Platby pomocí mobilního telefonu se stávají standardem

Albert Ryba | 25.11.2013 | Mobilita | Žádné komentáře

Výsledky průzkumu společnosti MasterCard ukazují, že o možnosti placení prostřednictvím mobilního telefonu ví v ČR již 92 % lidí a každý třetí ho k tomuto účelu také aktivně používá. Nejoblíbenější je zejména úhrada jízdného ve veřejné dopravě. Mobilem za něj už někdy platilo 43 % uživatelů mobilních telefonů, kteří jsou zvyklí jejich prostřednictvím provádět finanční operace.

Průzkum MasterIndex se zaměřoval na využívání mobilních telefonů a jejich aplikací pro finanční transakce. Z odpovědí vyplynulo, že převážná většina respondentů ví o  možnostech placení mobilním telefonem, a 29 % ho pro tento účel využívá alespoň příležitostně. Nejčastěji platí mobilním zařízením především lidé s příjmy nad 20 tisíc korun, z této skupiny takto platí 19 % lidí zcela běžně. V popularitě jasně vede placení jízdného ve veřejné dopravě, ale velký podíl mobilních plateb také tvoří úhrady za nákupy přes internet, účty za telefon nebo za energie, které využívá přibližně čtvrtina dotazovaných.

Graf: Za co platíte svým mobilním telefonem? Zdroj: průzkum MasterIndex společnosti GfK na vzorku lidí vyžívající mobilní telefony k finančním transakcím, listopad 2013

Graf: Za co platíte svým mobilním telefonem? Zdroj: průzkum MasterIndex společnosti GfK na vzorku lidí vyžívající mobilní telefony k finančním transakcím, listopad 2013

Výsledky průzkumu MasterIndex také ukázaly, jak se Češi staví k používání aplikací ve svých mobilních zařízeních. Informace o aplikacích získává 81 % lidí s aktivním přístupem k instalaci nových doplňků pro své telefony z internetu, 48 % dá na doporučení svých přátel a 33 % přímo z App store. Většina Čechů používá aplikace pro pořizování fotografií, kontakt na sociálních sítích a hraní her. Finanční aplikace nejčastěji používá 13 % dotazovaných.

„Lidé dnes mají řadu možností, jak zaplatit mobilním telefonem. Mimo plateb pomocí SMS existuje již řada moderních metod, jak platit prostřednictvím mobilu. Je to například platební aplikace MasterCard Mobile, kam si svojí kartu nahrajete a můžete pak pohodlně platit třeba v eShopech. Další možností je technologie NFC, kdy se mobilní telefon „změní“ v platební kartu a pouhým přiložením k terminálu u obchodníka zaplatíte,“ říká Richard Walitza, ředitel pro rozvoj mobilních plateb a inovací MasterCard Europe pro Českou republiku a Slovensko.

Technologie NFC umožňuje chytrým mobilním telefonům bezdrátově komunikovat přímo s platebními terminály. Platbu uživatel provede přiblížením telefonu s nahranou platební kartou. Platební kartu lze nejen vzdáleně nahrávat na NFC SIM kartu ale také spravovat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ devět = osmnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz