Amazon Kinesis: Cloudová služba pro analýzy velkých dat

Albert Ryba | 18.12.2013 | Cloud, Internet a služby | Žádné komentáře

Společnost Amazon se snaží spojit výhody cloudových služeb s nástroji pro práci s velkými objemy dat (big data). Jedním z významných kroků v této cestě je zahájení ostrého provozu on-line služby Kinesis, která byla poprvé v Amazon Web Services (AWS) představena letos v listopadu. Doplňuje tak již nabízené služby Amazonu a dovršuje tak možnost komplexního řešení práce s velkými objemy dat v cloudu mimo vlastní IT infrastrukturu.

Kinesis má za cíl bufferovat velké proudy dat, které jsou streamovány na úložný systém a zpracovávat je v reálném čase. Uživatel pak má možnost data v rámci AWS přesouvat mezi službou pro ukládání dat Simple Storage Service (S3), řešením pro zpracování velkých objemů dat Elastic MapReduce (EMR) a hostovaným datovým skladem Redshift. Využít lze i propojení s aplikacemi v elastickém cloudu EC2 od Amazonu.

Analýzy čehokoliv jsou nyní po ruce

Uživatelé tak mají možnost průběžně ukládat a zpracovávat terabajty dat ze stovek či tisíců různých zdrojů, jako jsou třeba finanční transakce, feedy ze sociálních médií, data z nejrůznějších senzorů či třeba informace ze systémů pro sledování polohy. Kinesis má umožnit škálování pro datové toky všech velikostí a pro různé typy aplikací s také replikaci dat pro jejich zpracování různými systémy.

Služba, která má být určena primárně pro firmy (ale její využití by mohly ocenit například i výzkumné a vědecké instituce) umožňuje nejen okamžité získání užitečných dat z importovaných zdrojů, ale lze na tomto základě automaticky generovat různé výstrahy a upozornění vycházející z anomálií v datech a následně pak i rychle činit důležitá rozhodnutí.

Uživatelé služeb AWS od Amazonu mohou začít Kinesis používat okamžitě pomocí konzole pro správu (Management Console) a nebo přes API volání. Ceny jsou nastavené v rámci modelu „pay-as-you-go“ – tedy zaplať podle toho co využiješ – na startovní částku 0,015 dolaru za hodinu při streamu dat rychlostí jeden megabajt za sekundu.

Pro koho jsou big data v cloudu vhodná?

Analýzy velkých objemů dat jsou podle analytiků v současnosti trendem, který pomáhá firmám lépe rozumět svému byznysu a zákazníkům, identifikovat chyby a zvyšovat svoji konkurenceschopnost. Nicméně pořízení infrastruktury pro práci s big daty je poměrně nákladnou záležitostí a tak možnost jejího využití v rámci cloudu je pro řadu firem lákavá. Zejména pokud jde o nárazové projekty, pro které se nevyplatí budovat vlastní řešení a je potřeba rychlé nasazení.

Naopak u institucí, u kterých se počítá s trvalým využitím analýz velkých objemů dat, jako jsou třeba finanční instituce, analytici doporučují spočítat si návratnost vlastního řešení pro big data, které by v případě dlouhodobého využívání mělo vyjít obvykle výhodněji než cloudová služba. Výhodou je v tomto případě také fakt, že firma má všechna data u sebe a nikoliv mimo svůj dosah u třetí strany.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + = čtrnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz