Smartphony a tablety: Čekejte vyšší výkon, ale ne výdrž

Albert Ryba | 02.01.2014 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Výkon a možnosti smartphonů a tabletů rok od roku rostou a zdá se, že zatím nenarazily na pomyslnou technologickou bariéru, která se dříve nebo později dostaví prakticky v každé oblasti. U modelů uvedených v roce 2014 můžeme očekávat zejména větší operační paměť, výkonnější procesory s frekvencemi nad 2 GHz a stále častěji i podporu rychlých 4G sítí LTE.

Bohužel mnohem více uživateli poptávaná delší výdrž na baterie se ani letos pravděpodobně konat nebude, protože žádný revoluční průlom není v této oblasti na dohled. Co tedy lze přesně očekávat?

4 GB RAM ve smartphonech a tabletech

Pokud jde o operační paměti, důležitým krokem bylo ohlášení nových 8gigabitových LPDDR4 mobilních čipů od Samsungu, které umožní vybavit přístroje 4 GB RAM při osazení pouhými čtyřmi kusy těchto čipů na základní desku. Lze tedy předpokládat, že výrobci high-endových přístrojů si tuto možnost nenechají ujít. 4 GB RAM je také maximum paměti, které bude schopný adresovat stávající 32bitový Android a Google by proto měl rychle zapracovat na jeho 64bitovém rozšíření, podobně jako to udělal již Apple v loňském roce.

V současnosti mají smartphony a tablety vyšších řad obvykle 2 GB RAM, u Samsungu Galaxy Note 3 jsou to například 3 GB, ale to je spíše výjimka. Velká operační paměť umožňuje zejména rychlejší běh více současně spuštěných aplikací a také se hodí při vyšších rozlišeních. Nové paměťové čipy by navíc podle výrobce měly přinést i vyšší energetickou efektivitu, ale nelze očekávat nějaký zásadní měřitelný rozdíl v celkové spotřebě nových mobilních přístrojů.

Mobilní procesory rychle zvyšují výkon

Co se týká procesorů pro mobilní přístroje, i zde dochází k rychlým inovacím. Již během loňského roku se čtyřjádrové modely procesorů ARM dostaly z oblasti high-endu do mainstreamu a nyní výrobci pracují na zvyšování jejich rychlosti. Qualcomm například nedávno ohlásil novou posilu svojí rodiny Snapdragon, čtyřjádrový model 805 s frekvencí až 2,5 GHz, který by se měl objevit v přístrojích již v první polovině roku 2014.

Další novinky v této oblasti pravděpodobně představí veletrh CES, který začne 7. ledna 2014 v americkém Las Vegas. Očekává se, že například Samsung zde oficiálně předvede novou generaci svých mobilních čipů Exynos, které by měly opět posunout hranici výrazně dále, a přinejmenším tak dorovnat nabídku Qualcommu.

Co naopak zůstane při starém?

Žádné velké změny se zatím nečekají u používaných displejů, snad jen častější pronikání technologie IPS do mainstreamu, přičemž klasické TFT displeje by se měly letos objevovat již hlavně v nejlevnějších přístrojích. Vysoké rozlišení očekávejte hlavně v high-endu, u běžných přístrojů pro široké masy se zdají být současná rozlišení již poměrně dostačující.

Co se týká čipů pro komunikaci ve 4G sítích LTE, ty by již neměly být příplatkovou záležitostí, ale pomalu standardem. Je to dané jejich širokou nabídkou a sblížením cen s dříve výrazně levnějšími 3G čipy.

Bohužel jak již bylo řečeno na začátku, žádný průlom nelze čekat u baterií, ač již roky v laboratořích vznikají nejrůznější akumulátory s výrazně lepšími vlastnostmi než jsou současné Li-Ion a Li-Pol baterie. Sériová výroba ve velkých množstvích je ale zatím ve většině případů v nedohlednu.

Ačkoliv tedy nové mobilní čipy obvykle disponují vyšší energetickou efektivitou než předchozí generace, zjevně to nepřinese kýžený nárůst celkové výdrže a uživatelé smartphonů a tabletů nadále musí počítat s omezením v podobě relativně krátkého provozu na jedno nabití. Právě to je podle mnohých komentátorů největším hendikepem současných mobilních přístrojů.

V každém případě je ale jasné, že smartphony opět letos sníží výkonnostní náskok klasických PC a během pár krátkých let se dostaly již na úroveň, na kterou se běžné počítače vyvíjely celá desetiletí. U nich navíc již inovace neprobíhají tak převratným tempem, díky čemuž se budou opět původně široce rozevřené nůžky mezi těmito dvěma kategoriemi přístrojů dále zavírat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz