České e-shopy jsou v období nákupů ohroženy výpadky

Albert Ryba | 02.12.2013 | Aktuality, Internet a služby | Žádné komentáře

Odborníci očekávají, že by se letošní vánoční tržby na internetu mohly vyšplhat až k 19 miliardám korun. Většina zavedených e-shopů se na toto období připravuje již od září a zajišťuje si zejména dostatečné personální zdroje, aby dokázaly pokrýt rapidní nárůst objednávek.

Z informací společnosti INTERNET CZ ale vyplývá, že mnohé e-shopy zaznamenávají vysoké ztráty v důsledku nedostatečné kontroly dostupnosti služeb.

V minulém roce se tržby českých e-shopů v předvánočním období šplhaly až k rekordním 800 milionům korun denně. Zejména pro malé a střední obchodníky je nápor tak veliký, že jsou doslova zavaleni vyřizováním požadavků na logistiku a nemají čas kontrolovat, zda je jejich obchod funkční a dostupný. Většina z nich potvrdila, že poklesy a výkyvy objednávek registrují někdy i s denním zpožděním a teprve následně hledají příčiny. O nedostupnosti jejich e-shopu se dozvědí většinou až s „desetitisícovými“ zpožděními.

Tyto týdny budou také výrazně intenzivnější z hlediska kyberútoků, které mají za cíl poškodit konkurenci a znemožnit nakupujícím dokončení objednávky. Odborníci proto doporučují provádění pravidelných kontrol dostupnosti či lépe automatizovaný monitoring a také využití load ballancerů, které případnou zátěž dokáží rozložit. Známý je třeba příklad z minulých let, kdy například řízený DDOS útok z Číny vyřadil z provozu drtivou většinu českých modelářských prodejců. Nemusí se přitom jednat pouze o útok konkurence, ale stačí i nenadálý zájem o zboží v akci a nastavení e-shopu připravené na provoz „pouze“ v řádu stovek objednávek denně může zkolabovat. Zejména v předvánočním období, kdy některé e-shopy generují až 90 % svého ročního obratu, je důležité svěřit dohled spolehlivým automatizovaným systémům.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ devět = sedmnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz