Končí zlaté časy Intelu? Gigant chystá propouštění

Albert Ryba | 20.01.2014 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Ačkoliv ještě před několika lety byl Intel považován za ikonu křemíkového průmyslu, nadcházející post-PC éra se výrazně dotkla i tohoto procesorového giganta. Ačkoliv má Intel rozpracovánu celou řadu projektů, prodeje procesorů do PC a serverů již nejsou to co bývaly…

Agentura Reuters v této souvislosti zveřejnila informaci, že Intel chce tento rok snižovat počet svých zaměstnanců zhruba o 5 %. Analytici spekulují o tom, že důvodem je zejména dlouhodobě nepříznivá prognóza vývoje trhu s PC, na němž je Intel stále do velké míry závislý. Ještě v uplynulých letech přitom Intel nové zaměstnance přibíral a tak zatímco ve výroční zprávě za rok 2012 uvádí 105 000 zaměstnanců po celém světě, aktuálně je to téměř 107 000. Management se proto rozhodl pro defenzivní taktiku, která následuje po zveřejnění posledních hospodářských výsledků.

Tablety ovlivňují budoucnost Intelu

CEO Intelu Brian Krzanich během konferenčního hovoru k výsledkům za 4. čtvrtletí 2013 poznamenal, že očekávání nebyla naplněna zejména proto, že oživení u firemních klientů nebylo tak silné, jak se předpokládalo. Krzanich navíc varoval analytiky i investory, že i v letošním roce bude probíhat oživení trhu s podnikovými systémy pomalu. Analytici totiž počítali s poměrně silnými prodeji v oblasti řešení pro datová centra, ale tyto předpovědi se nenaplnily a Intel ohlásil zisk 51 centrů na akcii při obratu 13,8 miliard dolarů, zatímco trh čekal 52 centů při obratu 13,72 miliard. Jedná se sice o relativně malý rozdíl, nicméně řada komentátorů ho bere za náznak určitých problémů a jen málo tradičních hráčů v oblasti IT hardwaru dokáže v nové post-PC éře profitovat tak jako dříve.

Pro letošní rok navíc Intel poměrně optimisticky spoléhá na tablety, jejichž objem prodejů by měl výrazně vzrůst. Procesory od Intelu by letos měly být již ve 40 milionech prodaných kusů, zatímco loni to bylo jen v 10 milionech. Konkurence ze strany ARMu je však vysoká a zdá se, že málokterý výrobce tabletů preferuje procesory od Intelu. Částečným úspěchem bylo například osazení tabletových Atomů do Galaxy Tabů 3 od Samsungu, ač tento hráč vyrábí vlastní ARM čipy a je jedním z velkých konkurentů Intelu na polovodičovém trhu. Najít dnes procesor od Intelu ve smartphonech je ovšem stále spíše výjimkou. Netbooky, v nichž se Intelu podařilo získat naprostou dominanci, již nyní prakticky vymizely z trhu a s příjmy z tohoho segmentu tedy nelze již počítat.

Bez změn to nepůjde

Mluvčí Intelu Chris Kraeuter říká, že rozhodnutí o snížení počtu zaměstnanců nebylo jednoduché, ale že je nezbytné pro rozvoj byznysu jeho firmy. Blíže ale nespecifikoval, kterých oddělení či geografických lokalit se má propouštění dotknout. Jen neurčitě poznamenává, že některé aktivity budou prioritizované nad jinými. Kromě propouštění tak lze očekávat i přesuny pracovníků a nenabírání nových zaměstnanců místo těch, kteří letos odejdou do důchodu.

Komentátoři již delší dobu očekávali, že podobná situace nastane, pokud se Intelu nepodaří výrazněji prosadit v nové generaci mobilních zařízení. Ačkoliv Intel již investoval nemalé prostředky do vývoje mobilních čipů, jejich využití zůstává stále spíše okrajové. V souvislosti s nutností úspor se také opět začíná hovořit o budoucnosti 64bitových čipů Itanium, jejichž vývoj je poměrně nákladný a není zřejmé, zda prostředky do něj investované se vůbec vrátí. Zájem trhu o tyto procesory totiž průběžně klesá a jejich pozici stále častěji nahrazují klasické x86 serverové procesory, které dokáží nabídnout již podobnou spolehlivost, často i vyšší výkon a to při výrazně nižší ceně. Také neúspěch Microsoftu s Windows 8 ve svém důsledku dopadl ve svém důsledku právě na Intel. Také Apple, který je tradičním odběratelem jeho procesorů, se podle mnohých signálů postupně připravuje na to, aby jeho budoucí notebooky mohly být osazeny procesory vlastní výroby, protože poslední generace ARM čipů se svým výkonem začíná blížit procesorům v PC.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva − = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz