Bude možné spouštět aplikace pro Android pod Windows?

Albert Ryba | 14.02.2014 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

To, co by ještě před několika lety mohlo vypadat jako naprostá utopie, se možná stane realitou. Vedení Microsoftu totiž údajně zvažuje, že by pod Windows a Windows Phone mohlo být v budoucnu možné oficiálně provozovat aplikace pro Android. Jaké důsledky by takový krok přinesl?

Časy ve světě IT se rychle mění, což dokazuje i nedávno zveřejněná informace o tom, že Nokia (jejíž mobilní divize je nyní vlastněná Microsoftem) připravuje svůj první smartphone s Androidem). Velcí výrobci PC také jeden po druhém představují stolní počítače se dvěma operačními systémy – s Windows a s Androidem. Podle některých komentátorů bylo tedy jen otázkou času, kdy na debatu ohledně možnosti spouštění aplikací pro Android pod Windows dojde. Jedná se o neklamný příznak toho, že Microsoft se dostává s nativními dotykovými aplikacemi pro Windows do krize, protože jich nepřibývá zdaleka tolik jako pro konkurenční platformy. Přitom aplikace jsou pro úspěch operačního systému základem. Naopak o tom, že Android se stal vítězem souboje „nových platforem“ již téměř nelze pochybovat. Otázkou však je, zda takový krok Microsoftu pomůže nebo jej to naopak poškodí.

Technické řešení pro Windows již existuje

Celá věc je zatím samozřejmě ve fázi interních úvah, ale pokud rozhodnutí již padne, nebude pravděpodobně cesty zpět. Technicky navíc vůbec nejde o nemožný úkol a třeba společnost BlueStack již umožňuje uživatelům spouštět aplikace pro Android pod Windows. Již nějakou je totiž na trhu bezplatná aplikace App Player od této firmy, která je optimalizována pro dotykové Windows 8 a která umožňuje stahovat a spouštět libovolné „androidí“ aplikace na přístrojích s Windows. K dispozici je pak i pro Mac OS. Více viz video pod článkem.

Dalším řešením je balíček Pokki od společnosti SweetLabs určený pro Windows, který je vytvořen pro provoz různých typů nenativních Windows aplikací a již existují i speciálně upravené aplikace právě pro toto řešení, jako třeba Instagram či Twitter.

Klíčové rozhodnutí pro budoucnost Microsoftu

Problém tedy není technický, ale spíše strategický. Pokud by se Microsoft k výše popsanému kroku odhodlal, měl by pravděpodobně ještě větší problém než dosud přesvědčit vývojáře, aby psali nativní aplikace pro „modern UI“ ve Windows 8 nebo pro Windows Phone, protože by k tomu nebyl prakticky důvod. Stačilo by jim vytvořit aplikaci pro Android, umístit ji na Google Play a tu by mohli pak používat i majitelé Windows. Microsoft by se tak ale prakticky dostal do závislosti na Googlu, Windows by byly podřízené Androidu a jeho ekosystému. Na druhou stranu by alespoň neodrazovaly nové uživatele tím, že pro ně nenajdou svoje oblíbené aplikace. Otázkou ovšem je, zda je současný stav dlouhodobě udržitelný a zda má Microsoft vůbec na výběr.

Brandon Paddock, vývojář aplikací pro Windows 8, je přesvědčen, že Microsoft by svým krokem výrazně demotivoval třetí strany, které mu byly dosud věrné a že by zela jistě zaznamenal obrovský odliv vývojářů směrem k Androidu. Doslova by tak nahrál konkurenci a mohlo být jít o definitivní zlom v jeho snaze udržet Windows v roli vůdčí platformy. Na druhou stranu se zdá být stále jasnější, že pokud tento krok neudělá, v budoucím mobilním světě pro něj zbude jen okrajové místo. Času na rozhodování je navíc málo, protože rychlost inovací a změny na trhu jsou rychlejší než kdy dříve a komu ujede vlak, ten už nemusí dostat další šanci. V případě Microsoftu s sebou nesou obě varianty rozhodnutí ohledně podpory aplikací pro Android pod Windows poměrně nepříjemné důsledky a ani jedna z možností pro něj nevypadá jako výhra.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− tři = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz