Propady prodejů PC se stupňují, výhled není růžový

Albert Ryba | 03.12.2013 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Podle posledních prognóz výzkumné agentury IDC tento rok klesne celosvětový trh s PC o překvapivě vysoké číslo – a to o nečekaných 10,1 %. Poslední zveřejněná předpověď IDC přitom počítala jen s poklesem o 9,7 %. Nejvíce na to doplatí firmy, které na prodeje PC výrazně spoléhají, jako jsou například Dell, Acer nebo HP.

Důvody poklesu jsou stále stejné, jen se stupňují. Je jimi stále menší zájem o nová PC, minimum inovací v této oblasti za poslední roky a také rostoucí obliba tabletů a dalších přístrojů nové generace. Podle analytiků IDC je již malá šance, že by se stolní PC a notebooky ještě dostaly do pozitivního růstového trendu a čeká je spíše vytrvalý pád. Jedním z hřebíčků do rakve PC bylo uvedení Windows 8, které vyvolaly značnou kontroverzi a jak napovídá analýza IDC, ani nedávno představené Windows 8.1 tento trend již nezmění. Přitom Microsoft Windows 8.1 vyvíjel právě s ohledem na to, aby zde přidal funkce, které uživatelům na původní verzi chyběly nebo je dokonce odrazovaly.

Růst lze čekat už jen ve specifických kategoriích

Příliš se nedá počítat ani s tím, že by situaci zachránily tablety s Windows, které jsou svojí architekturou stále běžným PC poměrně podobné. Zde sice Loren Loverdeová z IDC potvrzuje, že zatímco letos se jich prodá po celém světě zhruba 7,5 milionů kusů, v roce 2017 to má být zhruba 39,3 milionů, ale i to bude stále z hlediska celého trhu s PC zanedbatelní množství. Přesto se zde pro výrobce rýsuje určitý potenciál růstu na příští roky a jde o jednu z mála oblastí tohoto segmentu, kde lze počítat s výraznými meziročními nárůsty prodejů.

Co se týká roku 2014, pro něj z hlediska prodejů PC počítají analytici IDC zatím s poklesem o 3,8 %, ale lze předpokládat, že tyto odhady průběžně ještě zrevidují. Největší pokles má být na tzv. vyspělých trzích, kde o PC opadl zájem opravdu značně. Jisté pozitivní momenty si analytici slibují od rozvíjejících se trhů, kde dříve byly nárůsty největší, ale ani zde není pro PC situace růžová.

V nákupech klasických PC také stále ještě pokračují státní organizace a firmy, které berou tablety či mobilní přístroje spíše jako doplňky pro svoje zaměstnance a stolní počítač či notebook zde dosud obvykle zůstává standardní výbavou. Domácí uživatelé se naopak na poklesu prodejů podílí značnou měrou, o klasické počítače mají stále menší zájem a navíc výhled pro oba tyto koncové trhy není příliš příznivý.

Následuje tabulka z dílny IDC, která zachycuje odhady prodejů PC na rozvíjejících se a vyspělých trzích a také celosvětově pro roky 2012, 2013 a 2017.

Vývoj prodejů PC. Zdroj. IDC, prosinec 2013. Pozn.: Roky označené hvězdičkou jsou odhad.

Vývoj prodejů PC. Zdroj. IDC, prosinec 2013. Pozn.: Roky označené hvězdičkou jsou odhad.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz