Historie tabletů: Přehled od prvopočátků po současnost

Albert Ryba | 04.03.2014 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Ačkoliv dnes si v souvislosti s označením tablet vybaví většina uživatelů iPad od Applu či některý z mnoha modelů s Androidem, je historie těchto zařízení mnohem starší, než by se mohlo zdát. Možná budete překvapeni, kam až sahají kořeny těchto přístrojů.

Tablety se staly populárními zejména díky tomu, že pokračující miniaturizace umožnila vytvořit skutečně plnohodnotná zařízení použitelná pro běžnou práci. Novodobá historie tabletů se tak počítá od roku 2010, kdy Apple uvedl první generaci svého iPadu. Vývoj během těchto posledních let bude pravděpodobně většině uživatelů známý, ale řada z nich možná netuší, co všechno se dělo na tomto poli v předchozích desetiletích a možná by byli překvapeni, kolik zajímavých – ačkoliv komerčně ne příliš úspěšných řešení – vzniklo. Není asi překvapením, že jedny z prvních konceptů tabletů se objevily v žánru sci-fi, ovšem stačilo jen několik dalších desetiletí, aby se staly běžnou realitou.

Historii tabletů na časové ose se proto rozhodli zpracovat uživatelé portálu Dipity, kdy si pomocí posuvníků můžete přejet na rok, který vás zajímá a podívat se nejen na fotografie modelů, které byly v té době uvedeny, ale přečíst si o nich i více informací – viz níže. Celý projekt je postaven na komunitní bázi a informace jsou přidávány průběžně uživateli.

Tablety vznikly evolucí více typů zařízení. Na jedné straně jsou to tzv. grafické tablety, sloužící pro zadávání vstupních informací, typicky pomocí pera. Od nich dnešní tablety zdědily celkovou koncepci ovládání pomocí velké obrazovky. Ale samy o sobě se neobešly bez propojení s počítačem, jenž by vstupní data zpracovával. Na druhé straně jsou to pak PDA, malé kapesní počítače, které již dokázaly spouštět jednoduché aplikace, ale jejich schopnosti byly obvykle až příliš omezené a také se vyznačovaly poměrně malými displeji. Určité vlivy lze sledovat i z oblasti notebooků a tzv. Ultra Mobile PC nebo třeba ze sféry mobilních telefonů.

Historie tabletů na časové ose

První zařízení s názvem tablet lze vysledovat až do roku 1963, kdy byl v organizaci RAND Corporation vyroben tzv. RAND Tablet, sloužící právě k zadávání textu prostřednictvím pera. Zařízení podobné současnému tabletu se objevilo také v roce 1966 v kultovním seriálu Star Trek – a následně i v dalších sériích – pod názvem PADD (Personal Access Display Device) a nebo ve filmu Hvězdná Odyssea v roce 1968, kdy šlo o tzv. Newspad. Důležitým milníkem je ovšem rok 1972, kdy spatřil světlo světa Dynabook z laboratoří Xeroxu, který lze považovat za přímého předka dnešních notebooků a tabletů. Ačkoliv šlo o prototyp vyvíjený od roku 1968, jež nebyl nikdy sériově vyráběn, výrazně ovlivnil podobu budoucích přístrojů. První pokusy o komerční úspěchy tabletů se objevují v 90. letech 20. století, kdy byl představen například IBM ThinkPad 700T, Apple Newton MessagePad, dále model Fujitsu Point 325 následovaný modelem 510 či Fujitsu Stylistic 500, 1000 a 1200. Vlastní tablet s barevným displejem pod názvem Lectrice uvedla i dříve silná firma DEC.

Zejména od roku 2000 se objevují snahy duelu Microsoft a Intel prorazit v oblasti tabletů a byl připraven například prototyp Microsoft Tablet PC či Intel Web Tablet. Intel se ještě v roce 2006 pokusil profilovat kategorii tzv. Ultra Mobile PC (UMPC) , jež ovšem zůstala spíše okrajovou záležitostí. Také výrobci mobilních telefonů se pokusili přispět svými nápady a v roce 2005 představila Nokia model Nokia 770 Internet Tablet a o dva roky později pak N800 Internet Tablet. Až ale Apple 27. ledna 2010 odstartoval pravou revoluci, kterou následovali i další výrobci a během pouhých čtyř let se o tabletech hovoří jako o nástupcích PC a došlo tím k výraznému zlomu v celé oblasti IT. Vedoucí roli převzaly tzv. mladé platformy a také čipy ARM, které v těchto přístrojích zdomácněly.

Společnosti Intel s Microsoftem se snažily z tabletu udělat zmenšené (a „ořezané“) PC, vyhrály ale koncepty, které přišly s novým modelem využití těchto přístrojů pro konzumaci obsahu na webu a pro multimédia, nikoliv pro provozování klasických aplikací. Řada výrobců si ale také na tabletech doslova vylámala zuby, stačí vzpomenout třeba na „výprodejový“ TouchPad od HP a nebo na PlayBook od BlackBerry, které i přes řadu zajímavých nápadů nedokázaly uspět. Více již najdete ve slibované časové ose.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + devět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz