Přichází vlna chytré elektroniky nošené přímo na těle

Albert Ryba | 29.11.2013 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

O trendu elektroniky a nejrůznějších IT přístrojů zabudovaných přímo v oblečení či jinak nošených „na těle“ (v angličtině se pro tyto přístroje používá výraz wearable electronic) se hovoří již delší dobu. Až miniaturizace posledních let a výrazný pokles energetických nároků však umožnily skutečný boom těchto zařízení. Potvrdit to má i veletrh s názvem 102 IT Month, který bude od zítřka probíhat v Tchaj-wanské Tchaj-peji.

Na veletrhu má celkem 350 společností představovat až do 8. prosince na 1 765 stáncích nejrůznější nové miniaturní „nositelné“ přístroje, které symbolizují posun možností mobility v poslední době. Očekává se, že na veletrh, na nějž je vstup zdarma, dorazí téměř milion návštěvníků. Ač jde v prvé řadě o přístroje zaměřené na koncové uživatele, pravděpodobně najdou uplatnění i ve firmách.

Nové éra „chytré“ zdravotní péče

Jednou z hlavních oblastí, kde došlo k výraznému posunu, jsou přístroje určené pro zdravotní péči. Zejména s příchodem standardu Bluetooth 4.0 se rozšířily možnosti přenosu dat z přístrojů s velmi malými bateriemi, které by nedokázaly běžné technologie pro bezdrátový přenos dlouhodobě napájet. Bluetooth 4.0 totiž využívá jak možnosti vysokorychlostního přenosu dat, které byly uvedeny spolu se specifikací Bluetooth 3.0, ale navíc přináší možnost přenosu malých shluků dat na krátké vzdálenosti při velmi nízkém energetickém odběru.

Výrazným trendem jsou například chytré hodinky, které monitorují abnormality zdravotního stavu uživatele, například srdeční tep, a mohou tak při příznacích výkyvů okamžitě informovat členy rodiny či lékaře. Další možností je propojení chytrých hodinek s lokalizačními službami GPS.

Další možností je využití „nositelných“ chytrých zařízení pro hlídání dětí, které mohou sloužit dokonce i jako nástroj pro eliminaci syndromu neočekávaného úmrtí kojenců. Sledují se tak vzorce dýchání dětí, které jsou zasílány do smartphonů rodičů, kteří jsou opět v případě anomálií upozorněni na možný problém.

Další možnosti pro pohodlnější práci i život

Velký rozvoj zažívají u elektroniky v oblečeních také NFC aplikace a různé miniaturizované senzory či ovládací prvky. Lze si tak představit například zaměstnance ve firmě, který nebude muset přikládat různé kartičky ke vchodovým dveřím do různých částí budov, ale bude automaticky podle miniaturního čipu ve svojí kapse vždy identifikován a vpuštěn do těch sekcí, kam má právo přistupovat a bude podle toho možné určit jeho momentální lokaci ve firmě či třeba vyhodnocovat jeho docházku. V případě ztráty či odcizení půjde takový přístroj snadno zablokovat a nahradit. Možnosti jsou v tomto případě opravdu značné a díky jednoduchosti těchto přístrojů by měla být i cena na poměrně nízké úrovni.

Pokud se na kategorii wearable electronic budeme dívat z širšího hlediska, spadají do ní například i chytré brýle Google Glass, od nichž si Google slibuje velký úspěch a masivně do nich investuje a již postupně upravuje svoje služby tak, aby s těmito brýlemi byly dobře použitelné. Jeden příklad za všechny se může týkat profesionálních, ale i běžných řidičů, kteří by si na displeje brýlí mohli nechat promítat mapu cesty, kterou jedou – a to ne v podobě klasické mapy viděné shora, ale ideálně v podobě virtuálních šipek, které by jim rozšiřovaly reálně viděnou silnici o digitální navigační prvky. A samozřejmě i o reklamy, které se podle komentátorů spolu s užším provázáním elektronických přístrojů s lidskými smysly stanou větší součástí lidských životů než tomu bylo dosud.

To, že je trend elektroniky v oblečení opravdu výrazný, potvrzuje i fakt, že v Tchaj-wanu proběhnou v dohledné době další dva veletrhy specializované právě na tuto oblast. Jeden se uskuteční v polovině prosince v Tchaj-chungu v centrálním Tchaj-wanu a druhý v Kaohsiungu a Tchaj-nanu v jižním Tchaj-wanu na přelomu prosince a ledna. Za další krok se pak považuje integrování přístrojů přímo do těla uživatele, což zatím ale vzbuzuje jisté rozpaky. Za deset let ovšem může jít již o běžnou věc.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz