iPhone 6 přinese větší displej – bude to ale stačit?

Markéta Pastuchová | 12.03.2014 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Podle analytiků má být jedním z hlavních vylepšení nové generace smartphonu iPhone 6 od Applu výrazně větší displej, blížící se úhlopříčce 5 palců. Má jít zejména o reakci na kroky Samsungu, který se smartphony s velkými displeji slaví úspěch a bere tak Applu některé zákazníky.

Apple jako vždy veškeré informace o chystané novince tají, ale podle analytiků ani nemá příliš mnoho jiných možností.

Bude mít iPhone 6 úspěch?

iPhone 6 má být modelem, který by měl přinést výraznější inovace, protože Apple přichází se zásadními novinkami vždy po dvou letech a v roce mezi uvádí obvykle modely jen s dílčími vylepšeními. Problém je, že toto tempo již v současnosti přestává dostačovat a Apple se dostal pod výrazný tlak zejména ze strany smartphonů s Androidem s velkými displeji. Podle Analytika Andyho Hargreavese z Pacific Crest by uvedení iPhonu s velkou úhlopříčkou mohlo pomoci Applu dobýt zpět 10 % trhu, jenž nyní ovládá Android. Také pro majitele stávajících iPhonů by mohl být větší displej důvodem ke koupi nového přístroje a Applu by to mohlo opět otevřít cestu k růstu.

Hargreavese není jediný, kdo je přesvědčen, že uvedení iPhonu s větším displejem je pro Apple logickým a v podstatě nutným krokem. Zvlášť v době, kdy je obtížné přijít s nějakou revoluční inovací. Řada uživatelů Applu zůstává u modelů iPhone 4 nebo 4S a pro ně by upgrade na novější model s velkým displejem měl být největším lákadlem. Jak odhaluje i graf z dílny Pacific Crest (viz níže), právě prodeje stávajícím uživatelům by měly být v letošním a zejména v příštím roce pro Apple klíčové.

Prodeje iPhonů: Poměr prodejů novým a stávajícím zákazníkům. Zdroj: Pacific Crest

Prodeje iPhonů: Poměr prodejů novým a stávajícím zákazníkům. Zdroj: Pacific Crest

Kromě většího displeje se moc novinek nečeká

Analytik Peter Misek z agentury Jefferies tvrdí, že Apple musí reagovat na konkurenci, kterou je pro něj zejména řada Samsung Galaxy. Model Samsung Galaxy S5 má nabídnout monstrózní displej s úhlopříčkou 5,1“ (a s Full HD rozlišením 1920 x 1080 bodů) a Apple proto nemá příliš na výběr. Uvedení vlastního chytrého přístroje s úhlopříčkou kolem 5“ je proto nejpravděpodobnější krok, ideálně v kombinaci s modelem s menší velikostí displeje. Protože uživatelé mají různé preference a ne každý velký displej nutně potřebuje.

Analytici se dále shodují, že další vylepšení u iPhonu 6 budou mít spíše zanedbatelný charakter a Apple vše vsadí na velkou úhlopříčku. Ovšem v tomto případě již nebude udávat tón, ale spíše dotahovat trh. Což je pro Apple neobvyklá role a je vidět, že jeho vedoucí role se vyčerpává. Konkurence ze strany přístrojů s Androidem neustále sílí a někteří analytici tvrdí, že pro Apple již nebude udržitelná ani stávající cenová politika, která stavěla na pocitu exkluzivity. Tento dojem již definitivně zmizel a iPhone se stává jen jedním z mnoha srovnatelných smartphonů na trhu. Přesto má Apple silnou uživatelskou základnu a pro řadu uživatelů i firem by se mohl iPhone 6 s větší úhlopříčkou stát důvodem k upgradu. Je ovšem otázka, zda za něj budou ochotni zaplatit tolik, jako před lety za iPhone 4 nebo 4S.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz