Další burza s Bitcoiny napadena, analytici radí opatrnost

Albert Ryba | 07.03.2014 | Bezpečnost, Internet a služby | Žádné komentáře

Ještě před rokem byla kryptoměna Bitcoin (BTC) víceméně záležitostí omezeného okruhu zasvěcených. Před půl rokem o ní média nadšeně psala zejména v souvislosti s raketovým nárůstem její hodnoty. Ovšem šlo víceméně o uměle vyvolanou bublinu, která začala rychle zplaskávat. Nyní se BTC stává naopak postrachem svých vlastníků, protože v krátkém čase došlo již ke třetímu selhání burzy či směnárny zaměřené na tuto měnu. Po Mr. Gox a Flexcoinu se povedlo hackerům úspěšně zaútočit na Poloniex a ukrást nemalé sumy Bitcoinů přímo z úschoven uživatelů.

Analytici se boomu spojeného s Bitcoinem od začátku obávali a předpovídali, že tuto měnu čeká pohnutý osud. Jak její uměle vytažený a následně sražený kurz, tak i aktuální útoky vypovídají o tom, že rizika spojená s Bitcoinem jsou enormní, a někteří analytici v této souvislost tvrdí, že možnost smysluplného použití Bitcoinu na reálném trhu je zatím v nedohlednu. Z projektu vytvořeného pravděpodobně s dobrou vírou a bez postranních úmyslů se tak stává oběť spekulantů a kyberzločinců a s ním i jeho uživatelé.

Další burza napadena, nebude pravděpodobně poslední

Burza Poloniex, která je svým fungováním podobná Mt. Gox, po útoku hackerů ztratila 12,3 % Bitcoinů uchovávaných v peněženkách uživatelů na webu. Problém je, že vklady nejsou samozřejmě nijak pojištěné, ale na rozdíl od předchozích útoků – od nichž se provozovatelé burz distancovali – je Tristan D’Agosta, vlastník burzy Poloniex, ochotný jednat o tom, jak by mohl uživatelům ztrátu kompenzovat. Mt. Gox situaci naopak vyřešil tím, že obratem ohlásil bankrot – v jeho případě došlo k okradení 750 000 milionů uživatelů a o škodu ve výši kolem půl miliardy dolarů. V případě Flexcoinu šlo jen o zhruba 600 000 dolarů.

Tristan D’Agosta, který vystupuje pod nickem Busoni, popsal podobu útoku, který využil chybu při procesu směny Bitcoinů a v jejím důsledku došlo k chybnému zápisu zůstatku do databáze. Jedná se o chybu, která je již od začátku v celém konceptu směny, jen dosud nebyla zneužita a projevuje se v případě, že je zadáno více požadavků simultánně a nikoliv po sobě.

Obchodování bylo díky objevení problému na Poloniexu zastaveno, účty které z chyby profitovaly byly zmrazeny. Busoni oznámil plnou odpovědnost za problém a chce v provozu Poloniexu dále pokračovat. Přesný počet poškozených uživatelů nebyl zveřejněn, nemělo by jít ale o takový rozsah jako v předchozích dvou případech. Busoni doufá, že odškodněním uživatelů si udrží jejich důvěru. Peníze na odškodné dá částečně ze svého a částečně z poplatků za obchodování.

Budoucnost Bitcoinu je nejasná

Nicméně bylo by až příliš optimistické očekávat, že těmito útoky problémy skončí. Většina bezpečnostních expertů se shoduje, že Bitcoiny se letos stanou pro útočníky atraktivním terčem a že se pokusy o jejich získání budou ještě stupňovat. Obecně analytici firmám doporučují spíše situaci sledovat. Také právní ukotvení kryptoměny je chabé a celkově kolem ní panuje řada mýtů a nejasností.

A i když se mezi firmami objevují první inovátoři, kteří umožňují nákupy služeb či zboží právě v Bitcoinech, rozhodně je nelze považovat za ukazatele směru. Protože až budoucnost ukáže, zda byl Bitcoin slepou větví nebo správnou cestou. Dosavadní zkušenosti poukazují spíše na první případ.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz