Nejžádanější IT dovednosti a specializace pro rok 2014

Markéta Pastuchová & Albert Ryba | 23.01.2014 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Každým rokem zveřejňují různé personální agentury své odhady, jaké IT pozice budou nejžádanější. Vzhledem k tomu, že oblast IT se rychle mění, dochází i v poptávce po odpovídajících specialistech ke značným proměnám. Nicméně kromě znalostí nových fenoménů, jako je práce s velkými objemy dat či vývoj mobilních aplikací, budou podle odborníků firmy dále poptávat i experty na tradiční oblasti, jako je třeba vývoj webů, řízení projektů, IT bezpečnost či zajištění kvality.

První část článku vychází z predikcí od amerických agentur, které lze ale do jisté míry díky globálnosti IT přenést i na náš region, zejména co se poptávaných specializací a znalostí týče. V druhé části pak najdete detailnější pohled zaměřený přímo na situaci v ČR.

Vývojáři jsou trvalou stálicí

Není překvapením, že i letos bude trvat poptávka po vývojářích, obzvlášť pak po těch, kteří ovládají open source jazyky. Důraz bude kladen hlavně na znalosti Javy, Ruby a Pythonu, naopak již mimo střed zájmu se postupně dostávají programovací jazyky Microsoftu. Framework .Net tak pozvolna ztrácí svůj význam, ač řada projektů je na něm stále ještě založena. Ale podle expertů se jasně projevuje odklon směrem k otevřeným technologiím. To potvrzují například zástupci personálních agentur Modis či WinterWyman.

„V oblasti mobilního vývoje vévodí zájmu firem zkušenosti s platformou iOS od Applu,“ říká John Reed, výkonný ředitel agentury Robert Half Technology. Až na druhém místě je pak obvykle Android, který sice vede v počtu prodaných přístrojů, ale z hlediska byznys aplikací nikoliv. Podle Reeda nelze vyloučit ani zájem o platformu Windows Phone, na kterou se Microsoft snaží vývojáře přilákat a který dosud hrála spíše okrajovou roli. Zde je vývojářů s odpovídajícími znalostmi stále nedostatek. S nástupem mobilních zařízení také roste požadavek na zkušenosti jak vytvořit aplikace, které budou z mobilů dobře použitelné a ovladatelné a nabídnou dobrou uživatelskou zkušenost.

Práce s daty budou žádané

Podle Reeda je dnes rozhodování firem úzce vázáno na výsledky analýz dat a organizace za tyto nástroje a systémy utrácí nemalé peníze, protože věří, že jim pomohou zvýšit jejich konkurenceschopnost. „Každý, kdo má s touto oblastí nějaké zkušenosti, bude firmami v letošním roce vyhledáván,“ tvrdí Reed. Jde prakticky o všechny pozice spjaté s prací s daty, od vývojářů a správců databází přes datové inženýry, kteří strukturují data až po analytiky a „datové vědce“, jejichž úkolem je hledat v datech smysluplné vzorce.

Ačkoliv se hovoří o tom, že tradiční přístup k IT již upadá, zájem o některé tradičnějí pozice přetrvává. Jde zejména o pracovníky se znalostmi zajišťování kvality softwaru, kteří během recese byly často cílem redukcí a škrtů, ale nyní si firmy uvědomují jejich důležitost.

Uchazeči musí znát nové trendy v IT

Také o pracovníky se znalostmi v IT bezpečnosti je vysoká poptávka, ale je nezbytné, aby byli dobře obeznámeni s nejnovějšími trendy v této oblasti. Stejně tak budou i nadále v žebříčcích poptávaných expertů na rok 2014 již tradiční síťoví administrátoři, správci Windows a také zaměstnanci IT podpory. Právě oblast technické podpory podle Reeda zažívá v současnosti velký rozmach. Sice se nejedná obvykle o příliš prestižní místa, ale najít opravdu schopné zaměstnance helpdesku je momentálně velmi obtížné. Už jen proto, že většina se jich snaží dostat se po zapracování na lépe placené a atraktivnější pozice.

Řada IT profesionálů, orientovaných na tradiční podnikové IT, se pak již dokázala úspěšně přeorientovat na nové trendy a osvojila si znalosti, o něž je nyní zájem. Obecně je podle informací agentury Robert Half Technology na trhu práci poměrně hodně omezené množství nezaměstnaných kvalifikovaných odborníků. Firmy tak budou mít nábor opět o něco obtížnější, zvlášť s ohledem na to, že řada z nich chce postupně svoje IT týmy rozšiřovat.

Jack Cullen z agentury Modis pak tvrdí, že zlepšování ekonomické situace, které se letos očekává, bude nahrávat poptávce nejen po „technicích“, ale i po projektových manažerech a byznys analyticích s tím, jak se firmy budou snažit nasazovat nové technologie pro zvýšení svojí konkurenceschopnosti. To potvrzuje ze svojí zkušenosti i Reed, podle nějž je investice do nových technologií jednou z největších výdajových položek v případě, že firmy chtějí zlepšit svoji konkurenceschopnost. Ale síla technologií se právě uplatní až v kombinaci s lidmi, kteří je umí správně využívat a Reed je přesvědčen, že lze očekávat i pozvolný růst platů v IT – alespoň v západních zemích, které se již z recese do velké míry vymanili.

Situace na trhu práce v Česku

Uchazeči o zaměstnání si v ČR mohli loni vybírat z desítek tisíc pracovních pozic. Obor informační technologie si nevedl špatně. Zaměstnavatelé v tomto oboru otevřeli podle dostupných zdrojů 9,3 procent pozic a umístil se tak na druhém místě, za prodejem a obchodem. Vývoj poznamenala dlouhodobá recese v ekonomice. V tomto roce se očekává ve vývoji mezd mírná stagnace, lépe se bude dařit softwarovým architektům IT konzultantům či bezpečnostním specialistům. Důležité jsou podle Martina Vodičky, ředitele Soukromé střední školy výpočetní techniky (SSŠVT), zejména kvalitní znalosti.

Problémem u nás je zejména nezaměstnanost mladé generace. Přestože se vždy sejde na úřadech práce po celé zemi mnoho mladých absolventů, jejich aktuální počet je značný. Úřad práce má ve své evidenci téměř 600 tisíc lidí, z toho je kolem 100 tisíc Čechů právě do 24 let. Míra nezaměstnanosti mladých lidí se v Česku pohybuje okolo 20 procent. Průměrná byla koncem roku přitom 8,2 procent bez ohledu na věk. Volných míst měl úřad práce k dispozici kolem 40tisíc, vhodných pro absolventy jich bylo pouze kolem 10tisíc. Obecně česká ekonomika již sice překonala recesi, ale k výraznému růstu zaměstnanosti má teprve namířeno.

Podle Vodičky je pro mladé lidi důležité nepodcenit právě výběr školy, která může značně ovlivnit budoucí kariéru dotyčného. V rozhodování o výběru odborné školy zaměřené na informační technologie hraje hlavní roli kvalita výuky a učitelského sboru, možnost odborného rozvoje formou kurzů či letitá tradice v oboru. Mladí lidé by také měli usilovat nejen o teoretické znalosti, ale i o praxi, která ač nemusí být finančně ohodnocena, je spojena s jejich oborem studia či budoucího uplatnění.

Pozitivní obrat na trhu práce přichází

Po častém propouštění v minulých letech by se situace měla začít obracet. Firmy plánují zvyšování stavů a nabírání nových zaměstnanců. „Jakožto dlouholetý zaměstnavatel v oboru IT a telekomunikací s potěšením sledujeme vzrůstající kvalitu uchazečů z řad čerstvých absolventů českých středních i vysokých škol. Poměr kvality poptávky nabídky se na trhu práce vyrovnává,” říká Martina Setunská ze společnosti Dial Telecom.

Výrazný růst mezd v IT se sice v Česku zatím neočekává, ale práce prý bude dostatek. Vývoj mezd se v minulém roce po dynamických předchozích letech zastavil. Firmy jsou opatrné. Pokles byl však nižší, než v jiných oborech. Netýká se to však profesí, jako je právě softwarový architekt, IT konzultant či bezpečností specialista, tam naopak mzdy rostly.

Pro přehled uvádíme tabulku s orientační výší platů v profesích informačních technologií:

Pozice Průměrný hrubý plat v korunách
Ředitel IT 87 810
Obchodní ředitel 84 320
Výkonný ředitel 76 570
IT architekt 63 830
IT manager 63 670
Senior projektový manažer 60 870

Zdroj dat: Jobs.cz

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz