Poskytne Microsoft update na Windows 8.1 zdarma všem?

Albert Ryba | 11.12.2013 | Analýzy, Software | Žádné komentáře

Ve snaze posílit tržní podíl nového operačního systému Windows 8.1 nelze podle analytiků agentury IHS vyloučit, že Microsoft umožní zdarma upgradovat na nejnovější verzi všem majitelům legálních verzí Windows. Šlo by o podobnou strategii, jakou již ozkoušel Apple, ač u Microsoftu byl takový krok dosud nevídaný. Jedná se o reálnou možnost a nebo jen o nepodloženou spekulaci?

Apple opět ukázal směr

V současnosti jsou Windows 8.1 dostupné jako bezplatná aktualizace jen pro uživatele, kteří si dříve zakoupili Windows 8. Zmíněný Apple s bezplatnou aktualizací OS X přišel spolu s aktuální verzí 10.9 Mavericks, která je k dispozici zdarma všem uživatelům OS X. Přitom u dřívějších verzí si za upgrade také účtoval poplatek ve výši několika set korun. Tento krok uživatelé Applu uvítali s nadšením a opět jej začali vnímat jako inovátora a průkopníka nových trendů, tvrdí Clifford Leimbach z agentury IHS. Pro Apple je to pak jednoznačnou výhrou v tom, že i uživatelé, kteří by setrvávali u starší verze OS, nainstalují novou a budou mít přístup k nejnovějším funkcím a službám, z nichž Applu může plynout potenciální zisk.

A jak je to na trhu již zvykem, nezůstávají úspěšné kroky bez odezvy, zvlášť od hráčů, kteří nutně potřebují prosadit nějakou změnu. Což je právě případ Microsoftu, jehož zájmem je migrovat uživatele starších verzí Windows na nové a tím i přilákat vývojáře nativních aplikací pro API ve Windows 8 / 8.1.

Leimbach tvrdí, že nevidí žádnou jinou životaschopnou cestu, jak by mohl Microsoft ve větším měřítku přinutit uživatele starších Windows migrovat právě na verzi 8.1. Jde tak podle něj o logický krok, který by Microsoftu zajistil výrazné zvýšení podílu nového OS, což by mělo být jeho cílem. Samotný Microsoft se k podobným plánům nijak nevyjádřil, ale jiní komentátoři nad analýzou IHS vyjadřují pochybnosti.

Microsoft ale není Apple…

Hlavním rozdílem je totiž fakt, že Apple prodává jak hardware, tak i software a může si podobné kroky snadno dovolit v rámci snahy zatraktivnit právě svoje počítače, u kterých tak budou mít zákazníci jistotu, že na nich budou moci provozovat vždy aktuální operační systém a to zdarma, bez dalších poplatků. Naopak Microsoft je až na několik výjimek (jako jsou třeba přenosné počítače Surface) orientován hlavně na software a umožněním bezplatné aktualizace všem by se tak obíral o potenciální zisky.

Dalším rozdílem je i to, že Apple spolu s bezplatnou dostupností aktualizace na OS X 10.9. Maverick ukončí bezpečnostní updaty starších OS, což si Microsoft nemůže dovolit. Pro Apple jde opět o výhru, neboť ušetří na podpoře verzí systému, které již neprodává, ale Microsoft tuto podporu bude muset zajišťovat tak jako tak, podle platných životních cyklů. A dalším, rozhodně ne zanedbatelným rozdílem je i fakt, že zatímco Apple s novým OS X 10.9 sklidil od uživatelů velmi pozitivní reakce, o Windows 8 se toto říct příliš přesvědčeně nedá a velká část IT komunity tuto verzi z principu odmítá. Kroky, které tak dávají smysl pro Apple, nemusí podle komentátorů být vhodné pro Microsoft a optimismus analytiků IHS tak sdílí málokdo.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = dvanáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz