Prestigio chce prorazit s levnými tablety pro firmy

Albert Ryba | 05.11.2013 | Mobilita | Žádné komentáře

V posledních letech se na trhu objevilo nepřeberné množství značek tabletů, z nichž řada hrála předtím spíše okrajovou a nebo dokonce žádnou roli. Většina se jich zaměřuje na přístroje pro méně náročné koncové uživatele, ale někteří z těchto výrobců si již začínají uvědomovat přítomnost lukrativní podnikové klientely a snaží se svoje výroby profilovat jako tablety pro byznys. Přinejmenším tedy jako tablety pro běžné zaměstnance dostupné za přijatelnou cenu.

To je i případ firmy Prestigio, která byla v uplynulé dekádě známá spíše jako výrobce nižších řad LCD monitorů a notebooků, ale nyní výrazně posiluje právě v oblasti tabletů. Jeden z jejích posledních modelů, Prestigio Multipad 4 Quantum 10.1, chce nabídnout podnikové funkce za cenu výrazně nižší, než je v této kategorii zvykem (zhruba kolem 5 000 Kč). Ostatně právě firemní klientela láká například i výrobce alternativních firmwarů, jako je společnost Cyanogen, která nedávno rozšířila svůj záběr právě tímto směrem. Více najdete v článku Cyanogen bude nabízet aktualizace Androidu i firmám.

Tablet MultiPad 4 Quantum 10.1 je osazen – jak je již z názvu patrné, 10,1“ – displejem s rozlišením 1 280 x 800 bodů, čtyřjádrovým procesorem Rockchip s frekvencí 1,6 GHz, 1 GB RAM a 8 GB úložného prostoru (k dispozici je díky prostoru zabraným systémem asi 5,5 GB) a tuto kapacitu je možné rozšířit pomocí MicroSD karet. Jako operační systém je použit Android 4.2. Jde tedy o poměrně solidní konfiguraci pro běžnou práci.

MultiPad 4 Quantum – levný tablet pro zaměstnace je zde

Čím může být tento model zajímavý pro uživatele z oblasti byznysu? Nečekejme nijak extrémní a neobvyklou výbavu, což není ani cílem nového MultiPadu. Jeho zaměření se týká v prvé řadě orientace na informační pracovníky, kteří často pracují s dokumenty. Má proto předinstalovaný kancelářský balíček MobiSystems OfficeSuite a dále je standardně dodáván spolu s USB kabelem pro připojení externí klávesnice či myši, respektive za využití přepínače i obojího. Případně tak lze připojit USB disk pro rychlý přístup k datům. Zprovoznění mobilní kanceláře tak může trvat jen pár okamžiků. Důraz je tedy kladen na rychlé použití, než na komplexnost výbavy. Samozřejmě lze namítnout, že doinstalovat kancelářský balíček a dokoupit USB kabel lze k většině dnešních tabletů, což je pravda, ale Prestigio zjevně spoléhá na to, že pokud dodá již hotové řešení v jednom balení, které stačí otevřít a používat, může to firmám přijít zajímavé. Určitou logiku to tedy má.

Kancelářský balíček MobiSystems OfficeSuite je zaměřen na kompatibilitu s Microsoft Office a umožňuje práci s dokumenty, tabulkami a prezentacemi ve formách známých z klasických Office. Soubory mohou být ukládány lokálně a nebo do cloudového úložiště jako je Dropbox, SkyDrive či Drive. Prestigio také v rámci uchování co nejvyšší mobility vybavilo tablet baterií s kapacitou 7000 mAh, což je více, než u většiny běžných notebooků.

Má tato kategorie tabletů smysl?

Prestigio MultiPad 4 Quantum 10.1 skutečně tak cílí na čistě kancelářské pracovníky a obchodníky na cestách, nikoliv na manažery či ředitele, což ani není v jeho cenové kategorii cílem. Bohužel zde nenajdeme žádné pokročilejší metody zabezpečení, které IT oddělení musí případně doinstalovat samo. V úvahu je však potřeba brát hlavně zmíněnou cenu, která je zlomková například oproti profi modelům jako Lenovo ThinkPad Tablet, Apple iPad, HP Slate 8 či Microsoft Surface Pro…

Dá se tedy říci, že Prestigio útočí na segment, kde není až taková konkurence a podle analytiků nelze vyloučit, že jej budou následovat někteří další hráči. Právě firmy totiž chtějí nakupovat tablety v následujících letech ve vyšší míře, než o kolik poroste celý trh. A protože vedoucí pracovníci již svoje tablety většinou mají, jsou nejatraktivnější skupinou právě běžní zaměstnanci, kteří dosud pracují na běžných PC či noteboocích. Kategorie „low-cost business tabletů“ tak má logicky šanci na výrazný růst i úspěch na trhu, protože u ní lze očekávat největší nákupní zájem ze strany korporací.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz