Windows Phone 8.1 budou dostupné i pro starší smartphony

Albert Ryba | 09.01.2014 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Společnost Microsoft se na veletrhu CES rozhovořila o chystané aktualizaci OS Windows Phone 8.1, která by měla být pravděpodobně uvolněna letos na jaře. Zatímco dříve se objevily informace, že tato verze bude opět dostupná jen pro nové přístroje a ty existující nebude možné aktualizovat (což je ostatně u mobilních platforem Microsoftu poměrně častým zvykem), nyní byla oficiálně potvrzena i možnost aktualizace současných modelů s Windows Phone verze 8.0.

Aktualizaci budou distribuovat mobilní operátoři stylem „on air“, takže uživatelům bude nabídnuta ve chvíli její dostupnosti. Změny ve Windows Phone 8.1 by se měly týkat hlavně rozhraní (vice viz video pod článkem) a nikoliv zasahovat do jádra.

Windows Phone 8.0 Microsoft nepohřbí

Greg Sullivan, zodpovědný v Microsoftu za propagaci Windows Phone, tvrdí, že situace je nyní jiná než v případě přístrojů Windows Phone 7.x, u nichž aktualizace na Windows Phone 8.0 (jež byly uvedeny v říjnu 2012) nebyla možná. Což mimochodem značně znechutilo řadu firem a koncových uživatelů, kteří tak nemohli aktualizovat třeba jen několik měsíců starý smartphone a ten díky tomu výrazně ztratil na hodnotě i na použitelnosti. Důvody nemožnosti aktualizace byly bagatelizovány tvrzeními o příliš velkých odlišenostech v jádru. Obvykle jde v takových případech ovšem hlavně o snahu přinutit zákazníky ke koupi nového přístroje. Microsoft nyní oficiálně Sullivanovými slovy přiznává, že Windows Phone 8 je na rozdíl od verzí 7.x „robustní systém, které podporuje možnosti upgradů a rozhodně není v ničím zájmu aktualizaci neumožnit.“

Sullivan dále potvrzuje, že Microsoft dodržuje politiku dostupnosti aktualizací pro určitý produkt po celých 36 měsíců (tedy 3 roky), což je v současné situaci dostatečně dlouhá doba. Ač samozřejmě nelze vyloučit, že pokud si někdo koupí přístroj v závěru tohoto cyklu, již žádnou další aktualizaci získat nemusí. Windows Phone 7 byly uvolněny v říjnu 2010, takže doba podpory se počítá od tohoto data, nikoliv od doby uvedení dalších subverzí, jako například Windows Phone 7.5. Vzhledem k datu uvedení platformy Windows Phone 8.0 by tedy podpora současných přístrojů by měla trvat až do října 2015. S jejich případnou aktualizací na Windows Phone 9.0 ale nepočítejte a zejména u firem je proto potřeba velmi dobře zvážit, v jaké fázi cyklu případně nové telefony nakoupit.

Pochybnosti o možnosti aktualizace stávajících přístrojů na Windows Phone 8.1 se objevily koncem loňského roku, kdy někteří vývojáři aplikací pro Windows Phone vyjádřili svoji obavu o nemožnosti takového updatu, přinejmenším v plošné podobě, a kdy také velcí výrobci jako Nokia či Samsung výrazně snížili ceny přístrojů s Windows Phone ve snaze podpořit jejich prodeje. V té době Microsoft neposkytl k možnostem aktualizace stávajících modelů žádnou bližší informaci, což ještě více zvyšovalo nejistotu potenciálních kupujících a vyjasnění situace je tedy pro všechny stran dobrou zprávou.

Budoucnost přístrojů s Windows Phone

Microsoft je nyní také v závěrečné fázi akvizice mobilní divize společnosti Nokia a dál chce tuto značku pro nové smartphony používat. Licenční dohody s Nokií prý již byly uzavřeny. Jedním z trendů, na kterých se chce Microsoft podle Sullivana u nových smartphonů zaměřit, je osazení vysoce kvalitními kamerami, aby tyto přístroje byly použitelné jako plnohodnotná náhrada fotoaparátů. Nokia se o tento tah pokoušela již s přístrojem Lumia 1020 s až přehnaným rozlišením 41 Mpx, ale ač tím vzbudila pozornost, prodejní hit se s z tohoto modelu rozhodně nestal. Ani konkurenční Samsung se svými fotomobily jako Galaxy Camera či S4 Zoom u zákazníků příliš velké úspěchy podle informací tuzemských prodejců neslaví. Je tedy otázkou, do jaké míry je tato cesta životaschopná.

V souvislosti s trendem dvou operačních systémů na jednom PC (Windows a Android) se objevuje i otázka, zda Microsoft neplánuje něco podobného i pro smartphony. Sullivan ovšem tuto variantu striktně odmítá a považuje za vysoce nepravděpodobné, že by se podpora dvou mobilních OS objevila buď ze strany výrobců systémů, tak ze strany výrobců telefonů. Přineslo by to prý výrazně větší složitost pro uživatele a takový požadavek není zatím na trhu ani zřejmý.

Stále také není jasné, jak Microsoft naloží s nepříliš úspěšným operačním systémem Windows RT určeným primárně pro tablety. Již delší dobu se spekuluje, že by jej mohly kompletně nahradit Windows Mobile a ze tří řad různých OS (pro počítače, tablety a smartphony) by se staly jen dvě řady. Sullivan však potvrzuje, že v tomto směru zatím nepadlo definitivní rozhodnutí a budoucnost tabletů s Windows RT je tedy stále velkou neznámou.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz