Paměťové čipy jdou na dračku, poklesy cen nečekejte

Albert Ryba | 04.12.2013 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Polovodičový trh zažíval poměrně krušné roky a loni ještě meziročně klesal o 2,5 %. Podle poslední analýzy agentury IHS ovšem letos zaznamená výrazný nárůst a to o 4,9 % na celkový objem 317,9 miliardy dolarů (Gartner pak hovoří o růstu 5,2 %). A to hlavně díky rostoucí poptávce pro některých typech paměťových čipů.

Konkrétně trh s pamětmi DRAM (zejména typu DDR3) vzroste v letošním roce o 35 % a u NAND flash čipů by to mělo být o 27,7 %. Velká poptávka tak pravděpodobně zabrání jakýmkoliv případným poklesům cen a naopak zajistí výrobcům poměrně slušné marže, kdy zaznamenávají úspory z rozsahu výroby a současně si mohou účtovat i solidní prodejní ceny.

Tento boom je dán především raketovým nárůstem prodejů smartphonů a tabletů, které jsou osazovány stále vyššími kapacitami operační paměti a disponují i větším úložným prostorem. Určitý vliv má také častější využívání SSD disků v noteboocích.

Výrobci polovodičů slaví

Například americký výrobce paměťových čipů Micron Technology podle IHS letos zaznamená nárůst o 109,2 % na celkový obrat 14,2 miliardy dolarů a posune se tak z 10. příčky mezi výrobci polovodičů na čtvrtou pozici a zdvojnásobí svůj podíl na trhu s čipy na 4,5 %. Dopomohla mu k tomu zejména akvizice jednoho ze silných hráčů, německé společnosti Elpida Technology, kterou uplynulé „hubené roky“ finančně vyčerpaly. Také jeho konkurenti na poli paměťových čipů z Koreje – SK Hynix a Samsung – mají podle IHS zaznamenat růst obratu z prodejů pamětí o desítky procent. Konečně se jim tak začnou ve velkém vracet investice, které uskutečnili v uplynulých letech ve snaze inovovat a zefektivnit svojí výrobu i nabízení produkty.

Naopak hráči na „křemíkovém hřišti“, kteří se na paměťové čipy přímo nespecializují, by měly zažít spíše stagnaci nebo pokles. Například Intel si podle předpovědí IHS sice udrží první příčku mezi výrobci polovodičů, ale jeho podíl klesne z loňských 15,7 % na 14,8 % (hovoříme po podílu na trhu křemíkových čipů, nikoliv čistě procesorů) a pozice Intelu bude pravděpodobně díky jeho provázanosti s oblastí PC i na dále klesat.

Taktéž výrobci, kteří vsadili na čipy pro smartphony a tablety, slaví úspěch a již zmíněný Samsung  postupně Intel z hlediska celkového tržního podílu v oblasti polovodičů poměrně rychle dotahuje. Také americký Qualcomm se Intelu stále více přibližuje, protože mu tržby z prodejů čipů mají vzrůst letos o 31,6 % a získá tak již 5,5% podíl na polovodičovém trhu. Naopak neúspěšně má skončit letošní rok z hlediska prodeje čipů pro Sony (-28,1 %) nebo pro AMD (-4,2 %). AMD, které dříve patřilo mezi zdatné konkurenty Intelu, bude navíc pravděpodobně brzy na širším polovodičovém trhu předehnáno agresivním MediaTekem (+32,1 %) a je otázkou, zda se mu ještě podaří dostat se na dřívější výslunní zájmu.

Kde prodeje rostou a kde naopak klesají?

Paměťové čipy nejsou jedinou oblastí, kde dochází k růstu a IHS uvádí, že letos si polepší i výrobci dodávající LED panely (+9,5 %), CMOS obrazové senzory (+5,7 %) a další různé senzory a aktuátory, tedy převodníky elektronických impulzů na mechanické (+3,6 %). K propadu má naopak dojít v oblasti starších CCD obrazových senzorů (-40,6 %), speciálních pamětí (-19,6 %), digitálních zvukových procesorů (-16,5 %), SRAM pamětí (-15,9 %) nebo třeba flash čipů NOR (-14,8 %).

Pořadí výrobců polovodičů a změny mezi rokem 2012 a 2013 pak zachycuje následující tabulka z dílny společnosti IHS.

Žebříček výrobců polovodičových čipů. Zdroj: IHS, prosinec 2013

Žebříček výrobců polovodičových čipů. Zdroj: IHS, prosinec 2013

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz