Přichází éra bezplatných operačních systémů?

Albert Ryba | 03.01.2014 | Software | 1 komentář

Rok 2013 přinesl v oblasti IT řadu změn a zejména pro tradiční hráče byl plný výzev a důrazných požadavků na změny. Týká se to i Microsoftu, který se dostal se svými Windows pod neobyčejně silný tlak ze strany „nových“ operačních systémů, jako jsou Android, Chrome či iOS. Ty jsou navíc dodávány zdarma a bezplatné jsou i jejich upgrady na vyšší verze.

Ačkoliv Microsoft se dosud drží stávající strategie prodeje licencí desktopových i mobilních Windows i jejich upgradů a nechce z ní uhnout, je podle analytiků jen otázkou času, kdy bude donucen tuto strategii zásadním způsobem přehodnotit. V PC světě je jeho pozice zatím neohrožena, ale spolu s nástupem nových typů mobilních přístrojů se toto radikálně mění.

Operační systém již nehraje roli

Post-PC svět se točí již hlavně okolo zařízení a službách, které jsou na nich dostupné. Samotný operační systém ustupuje do pozadí a ztrácí na svém původním významu. To si dobře uvědomuje i Microsoft, ač to na první pohled nemusí být zřejmé. Podle analytiků bude pro uživatele stále méně akceptovatelné platit za operační systém a nebo dokonce za přechod na novější verzi, což by mělo být spíše v zájmu jeho dodavatele, protože tak bude moci nabídnout i nové služby a tím zvýšit svoje zisky. Touto cestou se již vydal Apple, který nabízí aktualizace na OS X 10.9 Mavericks všem svým zákazníkům.

Možnost bezplatné aktualizace na nejnovější verzi je pro dodavatele OS výhodou i v tom, že omezí možnost fragmentace a souběžné existence řady verzí svého OS na trhu. To je typickým problémem nejen Windows, ale třeba i Androidu, jehož aktualizace jsou sice bezplatné, ale pro řadu přístrojů nejsou k dispozici a jejich majitelé tak zůstávají u starších verzí. To mimo jiné komplikuje život i vývojářům, kteří musí pracně aplikace ladit pro již poměrně odlišné verze jádra. Naopak Apple již pouhých šest týdnů po vydání iOS 7 prohlašoval, že tato nová verze jeho mobilního OS je nainstalovaná na téměř třech čtvrtinách (74 %) kompatibilních zařízeních.

Rozdíly mezi operačními systémy mizí

Ač se to nemusí zdát také na první pohled zřejmé, dnešní operační systémy se svojí podobou výrazně sbližují a dřívější ostré hranice se hroutí. Všechny moderní OS totiž kladou důraz na on-line dostupnost bohatých služeb a aplikací pro svoje uživatele, pracují s momentálním kontextem a polohou uživatele a snaží se nabídnout přirozené ovládání i konzumaci obsahu. Tento trend je spojen se standardizací funkcí a pokud by se některý z výrobců rozhodl jít jiným směrem, záhy zjistí, že jeho uživatelská základna se rychle tenčí. Průkopníkem v této oblasti byl Apple, jehož Apple Store, iTunes či iCloud se stal vzorem pro další hráče na trhu. Nicméně sbližování podoby operačních systémů je opět dalším důvodem k tomu pořídit si bezplatný OS a nikoliv si jej kupovat. Protože k něčemu takovému již není prakticky důvod.

Současný zákazník je ochotný zaplatit si za kvalitní přístroj, za rychlé datové připojení a také za služby, které využívá. To jsou jeho priority. Ale nikoliv za upgrady OS, a pokud je k takovému nákupu donucen uměle, například ukončením podpory systému s nutností zakoupit novější, nebude z takového kroku příliš nadšený a v nejbližší možné chvíli se začne poohlížet po dostupné alternativě.

Bezplatné OS se svým výrobcům bohatě zaplatí

Microsoft vsadil vše na nové Windows 8 / 8.1 a jejich rozhraní přizpůsobil dnešnímu trendu dotykového ovládání. Podle analytiků je ovšem bezpodmínečně nutné, aby přizpůsobil i svůj obchodní model, což se dosud nestalo. I to je podle některých z nich důvodem k chladnému přijetí tohoto operačního systému.

Microsoft je stále do velké míry závislý na prodeji Windows, zatímco jeho konkurenti jako Apple či Google již výrazně profitují ze služeb, které jim naopak přináší dlouhodobý příjem, na rozdíl od jednorázové koupě, jako je tomu v případě Windows. Bezplatný operační systém se tak svým výrobcům v důsledku bohatě zaplatí a je jakýmsi lákadlem na uživatele. Jde tedy o to dát mu zdarma nástroj, který obsahuje přístup k placeným službám a z nich pak profitovat (jde tak o jakousi variantu oblíbeného freemium schématu). V každém případě se jedná o model, který bude v následujících letech jednoznačně vítězit nad tradičním přístupem a pokud bude chtít Microsoft zůstat ve hře, nebude mít podle řady analytiků jinou možnost, než svůj obchodní model této změně přizpůsobit a nabízet Windows zdarma všem.

1 komentář u článku “Přichází éra bezplatných operačních systémů?”

  1. Zadarmín napsal:

    Microsoft radši zkrachuje, než by dával něco zadarmo – to je asi jasné, ne?

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm + = šestnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz