Vyplatí se palivové články pro napájení serverů?

Albert Ryba | 15.11.2013 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Technologie palivových článků jakožto zdroje energie dosáhla již stavu určité vyzrálosti, který umožňuje její širší využití v datových centrech po celém světě. Dosud šlo spíše o poměrně drahý doplněk, který patřil mezi zcela výjimečnou výbavu, o které si běžné firmy mohly nechat jen zdát. A mnoho z nich tyto články stále vnímá spíše jako „kosmickou technologii“, než jako produkt k reálnému každodennímu využití. Situace se ale mění a již lze uvažovat situace, v jakých se skutečně vyplatí uvažovat o nasazení palivových článků a v nichž dává jejich nasazení smysl.

Podstatou fungování palivového článku je elektrochemická reakce, která přeměňuje chemickou energii kontinuálně přiváděného paliva s oxidačním činidlem na elektřinu. Oproti klasickým generátorům elektrické energie dosahují palivové články při výrobě elektrické energie vysoké účinnosti až 60 %. Účinnost je dána zejména tím, že přeměna energie je přímá a nikoliv přes mezistupně (tepelnou a mechanickou), jako je tomu například u spalovacích motorů. Paliva i oxidační činidla mohou být různá, v současnosti je velmi populární třeba široce dostupný zemní plyn.

Kdy nasadit palivové články?

Jak vyplývá z odborné studie No More Electrical Infrastructure: Towards Fuel Cell Powered Data Centers od Microsoftu, situace zatím nedospěla do stádia, kdy by bylo výhodné uvažovat o kompletním napájení celého datového centra palivovými články a objem výroby palivových článků nedosáhl úrovně, kdy by takové projekty byly ekonomické. Nicméně lze poměrně úspěšně uvažovat o napájení jednotlivých vybraných racků palivovými články, díky čemuž jsou pak prakticky energeticky zcela soběstačné.

Tyto články se v datových centrech budou objevovat stále častěji, zejména v případě, že dojde k dalšímu poklesu jejich cen. Microsoft počítá s tím, že zdvojnásobení produkce palivových článků přinese pokles cen o 20 % a tato technologie bude tedy stále dostupnější.

Vzhledem k tomu, že palivové články jsou z hlediska dodávání elektřiny mnohem spolehlivější, protože podle statistik jsou výpadky dodávek plynu výrazně méně časté než je tomu u elektřiny, jsou vhodným řešením právě pro racky osazené kritickými komponentami, na kterých běží nejdůležitější aplikace pro byznys. Vlastní palivové články u racků omezují i nutnost složitých energetických rozvodů v datovém centru a jedná se i o poměrně ekologicky přívětivou technologii.

Možné úspory s palivovými články

Úspory je tak potřeba počítat s ohledem na více faktorů. Co se týká kapitálových nákladů, může to být podle studie Microsoftu až 16-20 %, pokud jde o provozní náklady, studie hovoří ve srovnání s elektřinou o 4 %. Ačkoliv zde výrazně záleží na lokalitě umístění datového centra a místních cenách energií. Benefitem je i zmíněná vyšší spolehlivost a menší riziko výpadku. Dlouhodobě by pak výhodnost palivových článků oproti klasickému způsobu napájení elektřinou měla stále růst.

Při budování nových datových center by proto mělo být již nyní na místě zvažovat tuto variantu, přinejmenším s výhledem na následující roky a v datových centrech budoucnosti by měly mít palivové články určitě svoje místo.

Kompletní studii Microsoftu najdete volně dostupnou na adrese http://research.microsoft.com/pubs/203898/FCDC.pdf.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz