Windows 8.1 Update 1: Další změny v uživatelském rozhraní

Albert Ryba | 04.02.2014 | Software | Žádné komentáře

Jeden z pracovních buildů chystané aktualizace Windows 8.1 Update 1 unikl v posledních dnech na web a poodhalil tak novinky, které Microsoft chystá. Vypuštěn by měl být ve finální podobě na jaře, pravděpodobně v souvislosti k konferencí Build, která se má konat od 2. do 4. dubna 2014.

Jedná se o další snahu Microsoftu jak zmírnit negativní reakce uživatelů na změny v rozhraní, které se objevily spolu s Windows 8 v roce 2012. Tento OS přitom je podle analytiků jedním z důvodů prudkého propadu prodejů nových PC.

Novinky v rozhraní Windows 8.1

Update 1 je navržen tak, aby zjednodušil uživatelům navigaci a práci na tradičních PC bez dotykového ovládání – tedy těm, kteří jsou zvyklí na myš a klávesnici. Takových uživatelů je totiž stále drtivá většina. Právě pro ně bylo nové rozhraní označované jako modern UI (dříve Metro) nejméně přijatelné. Jde zejména o snahu setřít ostré rozdíly mezi novým a starým rozhraním díky promísení některých ovládacích prvků. Microsoft nově umožní připojit dotykové aplikace na klasickou lištu úloh pracovní plochy, zobrazovat tlačítka pro hledání a vypnutí v rámci menu Start a přidá také klasické záhlaví oken i aplikacím vytvořeným pro nové rozhraní, aby je bylo možné snadno zavírat či minimalizovat. Lepší představu o změnách si uděláte z videa zveřejněného pod článkem.

Uniklé buildy Windows 8.1 Update 1 mají označení 6.3.9600.16596, případně 6.3.9600.16606 a byly zkompilovány v druhé polovině ledna. Microsoft je poskytl OEM partnerům, aby se mohli podívat na chystané změny a nebyly určeny veřejnosti.

Jak to bude s bootováním do tradičního desktopu?

Původní informace také hovořily o tom, že Microsoft u nové aktualizace nastaví jako výchozí nabootování přímo do klasického desktopu, které je v současné době volitelně k dispozici. Komentátoři, jako například Patrick Moorhead, vedoucí analytik Moor Insights & Strategy, v této souvislosti začali hovořit o zásadním kroku zpět, kdy Microsoft přehodnotil svoji snahu přesvědčit uživatele k aktivnějšímu využití modern UI. Další zkoumání nových buildů Update 1 však odhalilo, že tato funkce je závislá na dalších faktorech. Pokud jsou Windows 8.1 s Update 1 instalovány na čistý disk a na počítač, který nedisponuje dotykovým ovládáním, pak je skutečně boot do desktopu nastaven vždy jako výchozí. Ale pokud je instalace provedena jako upgrade na existující systém, pak zůstane původní nastavení zachováno a nezměněno.

Právě možnost bootovat přímo do desktopu (boot-to-desktop) byla jednou z očekávaných novinek Windows 8.1, ale uživatel si tuto možnost musel nastavit ručně. I to byl ovšem pro řadu uživatelů pokrok, protože u původních Windows 8 šlo docílit podobného efektu jen pomocí speciálních úprav (tweaků). Samozřejmě nelze vyloučit, že se před vydáním Update 1 ještě něco změní, ale nastavení tradičního desktopu na běžných nedotykových PC by bylo logickým krokem. Pro většinu takových uživatelů pak ovšem přechod na Windows 8 ztrácí jakýkoliv smysl. Microsoft tedy sází na to, že je alespoň neodradí od koupě nového PC, když se tento počítač bude chovat podobně, jako by na něm byly nainstalovány oblíbené Windows 7.

Novinky v rozhraní Windows 8.1, které přijdou společně s aktualizací Update 1:

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz