Rok 2014: Definitivní soumrak staré IT infrastruktury

Albert Ryba | 23.12.2013 | Analýzy, Cloud, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Spolu s nástupem cloudů, mobility a offshoringových modelů doručováním služeb se firmy snaží zbavit svojí dosavadní IT infrastruktury, která byla pro mnohé z nich drahá a náročná na údržbu.

Technologický segment trhu se tak podle analytiků rozdělil na dvě zcela odlišné oblasti – první a rychle rostoucí, která zahrnuje nové technologie, a druhou, klesající, spojená s tradičním IT.

Podle průzkumu analytické agentury Pierre Audoin Consultants (PAC) zůstanou i pro rok 2014 oblasti jako cloud computing, big data a mobilita „žhavými tématy“ a budou dále přinášet změny ve způsobu využívání IT. Souvisí to se snahou firem zefektivnit svůj provoz a ušetřit. Tím, že si uvolní ruce od starostí se svojí stárnoucí IT infrastrukturou, se budou moci pustit do nových projektů a posunout se tak opět vpřed.

Cloud computing hybnou silou IT

Zmíněná část IT trhu spojená s tradičními technologiemi se podle analytiků PAC bude zcvrkávat ještě rychleji než dosud, zatímco moderní technologie budou růst více než dvouciferným tempem a jejich dodavatele nyní čekají silné roky. Samozřejmě růst trhu IT nebude všude stejný a například v západní Evropě to mají být podle odhadů PAC v součtu jen asi dvě procenta. V USA by to mělo být 6 % a na Středním východě a v Africe pak 10 %.

Hlavní transformační silou IT je právě zmíněný cloud computing, který má podle analytiků  agentury Pierre Audoin Consultants na dodavatele IT zhruba stejný dopad jako měl internet na poskytovatele telekomunikačních služeb v minulé dekádě. Kromě nových příležitostí je revoluční zejména způsob platby za služby, které jsou účtovány obvykle podle využití. Manažeři dotázaní v rámci průzkumu potvrzují, že v následujících dvou letech plánují zdvojnásobit využití SaaS, ztrojnásobit IaaS a zečtyřnásobit aktivity v oblasti analýz velkých objemů dat (big data).

Na straně aplikací má jejich přesun do cloudu a přechod na model SaaS příznivý vliv na vyšší standardizaci a také na jejich zjednodušení. Jejich integrace je tak snazší a levnější, než tomu bylo obvykle u tradičních podnikových aplikací.

Bezpečnost bude hrát prim

Jednou z oblastí, kde budou mít tradiční dodavatelé informačních technologií stále příležitost uspět, je bezpečnost. Firmy budou totiž připraveny zaplatit více za zabezpečení svého virtuálního prostředí a bude to pro ně ve většině případů důležitější, než zvládnutí mobility, CRM, sociální spolupráce či analýz velkých objemů dat. Právě snaha ochránit sebe a svoje data před stále intezivnějšími a sofistikovanějšími kyberútoky se konečně dostaneve většině případů na přední místa žebříčku priorit firem. Řada z nich se totiž již stala obětí nějakého podobného útoku a je nyní poučena v tom, že investovat do prevence se obvykle vyplatí více než řešit následky úspěšně provedeného útoku.

Průzkum agentury PAC proběhl mezi 1 500 manažery napříč 20 zeměmi, kteří shodně tvrdí, že největší výzvou IT je právě již zmíněná redukce nákladů a růst efektivity. Tento trend pak přetrvá i pro rok 2014.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz