Jak vybrat IP kamery pro firmu?

Albert Ryba | 06.03.2014 | Aktuality, Hardware | Žádné komentáře

Dnešní IP kamery jsou poměrně levná, kvalitní a spolehlivá zařízení, která lze využít pro přenos obrazu na dálku přes internet. Typicky je lze rozdělit na centralizované a decentralizované modely, podle toho, zda spolupracují přímo se specializovaným centrálním systémem pro nahrávání videa v rámci sítě a nebo zda umožňují nahrávání přímo na lokální média nebo standardní úložné systémy. Podle provedení lze také nejčastěji identifikovat kategorie venkovních a vnitřních IP kamer, kdy venkovní modely disponují obvykle vyšší odolností proti povětrnostním vlivům.

Mezi hlavní výhody patří možnost využití stávající internetové infrastruktury, snadnost zapojení a také kompletního ovládání na dálku. Dále také možnost zabezpečení přenosů a typicky podpora napájení přes ethernetovou síť (za využití technologie PoE, Power over Ethernet). K dispozici jsou i modely podporující bezdrátové sítě Wi-Fi. Co se týká rozlišení, najdeme v nabídce jak nejlevnější modely s 0,3 Mpx, tak i high-endové modely s čipy s rozlišením desítky megapixelů a třeba s podporou nočního vidění nebo s přisvícením. Podle požadavků je také možné zvolit verze s mikrofonem nebo bez něj.

IP kamery vyrábí řada firem, vzhledem k jejich úzké provázanosti se síťovou infrastrukturou jsou to často společnosti, které se orientují na tradiční síťové prvky. Ale najdeme tu i nezávislé alternativní výrobce. Mezi mnohými zmiňme třeba Cisco, Honeywell, Axis Communication, Apexis, Zoneway, Wodsee nebo IPS.

Při výběru kamery se neorientujte jen cenou, ale i tím, jakou podporu výrobce nabízí a zda má zastoupení či oficiální distribuci zajišťující prodej IP kamer v ČR, abyste se měli na koho obrátit při případných problémech. Řada výrobců již nabízí kamery s českým uživatelským rozhraním, což může pomoci při jejich nastavování. Pokud nechcete připlácet vašemu poskytovateli za statickou IP adresu, pak zvolte typ P2P kamery, která umožňuje sledování obrazu na dálku i bez nutnosti statické adresy či otevírání příslušných portů v routeru. Kamery lze propojit s dalším softwarem, jako je například iSpy CZ pro rozpoznávání obličejů, textů atd. Důležitá je i podpora standardů, v oblasti IP kamer existují dvě hlavní sdružení pro standardizaci, ONVIF a PSIA, tvořené různými výrobci. Pokud se chcete vyhnout problémům, zvolte v rámci jedné sítě kamery, které podporují shodné standardy. Při výběru si také ověřte, zda jsou vámi vybíraná IP kamera kompatibilní nejen s Windows (resp. s Internet Explorerem), ale zda je možné sledovat obraz z ní i na tabletech a smartphonech. Což by moderní modely dnešních IP kamer měly určitě umožňovat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− sedm = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz