Konec podpory Windows XP: Časté otázky a odpovědi

Albert Ryba | 15.01.2014 | Software | 1 komentář

Spolu s tím, jak se blíží konec oficiální podpory Windows XP, který je naplánovaný na 8. dubna 2014, Microsoft upřesnil odpovědi na některé otázky. Firmy a uživatelé se nejčastěji ptají, jak to bude s dalšími aktualizacemi bezplatného antiviru Security Essentials, zda se po vypršení podpory změní něco v oblasti instalace a aktivace Windows XP či jak to bude s tzv. XP modem, obsaženým ve vyšších  edicích OS Windows 7.

Zatím tyto otázky nebyly oficiálně zodpovězeny a rojily se proto různé spekulace, jak to po 8. dubnu bude. Jasné bylo jen to, že Microsoft definitivně ukončí dodávky jakýchkoliv záplat a oprav. A to i přes fakt, že Windows XP stále běží na zhruba 29 % všech počítačů, včetně řady státních organizací, které pak budou moci být snadno napadnutelné. Konec podpory se pak týká i populárního kancelářského balíčku Office 2003, což je poslední verze bez Riboonu.

Microsoft svoje partnery v této souvislosti důkladně instruoval, aby udělali vše pro to, aby svoje klienty migrovali z Windows XP za každou cenu. Tato migrace se ale často týká nutnosti obměny hardwaru (protože zejména pro starší periferie nemusí v novějších Windows existovat ovladače) i osvědčeného softwaru a zejména v chudších zemích nemusí na provedení migrace jednoduše být prostředky.

Otázky a odpovědi spojené s Windows XP

A nyní již ke třem zmíněným nejčastějším otázkám a odpovědím (FAQ), které jsou s koncem podpory „Xpéček“ spojeny:

1) Bude Microsoft nadále nabízet pro Windows XP bezplatný antivir Microsoft Security Essentials?

Původně se spekulovalo, že Microsoft spolu s 8. dubnem definitivně utne i aktualizace MS Security Essential pro Windows XP. Nyní je však potvrzeno, že Microsoft antivirové definice bude poskytovat uživatelům Windows XP jako gesto dobré vůle ještě po dobu jednoho dalšího roku (až do 14. července 2015). Nicméně po 8. dubnu 2014 již nebude možné Security Essential pro Windows XP z webu Microsoftu stáhnout.

Lze sice předpokládat, že řešení Security Essential bude možné získat z alternativních úložišť, ale vzhledem k tomu, že Microsoft již nechce poskytovat ani žádnou technickou podporu, bylo by vhodné spíše využít některé z jiných bezplatných bezpečnostních řešení. Článek na toto téma, kde je představeno pět bezplatných alternativ k Security Essentials, zveřejnila nedávno Softpedia.

2) Bude i nadále možné používat XP mode ve Windows 7, až podpora Windows XP skončí?

XP mode je rozšířením dostupným v edicích Windows 7 Professional, Enterprise a Ultimate, které mělo umožnit běh aplikací, jež nativně není možné pod novými Windows spustit. Jedná se o plnohodnotnou 32bitovou verzi Windows XP Professional, která běží jako virtuální stroj. V praxi to může být jediný způsob (kromě řešení DOSBox, jež má ale svá omezení), jak pod 64bitovými Windows spustit starou 16bitovou aplikaci pro MS-DOS, protože nastavení režimu kompatibility obvykle v takových případech nepomůže.

Microsoft původně ani nepředpokládal, že XP mode budou uživatelé využívat dlouhodobě, ale spíše toto řešení bylo zamýšleno jako dočasné. XP mode bude i po skončení podpory „Xpéček“ k stále dispozici, nic se v tomto ohledu nemění, nicméně i toto prostředí bude přinášet bezpečnostní rizika, protože pro něj nebudou dostupné aktualizace.

3) Bude možné nové instalace Windows XP či downgradované licence z novějších Windows po 8. dubnu aktivovat stejně jako dosud?

Z tohoto hlediska se opět nic nemění, proces aktivace bude stále stejný i u produktů, jejichž podpora skončila. Uživatelé tedy budou moci nadále nové instalace Windows XP instalovat a aktivovat, ač už nebudou podporovány. Nicméně Microsoft již nedoporučuje v žádném případě Windows XP po ukončení data podpory instalovat. Odůvodnit se to dá třeba jen u počítačů napřímo propojených se specifickým hardwarem, které nejsou ani zapojené do sítě, do nichž se nevkládají USB disky či neinstalují nové aplikace, protože v takovém případě jsou hrozby napadení malwarem eliminovány na minimum.

1 komentář u článku “Konec podpory Windows XP: Časté otázky a odpovědi”

  1. Petr Melgr napsal:

    Zrušení podpory XPček je největší lumpárna firmy Microsoft od doby jejího vzniku.
    Petr.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz