Apple se změnami v iOS 7 zkomplikoval vývojářům život

Albert Ryba | 19.12.2013 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Apple letos na podzim uvolnil jednu z nejvýraznějších aktualizací svého mobilního operačního systému – iOS 7. Ten přináší mnoho změn jak pro uživatele, tak i pro vývojáře. Obzvlášť ti však z nového iOS nejsou příliš nadšení a hovoří o něm jako o nejchybovější a neproblematičtější verzi vůbec.

Matt Neuburg, který patří k vývojářům pro iOS, zveřejnil na portálu TidBITS svoje postřehy, které se týkají změn a nepříjemností, jež jsou s nimi spojeny. A také chyb, kterých je podle něj více než dost. Nejvíce postiženými přitom mají být zejména uživatelé starších přístrojů.

Nekompatibilita iOS 7 s iOS 6

Jedním z hlavních problémů je podle Neuburga fakt, že úpravy aplikací pro iOS 7 přináší problémy s kompatibilitou se staršími verzemi systému – včetně iOS 6. Ty přitom využívá stále poměrně hodně uživatelů, kterým se rozhraní iOS 7 nelíbí a nebo na něj jednoduše nemohou aktualizovat (např. u iPhone 3GS). Problémy s kompatibilitou kódu jsou přitom tak velké, že vývojáři nyní stojí před rozhodnutím, zda úplně od podpory iOS 6 a starších verzí upustit a nebo zda uvolnit dvě různé verze aplikace, jednu pro iOS 7 a druhou pro starší verze. Jen tak lze totiž podle Neuburga zajistit, že aplikace bude na všech přístrojích vypadat jak má, ale přináší to samozřejmě spoustu práce navíc.

Problém je například s vykreslování tlačítek systémem, s odlišným pojetím dynamického textu a nebo se zobrazením widgetů. Poměrně radikálním zásahem pak bylo převzetí enginu pro rozvržení textu z OS X pro Mac do iOS. To pak může mít za následek chybné zobrazování tabulek, popisků v obrázcích či dalších textových doplňků.

Podle Neuburga je pravděpodobné, že dříve nebo později většina vývojářů svoje aplikace přepracuje pro iOS 7 s tím, že rezignují na podporu starších verzí iOS. Pro uživatele již nepodporovaných zařízení Applu to znamená, že se mohou rozloučit s novými verzemi aplikací a jejich přístroje rychle ztratí na použitelnosti.

Chyby a nepředvídatelnosti chování iOS 7

Nejde ovšem jen o změny, na které by bylo možné si zvyknout a přizpůsobit se jim. Neuburg, ale i další nezávislí vývojáři, hovoří o iOS 7 jako o nejchybovější majoritní verzi iOS vůbec. Podle nich Apple udělal tolik změn, že je nestačil důkladně otestovat a bude trvat delší dobu, než se mu je povede z větší míry odstranit. Pro vývojáře to pak znamená fakt, že základní funkce, na které ve starších verzích iOS spoléhali, nefungují jak mají.

Typicky třeba widgety, které bez problémů chodily se všemi verzemi iOS 4, 5 a 6 nyní nefungují. Problémy jsou i mezi subverzemi iOS 7, takže například jeden z elementů rozhraní ve verzi 6.0 a 7.0.3 již nefunguje stejným způsobem v nejnovější verzi iOS 7.1. V praxi je tedy potřeba vyloženě experimentovat a ručně testovat, co funguje jak má a na co se lze spolehnout a na co nikoliv.

Je jasné, že každá větší změna je doprovázena podobnými porodními bolestmi a určité problémy se daly čekat. Nicméně vývojáři si stěžují i na přístup Applu, který mění osvědčené metody a funkce a již neřeší, jaké důsledky to přinese. Jako by jej ani nezajímalo, co na to vývojáři řeknou a co jim to přidělá za potíže. Podle některých komentátorů bude trvat ještě měsíce, než se současná neuspokojivá situace usadí, ovšem to již Apple bude pravděpodobně dokončovat iOS 8 a nezbývá než doufat, že tentokrát přinese méně zásadních změn a pokud ano, že budou lépe promyšlené. Vzhledem ke snaze o sbližování s OS X a také s ohledem na nutnost rychle reagovat na konkurenci je ovšem spíše pravděpodobné, že i jádro iOS bude nyní podléhat intenzivnějším proměnám než dříve.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ osm = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz