Red Hat Enterprise Linux 6.5: Rychlejší než kdy dřív

Albert Ryba | 22.11.2013 | Software | Žádné komentáře

Společnost Red Hat, která je v současnosti jedním z nejvýznamnějších hráčů na poli Linuxu, ohlásila nejnovější verzi svého podnikového operačního systému Red Hat Enterprise Linux 6.5. Co RHEL 6.5 přináší nového?

Podle vyjádření zástupců firmy je Red Hat Enterprise Linux 6.5 navržen zejména pro firmy, které budují a nebo spravují rozsáhlé a komplexní IT projekty s důrazem na běh kritických podnikových aplikací a na rychlost prováděných operací. Speciálně má pak být určen pro korporace, které potřebují otevřený hybridní cloud a potřebují se spolehnout a široké možnosti správy. A to od bezpečnosti, přes síťové nastavení až po možnosti virtualizace. Nově pak přibyl nástroj pro lepší nastavení systému pro běh SAP aplikací na základě osvědčených praktik zveřejněných SAPem.

Novinky v Red Hat Enterprise Linuxu 6.5

Důraz byl do značné míry kladen redukci latence provozovaných aplikací, která se nyní počítá v mikrosekundách, což mají ocenit zejména finanční instituce a nebo obchodní společnosti. Red Hat je totiž oblíbenou platformou pro běh burzovních systémů a zde je potřeba zpracovávat veškeré požadavky s maximální rychlostí. RHEL 6.5 konkrétně pracuje v lokálních sítích s přesností pod úrovní mikrosekund díky využití Precision Time Protocolu (PTP). Právě precizní časová synchronizace je klíčem pro vysokou rychlost a nízkou latenci aplikací, což je vyžadováno zejména v případě zmíněných finančních transakcí. Zlepšená je i přesnost datových razítek u archivovaných dat a lokální či globální synchronizace času.

Red Hat Enterprise Linux 6.5 dále přináší nový a komplexnější pohled na síťové aktivity. To má umožnit systémovým administrátorům lépe využívat porty pro routování dat a optimalizovat datové toky podle požadované zátěže. V praxi tak jde například o lepší výsledky při streamování mediálního obsahu. Zlepšeny byly i virtualizační nástroje, lze například dynamicky zapínat či vypínat virtuální procesory (vCPU) u aktivních hostů. To se hodí zejména u cloudových proměnlivých zátěží. Zlepšila se i práce s aplikacemi náročnými na operační paměť a podporována je až kapacita 4 TB RAM v rámci KVM hypervizoru. Tento hypervizor je také integrovaný s GlusterFS svazky pro přímý přístup k distribuovaným úložným systémům. To má zlepšit výkon při přístupu k datům.

RHEL 6.5 přichází s integrovanými bezpečnostními funkcemi, které kombinují snadnost použití a aktuální standardy. Přibyla zde centralizovaný certifikovaný přístup pro bezpečnostní služby. Dále pak například nástroj OpenSCAP 2.1, který implementuje standard Security Conent Automation Protocol. Nově přibyla také možnost nasazovat image aplikací v kontejnerech vytvořených pomocí Dockeru. Jedná se o open source projekt dříve známý pod názvem dotCloud. Kontejnery mohou být použity pro běh aplikací jako by byly na virtuálních strojích, ale bez požadavků na VM paměť, procesory a úložné kapacity.

Podle komentátorů RHEL 6.5 jde opět o krok dále a jde o výraznou změnu, reflektující aktuální požadavky firem. Korporace využívající RHEL by měly zvážit, jaké výhody jim nová verze může přinést. Zvlášť v případě takových, jež intenzivně využívají SAP, virtualizaci nebo provádí finanční transakce by aktualizace dávala smysl v co nejdřívějším horizontu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz