Ivytown: Nejvýkonnější 15jádrové Xeony přichází

Albert Ryba | 11.02.2014 | Hardware, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Společnost Intel poodhalila detaily o svém chystaném 15jádrovém procesoru Xeon s kódovým názvem Ivytown. Ten bude součástí řady E7 a má být určený pro high-endové servery. Pracovní frekvence se má pohybovat od 1,4 po 3,8 GHz a čipy budou složené z 4,31 miliardy tranzistorů. Jednoznačně tak půjde o zatím nejvýkonnější x86 procesory, které byly uvedeny, k dispozici budou samozřejmě i odlehčené varianty. Spotřeba se pak má pohybovat od 40 do 150 wattů.

Očekává se, že Intel nové procesory Xeon oficiálně odhalí v příštím týdnu, ale již některé detaily byly vypuštěny nyní. Dosud byl nejvýkonnějším serverovým čipem Intelu model Xeon E5 v2 s 12 jádry, který byl představen ve třetím čtvrtletí loňského roku. Nové modely Ivytown ovšem posouvají laťku výrazně dále.

Xeony Ivytown pod drobnohledem

Rodina procesorů Intel Xeon E7 Ivytown.

Rodina procesorů Intel Xeon E7 Ivytown.

Xeony Ivytown jsou postaveny na 22nm mikroarchitektuře Ivy Bridge, kterou Intel nasadil u svých mobilních a desktopových čipů v loňském roce. V případě serverových produktů je roční zpoždění víceméně typické a serverových modelů odvozených od aktuální mikroarchitektury Haswell se tak dočkáme pravděpodobně v roce 2015. Dosud používal Intel u nejvýkonnějších Xeonů E7 ještě 32nm architekturu Sandy Bridge a přechod na modernější technologii výroby má snížit tepelné vyzařování a umožnit vyšší frekvence. Nové procesory Xeon budou k dispozici nejen ve verzi s 15 jádry a s masivní L3 cache o kapacitě 37,5 MB, ale i ve verzi s 10 jádry a s cache 25 MB a také se šesti jádry a s L3 cache 15 MB. Viz obrázek vpravo. Intel tak chce pokrýt potřeby nejrůznějších uživatelů a je možné, že v průběhu času uvolní ještě další modely. Nejvýkonnější verze pak budou pravděpodobně zaměřeny na 4- a 8paticové servery, které se používají na náročné úkony, jako jsou operace s rozsáhlými databázemi, běh ERP ve velkých firmách atd.

Intel vybavil jádra v procesorech Ivytown multithreadingem, takže každé je schopné zpracovávat dvě aplikační vlákna současně. Celkem tak může být najednou zpracováváno až 30 tzv. threadů. Proč se Intel rozhodl právě pro použití 15 jader není jasné, protože tento počet je poměrně neobvyklý a většinou jde o násobky dvojky. Jádra jsou proto v čipu i jinak uspořádána a to ve třech sloupcích po pěti. Procesor také disponuje 40 linkami PCI-Express 3.0.

Konkurenční společnost AMD sice nabízí 16jádrové serverové Opterony již od roku 2011 (jde o řadu Opteron 6300), ale zdá se, velký počet jader klade tak velké nároky na propustnost sběrnic, že jejich další navyšování je již neefektivní a hrozí naopak riziko zahlcení, kdy se k jednotlivým jádrům požadovaná data nedostanou včas. Možná i proto Intel s přidáváním jader nepospíchal tolik jako AMD, nehledě na to, že jeho procesory se svým výkonem čipům AMD bez problémů vyrovnaly i při menším počtu jader.

Nové úspornější grafické jádro od Intelu

Mezi další nově představené novinky Intelu, ač z trochu jiného soudku, má patřit přepracované grafické jádro pro stolní a mobilní procesory, které údajně snižuje spotřebu energie o 40 %. To by mělo být výhodou zejména pro přístroje závislé na napájení z baterie. Nové grafické jádro vychází z pokroku, kterého Intel dosáhl s extrémně úspornými čipy, neboť pracuje se snižováním napětí v neaktivních částech a spotřeba se tak řídí podle aktuálních požadavků. Grafické jádro je tak rozděleno do mnoha částí, z nichž každá má svoji vlastní regulaci napětí a je napájena nezávisle. To je pak spojeno i s technologií adaptivní frekvence, kdy se dodávané napětí dynamicky mění spolu s frekvencí. Detaily o novém grafickém jádru můžete najít v blogu společnosti Intel.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz