Mainframy zůstávají pro řadu firem nenahraditelné

Albert Ryba | 06.12.2013 | Hardware, Podniková infrastruktura | 1 komentář

Zatímco zájem o běžné servery slábne spolu s tím, jak firmy stále více využívají služeb v cloudu, klasické mainframy si kupodivu stále v řadě organizací drží svoji pozici v tamějším IT prostředí. Ačkoliv by se tedy mohlo zdát, že tyto systémy patří již minulosti a dávno již ustoupily moderním IT trendům, o kterých se dnes často diskutuje, opak je pravdou.

Alespoň to vyplývá z průzkumu společnosti Compuware mezi 350 řediteli IT z vybraných evropských zemí, USA, Japonska a Austrálie. Zejména pro velké firmy byl v minulosti mainframe srdcem jejich IT infrastruktury, ale pro řadu z nich není jednoduché jej nahradit a spíše tak okolo něj nabalují nové služby než aby svoji IT infrastrukturu kompletně změnily. To s sebou ovšem přináší řadu dalších potíží a komplikací.

Mainframe zůstává v centru IT infrastruktury

Mainframy jsou pro firmy zajímavé zejména pro provoz klíčových obchodních aplikací a v průzkumu více než polovina dotázaných (55 %) potvrdila, že pro průběh či dokončení transakcí je mainframe v jejich firmě nezbytný. Navíc devět z deseti dotázaných říká, že zátěž a požadavky na mainframe rostou a za posledních 5 let vzrostl průměrný nárůst distribuované zátěže o 44 %.

Současně devět z deseti dotázaných CIO potvrdilo, že nové zákaznicky orientované aplikace, které ve svých firmách nasazují, potřebují přistupovat k mainframu. Ovšem tato kombinace nových a starých technologií není obvykle bez problémů a tři čtvrtiny respondentů potvrdilo, že složitost takových aplikací a zpracování jejich požadavků v rámci distribuovaného prostředí mainframu způsobuje delší řešení problémů. Výsledkem je pak skutečnost, že čtyři z pěti firem nemají přehled o skutečné uživatelské zkušenosti spojené s takto provozovanými aplikacemi a 63 % přiznává, že si problémy s výkonem takových aplikací uvědomují až ve chvíli, kdy začnou padat požadavky na help desk.

Změna není jednoduchá

Přesto jsou mainframy typicky považovány za stabilní a spolehlivé kusy IT infrastruktury, které firmy obvykle koupily již tak dávno, že náklady na jejich pořízení jsou již dlouhou dobu odepsané. Zatímco cloudové služby mohou být zajímavé pro nárazové akce a třeba pro zkoušení nových typů aplikací, pro dlouhodobé a předvídatelné operace a úlohy jsou mainframy stále velmi dobrým a hlavně osvědčeným řešením.

Navíc je potřeba podotknout, že přepisování aplikací pro mainframe do nové podoby není nic jednoduchého a řada firem, které uskutečnily migraci na modernější platformy (nejčastěji x86), vzpomíná na tento přechod jako na velmi náročné období. Problémem je i fakt, že většina vývojářů, kteří tvořili aplikace pro mainframy, je dnes již v důchodovém věku a hledání mladších zaměstnanců s odpovídajícími znalostmi je s trochou nadsázky jako hledání jehly v kupce sena.

1 komentář u článku “Mainframy zůstávají pro řadu firem nenahraditelné”

  1. Jan Kameníček napsal:

    Tak zůstávat u mainframu jen proto, že je náročné migrovat na novější platformu, je opravdu zoufalost. Doporučuji takový krok udělat co nejdříve, protože čím déle se to bude odkládat, tím hůře!

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz