Nativní aplikace pro Windows 8 vývojáře stále nelákají

Albert Ryba | 11.11.2013 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Úspěch nového rozhraní Windows 8 je úzce závislý na dostupnosti aplikací, které pro něj budou vytvořené. Bohužel podle všeho se Microsoftu příliš nedaří získat si na svoji stranu vývojáře a přesvědčit je, aby pro toto rozhraní začali tvořit svůj software. Dá se naopak říct, že od začátku roku 2012 se situace prakticky nezměnila. To pro Microsoft není rozhodně dobrá zpráva.

Matt Baxter-Reynolds, který pracuje jako konzultant vývoje mobilního softwaru a jako sociolog technologií, zveřejnil na webu ZDNet výsledky svého výzkumu realizovaného na portálu Stack Owerflow. V něm srovnává plány vývojářů na tvorbu nativních aplikací pro Windows 8 (a pro další mobilní platformy) v lednu 2012 a v říjnu 2013. Dalo by se čekat, že po více než roční dostupnosti nového operačního systému bude ochota vývojářů tvořit aplikace pro nové rozhraní označované jako Modern-UI (dříve Metro) výrazně vyšší, ale ti zůstávají zatím chladní a dávají přednost tvorbě aplikací pro iOS a Android.

Preference vývojářů v číslech

Průzkum mezi vývojáři v roce 2012, který trval 28 dní a začal 19. ledna, ukázal, že 3 368 vývojářů plánuje tvorbu aplikací pro Android, 3 264 pro iOS, 203 pak pro Windows Phone a jen 8 pro Windows Store (tím jsou myšleny nativní aplikace pro nové rozhraní Windows 8 či Windows RT, na které se již pomalu zapomíná jako na nepříliš úspěšný projekt).

Aktuální průzkum, který trval také 28 dní a probíhal v říjnu 2013, pak přinesl následující odpovědi: 4 505 vývojářů plánuje tvorbu aplikací pro Android, 3 079 pro iOS, 314 pro Windows Phone a stále jen zanedbatelných 80 pro Windows Store.

Jak je vidět, jasným vítězem je u vývojářů Android, který zřetelně dominuje jejich zájmu. Ač plány na tvorbu nativních aplikací pro Windows 8 stouply desetinásobně (což je sice největší procentní nárůst), zájem o ně zůstává mizivý. A to i přes intenzivní snahu Microsoftu přilákat vývojáře různými odměnami.

Microsoft má problém…

Uvedená data jsou samozřejmě jen orientační, ale lze z nich vyvozovat určité závěry, které nejsou pro Microsoft příliš příznivé. Vývojáři zjevně v jeho „moderní“ platformě nevidí potenciál na zhodnocení své práce, který mají naopak v případě Androidu nebo iOS téměř jistý (jde tedy o jednoduché pravidlo „jdi tam, kde jsou peníze“). Ačkoliv by je mělo lákat, že zde nebudou mít tolik konkurentů a jejich aplikaci si tak uživatelé snáz najdou, opak je pravdou. Dostupnost nebo nedostupnost aplikací má pak také značný vliv na atraktivitu platformy na trhu a zájem koncových uživatelů a vývojářů je tak úzce provázaný.

Problémem Microsoftu je i trvající roztříštěnost jeho platforem pro tablety a smartphony, zatímco v případě Androidu a iOS stačí vytvořit jedinou aplikaci, kterou lze využít na všech přístrojích. Microsoft se sice na této roztříštěnosti snaží pracovat, ale i přes určité sblížení v posledním roce platí, že je tyto aplikace potřeba optimalizovat pro každou kategorii zvlášť. Jedná se tedy o více práce s vidinou potenciálně nižšího zisku, takže není divu, že většina vývojářů dává v takové situaci přednost konkurenčním platformám.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz