HP: Stolní PC prý nejsou mrtvá. Skutečně?

Albert Ryba | 12.12.2013 | Analýzy, Hardware, Podniková infrastruktura | 1 komentář

Zatímco analytické agentury ve svých reportech ukazují, že prodeje PC se propadají stále hlouběji a více než se očekávalo (přičemž tahounem poklesu jsou právě stolní počítače), CEO společnosti HP Meg Whitmanová je překvapivě opačného názoru a výroba stolních PC podle ní dává stále smysl.

Není to ale jen proto, že HP je tradičním výrobcem klasických PC a v oblasti nových mobilních přístrojů se tato firma zatím nedokázala prosadit?

PC mají stále smysl

V rozhovoru pro CNBC Whitmanová hovořila o strategii její firmy právě v oblasti tabletů, notebooků a stolních PC. Podle ní je poptávka po všech typech těchto přístrojů trvale silná a i z toho důvodu by se zdráhala hovořit o smrti PC, což je termín, který se poslední dobou často a s oblibou používá. Hewlett-Packard se snaží pokrýt celou škálu přístrojů od tabletů, hybridů, notebooků přes pracovní stanice a stolní počítače a Meg Whitmanová je přesvědčená, že všechny tyto přístroje mají na dnešním trhu a zejména v komerční sféře své místo.

Je jasné, že hovořit o smrti PC je zatím předčasné, ale není pochyb o tom, že se postupně dostávají na okraj zájmu a jejich prodeje jsou čím dál slabší. A o tom, že dřívější sláva desktopů je pryč, asi nemá smysl diskutovat. Společnost HP je v současnosti (resp. podle údajů za 3Q13) na druhé příčce z hlediska celosvětových prodejů PC a za toto čtvrtletí prodala po celém světě téměř 14 milionů PC a notebooků. Meziročně se jí přitom povedlo tyto prodeje zvýšit o 0,4 %. Sice to nestačilo na vedoucí Lenovo, které se probojovalo až na první příčku, ale je to stále poměrně úspěch ve srovnání s dříve silnými hráči, jakými byly Acer nebo Asus. Ti totiž meziročně ztratili téměř čtvrtinu svého tržního podílu v oblasti PC.

Sázka na PC není jistá

Celkově nelze podle analytiků příliš kalkulovat s tím, že by se trh s PC v budoucnu výrazně oživil a naopak za letošní rok bude celkový propad pravděpodobně více než 10 %. Je pravdou, že pokud několik hráčů z klesajícího trhu odejde, zlepší se tak situace pro zbývající, na což HP pravděpodobně sází a nechce se svého tradičního byznysu v oblasti PC vzdát. Výhodou HP je na rozdíl od zmíněného Aceru nebo Asusu silná pozice ve firmách, v nichž zatím nedochází k takovému radikálnímu propadu zájmu o PC jako je tomu u koncových uživatelů. HP tak má pravděpodobně ještě pár let času na to zlepšit svoji strategii v oblasti tabletů.

Whitmanová sází zejména na hybridní modely, tvořící jakési pojítko mezi notebooky a tablety. Jedná se o přístroje s odnímatelnou klávesnicí, které mají být univerzálně použitelné a kde není zatím až tak široká nabídka. Jejich prodeje ovšem zůstávají zatím víceméně jen okrajové. HP tak musí v této oblasti výrazně přidat plyn a dokázat přesvědčit zákazníky, aby si tyto přístroje pořídili. Protože spoléhat na stolní PC nebude možné věčně a dá se předpokládat, že i firemní zákazníci jejich nákupy dříve nebo později výrazněji omezí.

1 komentář u článku “HP: Stolní PC prý nejsou mrtvá. Skutečně?”

  1. Tomáš Beck napsal:

    Musím souhlasit. Stolní PC nejsou mrtvá. Dle mého názoru, patří na špici. Není nad stolní PC, nehledě na to, že jsou vesměs pořád nejvýkonnější.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz