Přehled: Antiviry pro Windows dostupné zdarma

Albert Ryba | 24.01.2014 | Bezpečnost, Software | 2 komentáře

Zejména v souvislosti s tím, jak se blíží konec podpory Windows XP a Microsoft již nadále neumožní stažení bezplatného antiviru Security Essentials pro tento systém, roste zájem o alternativní bezpečnostní řešení, která by byla k dispozici také zdarma. Výrobci antivirů již vesměs potvrdili, že budou v podpoře Windows XP pokračovat i nadále (více viz článek Do kdy bude váš antivir podporovat Windows XP?), proto stojí za to udělat si alespoň přehled v tom, jaká řešení jsou k dispozici a jaké mají možnosti a omezení.

Logicky platí, že velcí výrobci hráči na trhu nabízejí „odlehčené“ verze svých řešení často jen pro domácí a nekomerční použití, ale při troše snahy lze nalézt i obstojná bezplatná řešení dostupná pro státní instituce, školy či dokonce pro běžné komerční organizace. Více již najdete v následujícím přehledu.

Bezplatné antiviry pro nekomerční použití

Avast! Free Antivirus
Bezplatná verze Avastu patří mezi nejoblíbenější na trhu a svými funkcemi může snadno konkurovat i mnohým placeným verzím. Je totiž vybavena kompletní základní funkcionalitou včetně ochrany v reálném čase, detekcí spywaru, několika skenovacími módy, e-mailovým štítem, ochranou instant messagingu a síťovou bezpečností. V nezávislých testech bezplatných antivirů končí Avast obvykle na předních příčkách. Současně je to aplikace, která je velmi nenáročná na systémové zdroje, takže na většině počítačů nepoznáte, že ani běží.

Co se týká podpory operačních systémů, zahrnuje vše od Windows XP až po 32bitové a 64bitové Windows 8.1. Pro bezplatné použití (na dobu 1 roku) je ovšem potřeba se  po stažení ještě registrovat a Avast má poměrně propracovaný obchodní model, pomocí nějž se snaží uživatele přesvědčit, aby přešli na placenou verzi.

Avira Free Antivirus
Ačkoliv společnost Avira je v ČR stále poměrně neznámá, i její bezplatný antivir patří mezi velmi dobře vybavená řešení s bohatou funkcionalitou. Vyznačuje se hlavně velmi přívětivým uživatelským rozhraním, rychlou aktualizací antivirových definic, ochranou v reálném čase a podporou všech edic Windows od XP SP2. Skenování počítače je sice pomalejší, zvláště pokud máte velký a hodně zaplněný disk, ale funguje důkladně a spolehlivě. Detekce se zaměřuje na široké spektrum malwaru, jako jsou červy, rootkity, trojany i klasické viry.

AVG Antivirus Free
Další stálicí v Česku je AVG Antivirus Free, údajně vůbec nejstahovanější bezplatné bezpečnostní řešení na světě. I to dokáže svojí funkcionalitou směle konkurovat klasickým komerčním aplikacím a ačkoliv je popisováno jako zcela základní antivirový produkt, kombinuje několik modulů, jako jsou LinkScanner (technologie prohledávající odkazy na stránkách, zda se za nimi neskrývá škodlivý web), ochranu e-mailů a anti-rootkit.

Velkou výhodou AVG jsou nízké systémové nároky, neboť si vystačí s počítačem s procesorem s taktovací frekvencí kolem 1,5 GHz a s 512 MB RAM. Podporovány jsou jak starší, tak novější edice Windows, do verze AVG Antivirus 2013 byly oficiálně podporovány dokonce i Windows 2000. K zakoupení placené verze vás pak AVG bude pravidelně vyzývat prostřednictvím zabudovaných reklam.

Bitdefender Antivirus Free Edition
Pokud hledáte spíše tradičněji pojaté antivirové řešení, které nebude současně složitou a velkou aplikací a je navíc zcela zdarma, může pro vás být dobrou volbou Bitdefender Antivirus Free Edition.

Bitdefender Antivirus Free Edition zahrnuje široké spektrum služeb, jako ochranu proti virům v reálném čase, rychlý sken systému, naplánované skenování nebo třeba přepínatelné uživatelské rozhraní, které bude odpovídat potřebám začátečníků i pokročilejších uživatelů. Propracovaný je i systém notifikací, podezřelé soubory lze odesílat na analýzu do laboratoří Birdefenderu. Také v tomto případě jsou systémové nároky nízké, výrobce však doporučuje v případě intenzivních aktivit na internetu využít raději komplexnější komerční řešení.

Mezi další podařená bezpečnostní řešení zdarma lze zařadit Panda Cloud Antivirus Free Edition či ZoneAlarm Free Antivirus + Firewall, který lze navíc využívat bezplatně nejen pro domácí nasazení, ale legálně i pro neziskové organizace, státní instituce, vládní agentury a také pro školy.

Bezpečnostní řešení pro komerční i nekomerční použití

Comodo AntiVirus
Ačkoliv toto řešení nepatří mezi nejznámější, určitě může svojí výbavou a funkcemi velkým značkám směle konkurovat. Comodo AntiVirus je vybaven ochranou v reálném čase, rychlými automatickými aktualizacemi či dokonce technologií Defense+ pro možnost spouštění podezřelých aplikací v sandboxu (tedy v izolovaném prostředí). Mezi další benefity patří jednoduché uživatelské rozhraní, logování událostí a zejména velmi nízké nároky na systémovou paměť. Konfigurace může být pro začátečníky trochu náročnější, ale lze jej využívat i s defaultním nastavením. K dispozici je kromě verze pro PC i edice pro Mac.

Sesterskými aplikacemi jsou Comodo Internet Security či Comodo Firewall, které jsou též ke stažení zcela zdarma a velkou výhodou je možnost jejich použití jak pro soukromé, tak i pro komerční účely bez jakýchkoliv omezení. Jedná se tak v současnosti o jediné zástupce z řady profesionálnějších řešení, které lze zdarma bez problémů nasadit i ve firemních prostředích. Společnost Comodo má totiž svůj obchodní model postaven spíše na poskytování individuálních bezpečnostních služeb či na prodeji SSL certifikátů a její bezplatná bezpečnostní řešení mají sloužit spíše ke zvýšení prestiže a povědomí o této značce.

Další bezplatné antiviry pro komerční nasazení
Mezi další bezpečnostní řešení, která lze používat bez jakýchkoliv restrikcí i ve firemním prostředí, patří několik méně známých freewarových aplikací, za nimiž obvykle nestojí tak velké týmy, jako tomu bylo v předchozích případech. Před jejich případným nasazením ve firemním prostředí proto doporučujeme jejich možnosti a schopnosti důkladně prozkoušet. Jde například o Immunet, Nano Antivirus či UnThreat Antivirus. Také v úvodu zmíněný Microsoft Security Essential lze využít i pro menší firmu, maximálně ho však lze podle licenčních podmínek nainstalovat nanejvýš na 10 PC.

2 komentáře u článku “Přehled: Antiviry pro Windows dostupné zdarma”

  1. Hrošík napsal:

    Dobrý den, došlo ke změně licenčních podmínek u Comodo, nebo je špatně chápu? Zmiňují zde instalaci jen na jeden osobní počítač (což asi není domácí – home user, ale myšleno osobní počítač, ne sálový :)). Jak tuto větu chápat při pokusu o instalaci na 4 PC ve firmě (nezisková organizace)?

    „Comodo grants you a limited, non-exclusive, non-transferable, and revocable license to download, install, back-up, and use the Software and Services (collectively, the “Products”) on (1) one personal computer unless otherwise indicated under a valid license granted by Comodo for the term that you have paid for, including any documentation and files accompanying the Products“.

  2. Renata napsal:

    Dofam ze mi pomuzete zavirovany tel.dekuji

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − sedm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz