Podpora Windows XP Embedded zatím nekončí

Martin Noska | 22.02.2014 | Aktuality, Software | Žádné komentáře

Ačkoliv oficiální podpora běžných edic Windows XP Home a Professional končí již v dubnu 2014, netýká se to edic Windows XP Embedded a Windows XP Professional for Embedded Systems. Ty se používají v tzv. zabudovaných zařízeních, jako jsou bankomaty, lékařské přístroje, kiosky, terminály a další přístroje určené typicky ke specifickým účelům. U takových zařízení je totiž migrace na novější verzi OS často nemožná a pro jejich provozovatele by to znamenalo nutnost kompletní výměny.

Podpora Windows XP Embedded, které jsou na trhu od 30. ledna 2002, skončí až ke 30. lednu 2017 a v v případě edice Windows XP Professional for Embedded Systems je konec stanoven na 31. prosince 2016. Pokud vaše přístroje používají tento OS, není tedy potřeba propadat panice z konce podpory, času je zatím stále dost. Windows CE 5.0 pak budou podporovány dokonce až do 31. srpna 2019. Kompletní přehled konce podpory různých verzí Windows Embedded najdete zde – https://www.microsoft.com/windowsembedded/en-us/product-lifecycles.aspx.

Pikantní ovšem je, že Windows XP Embedded využívají i přes určité rozdíly stále shodné jádro jako běžné Windows XP (chybí jim jen některé funkce, jako Windows File Protection, úvodní Windows XP Tour, klasický Windows Setup, MSN Explorer, nástroj pro upgrade, procedura on-line aktivace či podpora webu Windows Update). Záplaty jádra XP tedy bude Microsoft dále připravovat i po 8. dubnu 2014, ale ty budou k dispozici jen pro zmíněné embedded systémy. Teoreticky by tedy nic nebránilo tomu uvolňovat je i pro desktopové OS, ale ochrana by již nemusela být kompletní, např. pokud by zranitelnosti byly v komponentách které embedded verze neobsahují. Nicméně pro řadu uživatelů, státních organizací i firem, které chtějí na Windows XP zůstávat i po skončení podpory, by i to bylo stále lepší, než nic.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ devět = osmnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz