Prognóza IDC: Výdaje na IT porostou příští rok rychleji

Albert Ryba | 08.11.2013 | Analýzy | Žádné komentáře

Podle výzkumné agentury IDC by rok 2014 měl být ve znamení oživení výdajů na IT a růstu trhu s informačními technologiemi o více než 5 %. Podíl by na tom měla mít zejména stabilizující se globální ekonomika.

Podobně jako jiné analytické skupiny, také IDC průběžně snižuje svoje odhady pro rok 2013, který viditelně nesplňuje původní očekávání. Podle současných odhadů je meziroční růst kolem 4 %, což je méně než v roce 2013, kdy šlo o nárůst o 5 %.

Rozvíjející se trhy klíčem k růstu

Hlavním faktorem brzdícím letošní růst je zpomalení rozvíjejících se trhu, jako jsou Čína, Rusko nebo Brazílie. Právě Čína by v příštím roce měla být jedním z tahounů výdajů na IT a současně IDC počítá s pokračujícím růstem v USA a v Evropě.

Co se týká zařízení z širší kategorie IT, za které se v letošním roce nejvíce utrácí, za celou polovinou nárůstu výdajů stojí podle IDC smartphony a tablety. Po odečtení mobilních telefonů by růst IT trhu v roce 2013 činil pouhých 2,6 %.

Výdaje firem pak zůstávají poměrně skromné, zejména co se týká hardwaru a ve všech hlavních typech podnikového „železa“ (PC, servery, sítě a úložné systémy) je viditelné zpomalení. IDC letos počítá s tím, že výdaje firem na servery, storage a síťové prvky letos porostou o 1 procento, v příštím roce to ale má být o silná 4 %.

Podle IDC jsou dodavatelé IT stále více závislí na poptávce na rozvíjejících se trzích a spoléhají na to, že zde bude pokračovat růst. V případě, že tyto ekonomiky zaznamenají problémy, znamená to zejména pro velké dodavatele riziko značeného propadu a nesplnění původních odhadů prodejů.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ čtyři = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz