Důvodů proč kupovat nová PC je stále méně

Albert Ryba | 06.03.2014 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Prodeje nových počítačů mají v letošním roce podle analýzy IDC oproti loňsku dále a hlouběji klesat.

Zatímco ještě před třemi měsíci IDC počítalo s globálním poklesem prodejů o 4 %, v nové analýze už jeho analytici predikují meziroční pokles o 6 % na celkových 292 milionů prodaných kusů. V roce 2013 byl meziroční propad desetiprocentní oproti roku 2012, v němž už se začal pokles také projevovat. Rekordním byl přitom rok 2011, kdy se prodalo po celém světě 364 milionů nových PC, viz graf pod článkem.

Rajani Singhová, analytička IDC, říká, že odhad byl zrevidován kvůli změně podmínek na trhu a tyto korekce nejsou ostatně nic neobvyklého. Důvodem korekce je hlavně situace na rozvíjejících se trzích, které nejsou v dobré kondici a potýkají se s ekonomickými problémy. Tyto trhy přitom byly v posledních letech velkými tahouny prodejů PC.

K dalším faktorům, které negativně ovlivnily předchozí predikci IDC, patří skutečnost, že původně glorifikovaná kategorie počítačů s dotykovými displeji neslaví zdaleka takový úspěch, jak se čekalo. A také nákupy nových počítačů ze strany firem, vynucené ukončením podpory Windows XP, nejsou až tak silné. Korporace totiž mají pro nákup PC stále méně důvodů a zejména mobilní pracovníky vybavují častěji tablety a smartphony. Je paradoxem, že ačkoliv PC prošly téměř vítězně globální finanční krizí, ke zlomu nastalo paradoxně v době, kdy se obecně očekává postupné oživování ekonomiky.

Nejde jen o samotná PC

I přesto, že jsou počítače vytlačovány novými typy zařízení, je Singhová přesvědčena, že trh se postupně stabilizuje a k dalším hlubším propadům v následujících letech již nebude docházet. Ačkoliv s nějakým růstem také nelze počítat a až do roku 2018 půjde podle IDC spíše o stagnaci či mírné poklesy. I přes aktuální stav je podle Singhové ale stále důležité uvědomovat si, že trh s PC je obrovský a že jde o stamiliony prodaných zařízení s miliardovými obraty. A o takový trh stojí stále za to bojovat. Navíc se jedná o širší ekosystém, kde nejde jen o hardware, ale i o software a další služby, jejichž poskytovatelé jsou na prodejích PC závislí.

Nejvíce na prodeji počítačů profituje Microsoft, jemuž plynou konstantní zisky z prodeje licencí Windows výrobcům počítačů. Díky poklesu zájmu pro něj ale bude téměř nemožné v této oblasti dále růst. To potvrzuje i finanční ředitelka Microsoftu Amy Hoodová, podle níž v letošním čtvrtletí klesne obrat z prodaných Windows OEM partnerům až o 6 % ve srovnání s rokem 2013. Přesto ale Microsoft utrží sumu mezi 4,1 až 4,3 miliardou dolarů. Pro Microsoft jsou ale prodeje Windows jen jedním z mnoha pilířů, které jej živí.

Vize IDC je pouze jednou z mnoha…

Ne všichni jsou ale tak optimističtí jako analytici IDC a například Ben Bajarin z agentury Creative Strategies je z hlediska dlouhodobého výhledu značně skeptičtější. Podle něj ke stabilizaci nedojde a do roku 2018, se kterým operuje ve svojí prognóze IDC, se prodeje dále výrazně propadnou. Důvodem je podle něj fakt, že trh s PC je vysoce saturovaný a dochází zde v posledních letech již k minimálním inovacím, takže není příliš důvod nové počítače pořizovat. Dokonce už není ani nutné dokupovat např. operační paměti, protože i „hlad“ aplikací po velké RAM ustal a pokud firma používá počítače s dvoujádrovými procesory a se 2 nebo 4 GB RAM, příliš by si nákupem nových PC nepomohla. Podobně třeba i monitory se již vyvíjejí jen velmi pomalu a není v této oblasti mnoho důvodů proč kupovat nový, pokud starý stále ještě slouží.

Předpokládaný vývoj na trhu s PC v letech 2007 až 2018. Zdroj: IDC, březen 2014

Předpokládaný vývoj na trhu s PC v letech 2007 až 2018. Zdroj: IDC, březen 2014

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz