Intel chce platit za použití procesorů Atom v tabletech

Albert Ryba | 21.01.2014 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Společnost Intel má na letošek ambiciózní plán – dostat svoje procesory Atom do 40 milionů tabletů, což by měl být čtyřnásobek oproti roku 2013. A má už i vymyšlený postup jak toho dosáhnout – chce totiž platit výrobcům tabletů, aby její procesory používali namísto čipů od konkurenčního ARMu.

Jedná se tak o osvědčený způsob propagace, který si firma jako Intel může dovolit a který jí pomůže výrazně zvýšit podíl na trhu tak, jak se to nepodařilo přirozenou poptávkou. Nová tabletová platforma Intelu Bay Trail s 22nm procesory Atom řady Z3700 totiž podobně jako předchozí Clover Trail zůstává na okraji zájmu výrobců (důvody viz níže), ale současně Intel potřebuje za každou cenu do tabletů prorazit a tak jeho plán dává poměrně jasný smysl. V dohledné době by se tak na trhu mělo objevit výrazně více tabletů s procesory Atom a to včetně modelů od velkých hráčů, kteří samozřejmě s ohledem na konkurenceschopnost hledají způsob jak redukovat výrobní náklady.

Intel může do boje o tablety investovat nemalé prostředky

Dean McCarron, vedoucí analytik společnosti Mercury Research, rozhodnutí Intelu komentuje slovy, že se jedná o investici, která mu sice nepřinese v první fázi kýžené zisky (jež by se ale nedostavili ani bez ní), ale zvýší mu podíl na trhu. Sám CEO Intelu Brian Krzanich během konferenčního hovoru k posledním kvartálním výsledkům označil strategii podpory tabletů ze „kontra-obratovou“, nicméně vzhledem k tomu, že mu plynou zatím stále velké zisky z procesorů pro notebooky, PC a servery, může si Intel takovou investici snadno dovolit.

V oblasti PC má Intel svoji pozici již poměrně jistou a konkurence ze strany AMD je již delší dobu slabá. Ostatně ani procesory Llano od AMD nesplnily očekávání, jaká do nich byla vkládána a nepomohly firmě výrazněji posílit na trhu. Zájem se však rychle přesouvá do mobilní sféry, kde působí několik silných hráčů využívající architekturu ARM, jako Samsung, Apple, Nvidia, Qualcomm či Rockchip a Intel je mezi nimi spíše v pozici průkopníka, než aby byl lídrem. Z dlouhodobého hlediska se to ovšem může ukázat jako značný problém, protože do budoucna lze stále méně spoléhat na dříve populární recept spojení hardwaru od Intelu s Windows od Microsoftu.

Proč není platforma Bay Trail úspěšná?

Intel při návrhu platformy Bay Trail počítal spíše s vyšším segmentem trhu a předpokládal, že by se mohla používat hlavně v dražších tabletech s Windows 8. Zájem o tyto modely se  ovšem ukázal slabý, naopak příležitosti v oblasti levnějších modelů tabletů s Androidem jsou značné. Ale zde Intel zatím nemá příliš co nabídnout, přinejmenším do té doby, než uvede nové procesory Atom s kódovými názvy Broxton a Sofia, což má být ale až v příštím roce. Analytici také říkají, že platforma Bay Trail má sice dobrý výkon i škálovatelnost (nabízí totiž jak čtyřjádrové, tak i dvoujádrové procesory), nemá ovšem integrovanou takovou funkcionalitu, jako jiné tabletové SOC čipy. To výrobcům tabletů zvyšuje náklady a musí dokoupit další komponenty, jako třeba komunikační čipy a vytvářet i komplikovanější základní desky. A to zvyšuje jejich celkové náklady, odhadem zhruba o 20 dolarů na jeden tablet.

Právě na pokrytí těchto dodatečných nákladů se chce Intel zaměřit. Nechce tedy snižovat cenu samotného základu platformy Bay Trail, ale primárně pokrýt výrobcům investice, které musí udělat navíc, když se rozhodnou pro jeho čipy. A dále jim chce uhradit i náklady na vývoj spojené se změnou architektury z ARMu na Intel. Je jen otázkou, zda to výrobcům bude stačit, protože jim Intel víceméně nedává žádný důvod pokračovat ve strategii použití ARM čipů.

Budoucí Atomy mají být konkurenceschopnější

Popsaný „program“ Intelu pro zvyšování podílu v tabletech by měl platit po celý letošní rok, resp. do té doby, než se objeví zmíněné procesory Atom s kódovými názvy Broxton a Sofia. Ty mají přinést vyšší integraci komponent než Bay Trail a například Sofia má být k dispozici ve dvou verzích – s integrovanou podporou 3G sítí a pak s podporou 3G a LTE. Novinkou je také to, že čipy Sofia by neměly být vyráběny ve vlastních továrnách Intelu, ale v rámci kontraktu s firmou TSMC. Cílem tohoto oustourcingu má být urychlení a zlevnění výroby.

Analytici se shodují, že Intel by s představenou strategií mohl svůj cíl 40 milionů tabletů s Atomy letos dosáhnout, i když se objevují i skeptické hlasy, podle nichž není plán pro výrobce dostatečně motivující. Patrick Moorhead, vedoucí analytik Moor Insights and Strategy, říká, že je pravděpodobné, že Intel svojí nabídkou přitáhne takové hráče, jako jsou Samsung, HP či Dell, ale i některé výrobce levných čínských tabletů, jež jsou produkovány ve velkém množství a dosažení čísla 40 milionů by tak neměl být příliš velký problém.

Vzhledem k tomu, že trh s tablety má letos zažít opět dvouciferný růst a řada výrobců bude inovovat svoje modelové řady, nelze vyloučit, že někteří z nich se pro platformu Intelu za nových podmínek rozhodnou a po uvedení její další generace v příštím roce u ní pak již zůstanou. Přesto pozice ARMu zůstane i bez podobných „podpůrných programů“ silná a nelze předpokládat, že by ji snahy Intelu měly nějak vážněji ohrozit.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− sedm = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz