Android proniká do běžných PC, ohrozí pozici Windows?

Albert Ryba | 06.01.2014 | Hardware, Software | Žádné komentáře

Velcí výrobci PC se pokouší přilákat nové uživatele a omezit tak pokles, který tento segment zaznamenává. Společnost HP se nově snaží zaujmout firmy all-in-one modelem PC Slate Pro AiO, které používá jako operační systém právě Android. Jde de facto o podnikovou verzí již dostupného modelu Slate 21, jenž je určen zejména pro domácnosti. Nové all-in-one PC by mělo být vhodné pro použití jako informační kiosek, dále třeba v nemocnicích, školách, hotelech a obecně v SMB (malé a střední firmy). Také čínské Lenovo představilo svoje první PC s Androidem, model N308. Mají tyto experimenty šanci na úspěch?

Několik experimentů tohoto typu bylo možné pozorovat již v minulosti, například Acer nabízel netbooky Aspire One D255, které pracovaly jak s Windows, tak i s Androidem, ale nijak výrazněji na trhu s tímto hybridním modelem neuspěl. Nicméně doba se změnila a výrobci tak zkouší znovu štěstí.

Klíčová má být v tomto případě cena, která je u HP stanovena na 399 dolarů a u Lenova na 450 dolarů. Tedy o něco níže, než je u kategorie dotykových all-in-one PC s operačním systémem zvykem. Parametry uvedených PC jsou přitom pro běžnou práci již dostačující.

Nová PC s Androidem odhalena

Model Slate Pro AiO od HP se má začít prodávat 6. března a disponuje podobně jako Slate 21 širokoúhlým 21,5“ displejem s možností naklápění o 70 stupňů. Jako operační systém je použit Android 4.3 Jelly Bean s podporou více uživatelských účtů. Počítač je dále osazen čtyřjádrovým procesorem nVidia Tegra 4 na frekvenci 1,8 GHz s 2MB L2 cache a se 72 jádry GPU, 1 GB paměti DDR3 a úložným prostorem 8 GB rozšiřitelným pomocí přídavných médií a nebo v cloudu (50 GB kapacity je poskytováno doživotně zdarma na základě dohody s cloudovým úložištěm Box). Dotykový displej má full HD rozlišení 1920 x 1080 bodů a mezi další výbavu patří například HD webkamera, Wi-Fi 802.11a/b/g/n/, Bluetooth 3.0, síťová karta 10/100, integrované reproduktory či třeba 3 USB porty a čtečka karet. Co se týká softwaru, HP dodává počítač s předinstalovaným kancelářským balíčkem Kingsoft Office Suite, s aplikací Box a pro podporu Windows aplikací je to Citrix Receiver.

V případě modelu N308 od Lenova jde jen o úhlopříčku 19,5“, dotykový displej má rozlišení 1600 x 900 obrazových bodů a jako operační systém je k dispozici Android 4.2. Procesor je v tomto případě shodný s modelem o HP, tedy čtyřjádrová Tegra 4 se 72 jádry GeForce, velikost operační paměti nebyla blíže specifikována. Pro ukládání dat byl naopak zvolen klasický 500GB pevný disk a počítač je dále vybaven i baterií, která umožňuje až tříhodinový provoz bez elektřiny. Model N308 je vlastně zmenšenou verzí dražšího produktu Horizon 2, který běží na Windows 8 a je to vlastně velký tablet určený primárně pro domácí zábavu. Lenovo tedy necílí na využití ve firmách, ale zejména na domácí uživatele.

Porazí Android Windows na PC?

Obě „androidí“ all-in-one PC budou vystavována na veletrhu CES a je zřejmé, že jejich odlišná výbava a koncepce útočí na různé cílové skupiny. Zájem trhu je ovšem zatím velkou neznámou.

Analytici předpokládají, že podobné experimenty budou pokračovat ve snaze přinést inovaci v segmentu PC a brzy podobné přístroje představí i další velcí hráči. Hovoří se o tom, že i samotný Google použití Androidu v PC podporuje, ač se tak částečně staví proti svému Chrome OS, který byl pro tyto účely na rozdíl od Androidu navržený (ale zájem o něj zůstává jen omezený). Cílem Googlu je samozřejmě omezení dominance Microsoftu a oproti Chrome OS má podle analytiků Android výrazně vyšší šanci, protože jej zákazníci ve většině případů již dobře znají a umí s ním pracovat. Výhodou je i velká nabídka existujících aplikací.

Androidu nahrává jeho bezplatná dostupnost a také stále poměrně chladný zájem veřejnosti o Windows 8 / 8.1. Naopak odrazující je nejistota ohledně možnosti aktualizace na novější verzi Androidu (jejíž dostupnost záleží vždy jen na libovůli výrobce) a také ohledně bezpečnosti tohoto OS. Firmy působící na poli IT bezpečnosti neustále varují před napadnutelností Androidu a před riziky, které tento systém přináší. Navíc téměř každá aplikace si při instalaci vyžádá možnost systém podle svojí potřeby libovolně využívat. Existence zranitelností a nedostupnost novější verze Androidu pro all-in-one PC by tak například pro firmu znamenala nutnost vyřadit všechny nakoupené počítače jako potenciálně nebezpečné a je otázkou, zda podpora HP bude opravdu trvat standardní 4 roky, což je typická životnost počítače ve firmě. Naopak domácnosti se obvykle o bezpečnost příliš nestarají a pro ně může být rozhodující on-line dostupnost velkého množství zábavných aplikací v obchodě Google Play, čemuž Windows 8 nemohou zatím ani zdaleka konkurovat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− tři = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz