Microsoft Office Online: Nová tvář webových Office

Albert Ryba | 21.02.2014 | Internet a služby, Software | Žádné komentáře

Společnost Microsoft se rozhodla přejmenovat svůj webový kancelářský balíček Office Web Apps, který je přístupný přes webový prohlížeč a obsahuje základní verze Wordu, Excelu, PowerPointu a OneNote. Ten bude nyní nést snáze stravitelný název Office Online. Nejde však jen o kosmetickou změnu, ale o celý posun v dosavadní strategii Microsoftu.

Office Web Apps byly odhaleny v polovině roku 2010 po více než dvou letech testování, včetně zhruba ročních veřejných beta testů. Bohužel nebyly dosud jako samostatné řešení příliš propagovány, a byly tak spíše na okraji zájmu. I přístup k nim mohl být pro uživatele problémem, protože aplikace webových Office byly (pravděpodobně úmyslně, viz dále) přístupné jen ze SkyDrive – tuto cloudovou službu pak Microsoft v tomto týdnu přejmenoval pro změnu na OneDrive.

Office Online mají nově za cíl zaujmout

O plánované změně kancelářského balíčku se spekulovalo již minulý měsíc, protože na web unikly informace odkazující se na tento nový název. Microsoft pak pro tyto účely zřídil i speciální doménu officeonline.com, která je ale přesměrovaná na prominentní adresu office.com.

Sám Microsoft přiznává, že původní název nebyl příliš šťastný a mátl zákazníky. Amanda Lefebvreová, manažerka pro produktový marketing v Microsoftu konkrétně tvrdí, že často slýchala od zákazníků, že slovo Apps v názvu je mátlo a mysleli si, že jde o něco, co musí instalovat a nebo stahovat z nějakého obchodu s aplikacemi. Ve skutečnosti ale šlo celou dobu o online službu.

Nejde jen o přejmenování

Microsoft také připravil v duchu nově využívaných grafických prvků i startovní stránku na webu Office (https://www.office.com/start/default.aspx), ze které lze spouštět jednotlivé on-line aplikace, jež byly také odpovídajícím způsobem přejmenovány. Například Word Web App se nyní jmenuje Word Online a podobně. Nedošlo ale jen čistě k přejmenování, nové aplikace dostaly několik vylepšení – například velkou knihovnu šablon připravených k použití a také přepínač aplikací, který je zobrazen v horní části jednotlivých aplikací a umožňuje vyvolat kteroukoliv jinou.

Také uživatelé, kteří jsou zvyklí na MS Office 2010 nebo Office 2013 z běžných PC pak mohou kliknutím na příslušné tlačítko otevřít dokument aktuální on-line aplikace v běžné desktopové aplikaci. To se bohužel ale netýká uživatelů počítačů Mac, i když mají nainstalovánu desktopovou verzi Office pro Mac 2011, kde otevírání on-line dokumentů nefunguje.

V listopadu loňského roku Microsoft v tichosti dále přidal možnost spolueditace dokumentů v reálném čase, což se hodí zejména při týmové práci. V lednu 2014 pak Microsoft aktualizoval vzhled rozhraní webových aplikací Office, aby více odpovídalo designu, jenž se nyní snaží prosazovat.

Proč byly původní Office Web Apps málo viditelné?

Office Online jsou k dispozici zdarma a to i pro komerční využití, ale je potřeba mít vytvořený účet u Microsoftu. Tyto webové aplikace jsou také součástí většiny plánů předplatného komplexnějších balíčků Office 365, na které se Microsoft snaží lákat jak firmy, tak i domácí uživatele. Zde je pak k dispozici i propojení se SharePointem, který slouží jako centrální hub a platforma pro spolupráci s účelem uchovávání, sdílení a prohlížení dokumentů.

Microsoft se delší dobu rozvoji svého on-line kancelářského balíčku obával, protože mu podle analytiků hrozilo, že díky tomu klesnou prodeje klasických licencí desktopových Office. Ty jsou pro něj přitom velmi výrazným zdrojem příjmu. Pravděpodobně i proto byly Office Web Apps málo propagované. Nicméně zejména tlak od konkurenčního Googlu přinutil Microsoft ke změně svojí politiky a k posílení viditelnosti svého kancelářského balíčku na webu.

Až čas ukáže, jak se tento krok projevil na obratu s licencemi Office, ale podle analytiků je poměrně reálné, že řada méně náročných uživatelů či menších firem by si mohla s bezplatným balíčkem Office Online vystačit. Microsoft také slíbil, že Office Online budou podporovány i na platformě Android, což je další významný krok, který by ale v budoucnu mohl pro Microsoft znamenat, že firmy a uživatelé nebudou již nuceny pořizovat operační systémy Windows, na nichž jsou Office jednou z nejčastěji provozovaných aplikací.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz