Průzkum: Firmy se nedostatečně chrání před útoky zevnitř

Albert Ryba | 04.12.2013 | Aktuality, Analýzy, Bezpečnost | Žádné komentáře

České organizace se podle výsledků průzkumu společnosti Safetica Technologies relativně dobře chrání před hrozbou vnějších útoků. Všichni respondenti provozují v rámci podniku firewall (100% penetrace) a více než devět desetin z nich i řešení z kategorie anti-malware (93,2% penetrace). Velmi rozšířená je rovněž technika šifrování. Ta představuje jednoduché preventivní opatření proti vnějším i vnitřním snahám o zcizení informací. Datové přenosy šifruje sedm z deseti organizací v České republice.

Podstatně nižší rozšíření mají bezpečnostní technologie, které se více orientují na „vnitřního nepřítele“. Řešení kategorie SIEM (Security Information and Event Management) využívá pouze 5,3 procenta dotázaných organizací v České republice.

Relativně málo rozšířena jsou i řešení pro prevenci ztráty dat neboli DLP (Data Loss Prevention). Ve zkoumaném vzorku 276 českých podniků je využívá 12,6 %. V této souvislosti je zarážející, že pravidly pro práci s citlivými údaji disponují dvě třetiny dotázaných subjektů. Ve valné většině tedy tyto organizace spoléhají na technicky nekontrolovatelná ustanovení a morálku zaměstnanců.

„Pokud desetina respondentů provozuje příslušná řešení pro oblast DLP, nabízí se otázka, čím, jakými nástroji další tři desetiny dotázaných práci s citlivými daty kontrolují,“ komentuje rozpor Jakub Mahdal, ředitel společnosti Safetica, a dodává: „Domníváme se, že české organizace dosud ve většině případů nečelily vážnějším problémům s bezpečností svých dat. To v nich vyvolává klamný dojem, že jsou dobře zabezpečené. Tyto otevřené dveře ale nezůstanou dlouhodobě bez následků.“

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ pět = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz