Přenosy dat v mobilních sítích se do roku 2019 zdesetinásobí

Albert Ryba | 10.12.2013 | Internet a služby, Mobilita | Žádné komentáře

Z poslední studie Ericsson Mobilty Report vyplývá, že v letech 2013 – 2019 dojde k desetinásobnému zvýšení přenosu mobilních dat. V současnosti je objem celkového přenosu mobilních dat 1 exabajt, v roce 2019 studie předpokládá, že půjde o 10 exabajtů za měsíc.

Objem dat v mobilních sítích bude nadále růst rychlejším tempem než u sítí pevných a jejich celkové množství pravděpodobně vzroste ze současných 5% z celkového objemu na 12%. Pevné sítě tak stále budou mít z pohledu přeneseného objemu dat dominantní zastoupení. Report vychází z předpokladu, že v letech 2013 – 2019 počet smartphonů (chytrých telefonů) vzroste ze stávajících 1,9 miliard na 5,6 miliard. Průměrný provoz generovaný průměrným uživatelem smartphonu přitom vzroste z dnešních 600 MB na 2,2 GB.

Hlavním důvodem proč objem mobilních dat v sítích poroste je sledování video obsahu. To je také jedním z nejdůležitějších důvodů investic mobilních operátorů do 4G/LTE sítí. Zatímco v roce 2013 představovalo video celkem 35 % z přeneseného objemu dat, v roce 2019 by to mohlo být více než 50 % s tím, že v čase neustále roste kvalita přenášeného videa a tím i objem přenesených dat (i přes úspornost nových kodeků). Za tok 2013 přitom poprvé překoná datový provoz generovaný smartphony provoz z mobilních PC/notebooků a tabletů.

Důležitou roli hraje také zobrazení webových stránek v mobilních přístrojích. „Zaznamenali jsme velký nárůst počtu zobrazení webových stránek na mobilních zařízeních. V současnosti je toto číslo v České republice druhé nejvyšší po Slovensku v celé střední a východní Evropě. Mezi prvním pololetím 2012 a prvním pololetím 2013 návštěvnost webových stránek stoupla v České republice o 207 %,“ upozorňuje Jiří Rynt ze společnosti Ericsson Česká republika.

„Na rostoucí objem přenesených dat má kromě schopností smartphonů data rychle stahovat a prezentovat v čím dál lepší kvalitě samozřejmě vliv i rychlost sítě. Přechod na LTE, kterého se dočkáme v brzké době, tento trend ještě výrazněji povzbudí. Čím více bude mezi lidmi smartphonů a rychlejší síť, tím více budeme sledovat online videa, přenášet objemnější soubory, či surfovat po webu prostřednictvím těchto chytrých telefonů,“ dodává Rynt.

Celou studii Ericsson Mobility Report si můžete ve formátu PDF stáhnout zde.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz