LibreOffice 4.2: Lepší, rychlejší a hezčí než kdy dříve

Albert Ryba | 31.01.2014 | Software | Žádné komentáře

Organizace The Document Foundation vydala podle svého plánu finální verzi open source kancelářského balíčku LibreOffice 4.2. Ten podle prvních reakcí přináší opravdu zásadní zlom a rozdíly jsou patrné na první pohled.

Nové LibreOffice chtějí oslovit náročnější uživatele a také podnikové zákazníky, což je ostatně i dlouhodobý cíl The Document Foundation. Protože pokud tato organizace chce být dlouhodobě profitabilní a konkurenceschopná, nevystačí z dobrovolných příspěvků na vývoj, ale potřebuje co nejvíce „rozjet“ komerční model, kdy nabídne k bezplatnému softwaru firmám placenou podporu.

LibreOffice 4.2 přinášejí hezčí grafiku (ač jde spíše o subjektivní záležitost, nelze ale výrobcům upřít snahu držet se osvědčených prvků a jen je vylepšovat a nebořit to, co se osvědčilo), dále vyšší rychlost, nové funkce a také zlepšují interoperabilitu s balíčkem Microsoft Office. Pojďme se na tyto změny podívat nyní trochu podrobněji.

Kompatibilita formátů souborů je základ

Řada uživatelů v minulosti volala po lepší podpoře nativního formátu Microsoft Office, kterým je OpenXML. Ačkoliv LibreOffice převzaly od původních OpenOffice.org jako nativní formát souborů standard Open Document Format, zůstává spíše okrajový a uživatelé se mu snaží vyhýbat už jen proto, že soubory v něm uložené nejdou v rozšířenějších MS Office otevřít. Dobře funguje i konverze souborů mezi těmito dvěma typy souborů, které dříve přinášela občas problémy a rozpady formátování.

Ke zlepšení došlo také při práci se starším formátem .docx, kdy LibreOffice konečně plně podporují funkcí sledování změn, pokud je v tomto dokumentu zapnuta. Výrobce také zapracoval na lepším importu a exportu souborů ve formátu .rtf a přidal i nový importovací filtr pro AbiWord dokumenty a Apple Keynote prezentace. Právě interoperabilita z hlediska používaných formátů je základem k tomu, aby se LibreOffice mohly stát plnohodnotnou alternativou k balíčku od Microsoftu.

Výrazného vylepšení se dočkal tabulkový procesor Calc, který má být alternativou k Excelu, v němž došlo k historicky největšímu přepisování stávajícího kódu. Výsledkem má být značné zvýšení rychlosti operací. Pokud váš počítač disponuje heterogenní systémovou architekturou (HSA), což je specialita například nových APU Kaveri od AMD, lze náročné výpočty provádět s využitím GPU přes OpenCL.

Firmy ocenní snazší instalaci a správu

Pro podnikové uživatele pracující na Windows nabízí LibreOffice 4.2 dvě specifická vylepšení. Jedním je zjednodušený dialog pro vlastní nastavení instalace a druhou pak centrální správa a uzamčení konfigurace programu pomocí řízení politik aplikací přes Active Directory. The Document Foundation také hovoří o lepší integraci s Windows 7 a Windows 8.x. Například jde o nové náhledy otevřených dokumentů ve skupině aplikace či o výpis posledních dokumentů, obojí v liště úloh. Při testovací instalaci v redakci nám ovšem rychlost odezvy instalace (při upgrade z verze 4.1) přišla výrazně pomalejší, ale možná se jedná o specifickou situaci spojenou s konkrétním PC.

Také uživatelské rozhraní LibreOffice 4.2 se dočkalo dalšího pročištění, zlepšení přehlednosti, upravených dialogů a objevily se i nové ikony v přepracované startovní obrazovce a aktualizovaný set výchozích stylů pro dokumenty. Pokud si chcete nový kancelářský balík vyzkoušet sami, je k dispozici (v češtině i v dalších jazycích) je stažení z adresy http://cs.libreoffice.org/download/.

Kromě verze pro Windows jsou LibreOffice 4.2 k dispozici i pro Linux, Mac OS X a FreeBSD. Stále pak pokračují vývojářské práce na mobilní verzi pro Android a také přípravy cloudové služby po vzoru Google Docs či Office 365. To je ovšem náročný projekt, který potřebuje nejen spoustu zkušeností, ale i financí. A právě v poslední zmínění oblasti nezávislá organizace The Document Foundation zatím těžko může gigantům na trhu konkurovat…

Názorné představení novinek v balíčku LibreOffice 4.2 najdete i v následujícím videu:

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ sedm = čtrnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz