iOS 7.1 – vyšší rychlost za cenu kratší výdrže baterie

Albert Ryba | 17.03.2014 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Uvolnění nové verze iOS 7.1 od Applu v minulém týdnu jako obvykle vyvolalo řadu reakcí – někteří uživatelé si vychvalují nové funkce, zejména co se týká vylepšení ovládání a jiní si naopak stěžují na problémy, které se jim po aktualizaci objevily.

V současnosti již na iOS 7.1 aktualizovala zhruba čtvrtina uživatelů iPhonů a iPadů, což je dost velký vzorek na to, aby jejich zkušenosti mohly být považovány za relevantní. Jde mimochodem o nejrychleji instalovanou aktualizaci iOS v historii, což svědčí o tom, že řada uživatelů se jí kvůli řadě problémů v iOS 7 nemohla dočkat. Ne všichni jsou ale potěšeni.

iOS 7.1 ve znamení vyšší rychlosti

iOS 7.1 přichází šest měsíců po přelomové verzi iOS 7, která výrazně změnila rozhraní a řadě vývojářů znepříjemnila život, protože není zcela kompatibilní se staršími verzemi. Jako každá výrazně nová věc měl iOS 7, ale i řadu dětských nemocí, které nebyly ihned vyřešeny. iOS 7.1 má tedy za cíl opravit některé chyby, zlepšit rychlost a také zpříjemnit ovládání přístrojů iPhone, iPad a iPod Touch.

Na první pohled se iOS 7.1 od svého předchůdce příliš neliší, vzhled zůstal téměř totožný – přibylo sice několik animací a bylo vylepšeno vypínání přístroje dotykem, ale to jsou spíše drobnosti. Výrazně se ovšem zlepšila odezva při navigaci v uživatelském rozhraní, zkrátily se doby nahrávání a zrychlily animace, což celkově zvyšuje dojem svižnosti a rychlejších reakcí. To ocení hlavně uživatelé již dosluhujících iPhonů 4, kteří si na snížení rychlosti při přechodu z iOS 6 na iOS 7 často stěžovali a nyní i jim běží požadované operace mnohem plynuleji.

iOS 7.1 také přináší celou řadu oprav chyb, včetně nepříjemného „homescreen“ bugu, o které se ví již od září loňského roku. Přístroje totiž v náhodném čase přerušily jakoukoliv práci, zobrazily ikonu Apple a následně uživatele přesměrovaly na zamčenou hlavní obrazovku. Na tento problém se objevovaly stížnosti neustále a je až s podivem, že jeho řešení trvalo půl roku. Další oprava se týká vyšší spolehlivosti skeneru otisků prstů u iPhone 5S, se kterým také nebyli všichni uživatelé spokojeni a hovořili o postupně se snižující přesnosti. A také byly odstraněny problémy aplikace s e-maily při vyšším počtu nepřečtených zpráv. Celkově bylo opraveno 41 nepříjemných chyb, které uživatelům komplikovaly život.

Mezi další drobné změny patří například úprava „lock screenu“ na přístrojích s odemykáním dotykem, kdy uživatel není okamžitě vyzývám k potažení prstu po obrazovce, které nedává v případě dotykového senzoru příliš smysl. Dále byla upravena aplikace pro přehrávání hudby, kdy došlo k lepšímu umístění tlačítek pro náhodné přehrávání a pro opakování a také byly zvoleny lepší barevné kombinace. Aplikace pro ovládání fotoaparátu informuje o zapnutí automatického blesku v podobě malé ikonky, aby jeho použití nebylo pro uživatele překvapením. A majitelé iPhonu 5S mají i možnost automaticky použít HDR, pokud to podmínky povolují. Další názorný přehled novinek najdete ve videu pod článkem.

Problém s výdrží baterie v iOS 7.1

Jak je již zvykem, ne všichni uživatelé jsou z nové verze iOS nadšení a na fórech se objevuje řada reakcí, že se jim po aktualizaci výrazně snížila výdrž baterie. U některých přístrojů má jít údajně o opravdu značně menší výdrž, ale i obecně koncipovaný test webu Ars Technica napříč různými přístroji od Applu prokázal téměř ve všech případech o něco horší výdrž po aktualizaci na iOS 7.1 ve srovnání s verzí 7.0.6. Někteří uživatelé však hovoří o dramatickém propadu výdrže, který činí jejich přístroje téměř nepoužitelné. Hovoří například o poklesu ze 100 % na 30 % přes noc nebo o poklesu o 50 % po hodině práce s přístrojem při nejslabším podsvětlení a podobně. Jedná se sice o extrémní případy, ale i jiní uživatele si na fóru Applu stěžují, že se jim výdrž nepříjemně zkrátila.

Apple zatím žádné konkrétní stanovisko nezaujal, většině uživatelů je doporučeno nastavit úspornější režim. Ale kratší výdrž pravděpodobně nikoho netěší, zejména když není možnost vrátit se nazpět k předchozí verzi iOS.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz