IDC: Výhledy v IT pro rok 2014 ztrácí na optimismu

Albert Ryba | 06.02.2014 | Analýzy | Žádné komentáře

Ačkoliv rok 2014 byl původně spojován s očekávaným ekonomickým oživením a s celosvětovým nárůstem výdajů za IT, analytici IDC nyní revidují svoji předpověď pro IT trh směrem dolů. A možná to není naposledy. Ačkoliv ještě v předchozí predikci počítali s nárůstem výdajů za IT meziročně o 5 %, nyní by to mělo být již jen o 4,6 %. To je méně než v roce 2013, kdy IT trh rostl o 4,8 %. Zde to bylo do velké míry dáno právě enormním zájmem o nové mobilní přístroje, který ale nemůže trvat věčně.

Důvodem ke snížení odhadu je situace na rozvíjejících se trzích, které letos neporostou tak rychle jak se původně očekávalo a také zpomalení poptávky po smartphonech a tabletech díky saturaci celosvětového trhu. Ačkoliv tato zařízení budou i nadále atraktivní, většina zájemců si je již pořídila a z technologického hlediska už také skončila doba jejich překotného vylepšování, kdy modely o rok novější byly mnohem pokročilejší než jejich předchůdci. Cyklus nutnosti rychlé obměny těchto přístrojů se tedy prodlužuje.

Vyspělé ekonomiky opět nabírají dech

Co se týká zmíněných rozvíjejících se trhů, zde IDC varuje zejména před riziky devalvace lokálních měn a před nárůstem inflace, což jsou pro prodej IT jednoznačně negativní faktory. Naopak analytici IDC spoléhají na investice do IT infrastruktury a na její vylepšování ve vyspělých ekonomikách (USA, západní Evropa), kde by mělo letos dojít například ke 3 % růstu prodejů serverů po čtyřprocentním poklesu v loňském roce.

Podle Stephena Mintona, viceprezidenta IDC, tedy ani po revizi původních odhadů není důvod k pesimismu. Pokles zájmu o smartphony a tablety byl podle něj nevyhnutelný a po prvotním dočasném boomu vždy přichází zpomalení. Do této fáze se tedy dostáváme nyní. Důležité ovšem je, že firmy opět začnou investovat do svojí IT infrastruktury, zvyšovat její efektivitu, navyšovat kapacity a také obměňovat dosluhující hardware. Protože v minulých letech tato rozhodnutí společnosti odkládaly co nejdéle, pokud to bylo ještě možné.

Opatrnost bude stále na místě

Rok 2013 přinesl na nejrůznější mobilní přístroje výrazný tlak, ceny se snížily a již přestalo jít o „exkluzivní zařízení“, za která si lidé byli ochotni připlatit. Naopak se tento trh podle IDC nyní přibližuje podobnému vývoji, tlakům a problémům, které postihly trh s PC, softwarem a servery v uplynulých letech.

Stephen Minton říká, že výrobci IT jsou opatrní v odhadech svých obratů, což je zřejmé například u Applu, jehož zástupci vyjádřili v konferenčním hovoru k posledním finančním výsledkům firmy určité prvky nejistoty s ohledem na budoucí vývoj. Právě rozvíjející trhy, které byly tahounem prodejů, se letos budou ještě potýkat s ekonomickými problémy a to jak v Asii, tak i v jiných částech světa. Naopak podle Mintona se zdá, že „ekonomika USA již míří správným směrem a také Evropa by z největší krize mohla být již venku.“ Ačkoliv růst prodejů IT ve vyspělých ekonomikách je tradičně nižší než v těch rozvíjejících se, jsou tyto trhy obvykle mnohem stabilnější a méně rizikové, což je pro výrobce IT dobrá zpráva.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz