně i u Windows 8 se Microsoft rozhodl jít radikální cestou a podřídit ovládání moderním trendům.

Microsoft také nutně potřebuje produkt pro mobilní přístroje, který by mohl plně konkurovat kancelářským balíčkům od Applu a Googlu. Jejich iWork a Quickoffice jsou k dispozici zdarma pro každého, kdo si koupí nový přístroj (v případě Applu) či kdo používá Android nebo iOS (v případě Googlu) a Microsoft vůči nim nemá žádnou odpovídající alternativu. Tou by se mohly stát odlehčené MS Office, které by byly v základní verzi zdarma a za poplatek by přidávaly pokročilé funkce. Tento model si analytici obecně dokáží představit jako životaschopný, otázkou je ale to, zda je Microsoft opravdu ochotný dávat nějaký produkt skutečně zadarmo.

Nástup mobilních zařízení ovšem výrazně změnil model nákupu softwaru, a pokud chce Microsoft uspět, je podle analytiků potřeba, aby i on změnil svoje stávající strategie, které dosud počítaly jen s bezplatnými trial verzemi na omezenou dobu. Konkurence na Microsoft tlačí a například Google nedávno informoval, že Quickoffice budou přímo integrovány v Androidu 4.4 KitKat, takže je nebude potřeba zvlášť instalovat. Podle Rubina tedy vše záleží na vedení Microsoftu, zda z dotykových Office dokáže udělat zajímavý produkt s velkým potenciálem a nebo zda vyvolá rozporuplné a odmítavé reakce.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz