Windows 7: Ukončení prodejů a podpory se již blíží

Albert Ryba | 09.12.2013 | Software | Žádné komentáře

Ačkoliv mnoha lidem připadá, že Windows 7 jsou na trhu teprve chvilku, již jsou momentálně ve fázi útlumu a získat je tak bude stále obtížnější. Hlavní fáze podpory Windows 7 se SP1 navíc skončí již začátkem roku 2015.

Windows 7 byly uvedeny 22. října 2009 spolu se svým sesterským serverovým OS Windows Server 2008 R2. Během krátké doby se „Sedmičky“ staly bestsellerem, zvlášť po nepříliš úspěšné Vistě a pro řadu firem i uživatelů se tak staly jedinou použitelnou náhradou za Windows XP, zvlášť po loňském uvedení Windows 8. V červenci 2010 byl uveden zatím jediný servisní balíček (SP1) pro Windows 7 a podle dostupných informací ani žádný SP2 nebude vydán.

Čas je totiž neúprosný a i tento operační systém, který na čas vrátil Microsoft na výslunní zájmu, začíná pomalu ale jistě odcházet do zapomnění.

Konec dostupnosti a podpory Windows 7

Konkrétně již k 30. říjnu 2013 Microsoft ukončil prodej krabicových verzí Windows 7 v běžných obchodech, i když některé si drží svoje dřívější zásoby a nabízejí tento operační systém nadále. Je ale jen otázkou času, kdy se sklady definitivně vyprázdní. Co se týká OEM výrobců, ti stále mohou dodávat Windows 7 spolu s novými PC, ovšem i zde již čas neúprosně tiká a definitivní konec předinstalovaných Windows 7 na nových PC je naplánován na 30. října 2014. Výrobci se navíc snaží intenzivně protěžovat zejména pro domácí uživatele modely s Windows 8 a často nenabízí již ani ovladače pro jakékoliv jiné starší OS.

U byznysových modelů PC a notebooků zůstává zatím v nabídce řada modelů s Windows 7 Professional, téměř všechny jsou ovšem z vyšší cenové kategorie. Windows 7 tak již definitivně nejsou určeny pro široké masy, ale jen pro ty, kdo je opravdu nutně potřebují. Ostatní se musí spokojit s Windows 8, respektive 8.1.

Další možnost, jak získat Windows 7, je formou downgrade – a to jak z Windows 8 Pro, tak z Windows 8.1 Pro, kdy uživatel může na základě této licence instalovat Windows 7 Professional. Instalační médium je ale v takovém případě nutné si zajistit obvykle svépomocí.

Rychle se blíží navíc i konec hlavní fáze podpory Windows 7 s nainstalovaným SP1. Ta skončí již za rok a měsíc, konkrétně 13. ledna 2015. Microsoft pak bude ještě dalších 5 let nabízet v rámci rozšířené fáze podpory bezpečnostní aktualizace pro Windows 7, ale nelze již očekávat žádné přidávání nových funkcí a vlastností. Definitivní konec Windows 7 pak nastane 14. ledna 2020. V té době budou díky rychlosti současného vývoje pravděpodobně značně „morálně zastaralejší“, než je tomu dnes s Windows XP.

Mimochodem o prodloužení jejich podpory v nedávné době zažádala amerického giganta například Čínská vláda, ale Microsoft ji tvrdě odmítl s tím, že podpora Windows XP se již v žádném případě prodlužovat nebude. Ač by pro většinu běžných kancelářských aplikací tento OS stále dostačoval. Mimochodem podle posledních měření společnosti Net Application je tržní podíl Windows XP stále 31,22 %, což znamená, že jsou nainstalovány na každém třetím PC. Podíl Windows 7 je momentálně 46,64 % a dále již bude s největší pravděpodobností pozvolna klesat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ pět = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz