Microsoft dokončil vývoj Windows 8.1 Update 1

Albert Ryba | 05.03.2014 | Software | Žádné komentáře

Ačkoliv oficiálně nebyla tato informace ještě potvrzena, podle řady důvěryhodných zdrojů, včetně webu WZor (který se specializuje na uniklé verze Windows) byl dokončen vývoj první aktualizace Windows 8.1 a Microsoft ji uvolnil do výroby. Microsoft současně dokončil i vývoj sesterského Update 1 pro Windows Server 2012 R2.

Aktualizace Update 1 označovaná někdy také jako „jarní update“ má za cíl dále zpříjemnit ovládání nových Windows a zjemnit některé radikální kroky, ke kterým se Microsoft odhodlal spolu s Windows 8. Jeho přílišná snaha zaměřit se na dotykové rozhraní vedla k tomu, že uživatelé zvyklí na ovládání myší a klávesnicí dávali od nových Windows raději ruce pryč. Což podle analytiků vedlo v důsledku k urychlené poklesu prodejů nových PC (podle čísle IDC byl za loňský rok tento pokles desetiprocentní).

Novinky ve Windows 8.1 Update 1

O chystaných novinkách ve Windows 8.1 Update 1 se hovoří již delší dobu, protože testovací verze unikly na web a i když Microsoft první bližší informace oficiálně poskytl až na nedávném Mobile World Congressu, byly změny zmapovány už dávno předtím.

Mezi hlavní změny patří přidání klasické horní lišty oken (tzv. title bar) u aplikací pro „moderní rozhraní“, které by tak měly být lépe ovladatelné myší. Přibylo i nové kontextové menu dostupné po kliknutí pravým tlačítkem myši a startovací obrazovka byla rozšířena o tlačítka pro hledání a vypnutí.

Microsoft údajně také zapracoval na snížení nároků a Windows 8.1 Update 1 by měly velmi dobře fungovat i na slabších a levnějších počítačích a tabletech, protože jim stačí jen 1 GB RAM a 16 GB úložného prostoru. Novinkou je také režim kompatibility s IE8 v zabudovaném prohlížeči IE11, který byl původně označován jako IE11 Enterprise Mode. Právě firmy totiž od upgradu na novější Windows často odrazuje fakt, že jejich aplikace nemusí být s novým Internet Explorerem plně kompatibilní.

Hlavní změnou, na kterou neoficiální testeři upozornili již s předstihem, je ale to, že na počítačích bez dotykového displeje najedou po čisté instalaci nové Windows 8.1 s Updatem 1 defaultně rovnou do klasického desktopu. Jen pokud dochází k aktualizaci z předchozí instalace, zůstane dřívější nastavení bootu nezměněno.

Uživatelé na update musí počkat do dubna

Podle posledních informací by se na síti MSDN měl objevit Windows 8.1 Update 2 až za měsíc, konkrétně 2. dubna. Přes Windows Update by jej měl Microsoft distribuovat o několik dní později. Microsoft plánuje v letošním roce uvolnit ještě nejméně jeden update pro Windows 8.1, zjevně rozhodující bude fakt, zda provedené změny dokáží zvrátit nepříznivý trend nezájmu uživatelů. Pro lepší prosazení v segmentu levných přístrojů pak již dříve Microsoft oznámil, že hodlá Windows 8.1 nabídnout pro tato zařízení se slevou.

Podle komentátorů ale Microsoft promeškal příliš mnoho času a kdyby již u původních Windows 8 nebyl tak radikální a vyslyšel hlasy uživatelů, kteří se bouřili proti odstranění tlačítka Start či proti nutnosti nabootovat do obrazovky s dlaždicemi, možná by bylo vše jinak a „osmičky“ by navázaly na úspěch Windows 7. Nyní se o nich hovoří spíše jako o „další Vistě“ a je otázkou, zda neustálé přidávání změn do rozhraní, je právě tím, co zákazníci ocení. Zejména pro firmy je důležitá neměnnost a stabilita a žádná zásadnější změna není v korporátním prostředí příliš vítaná.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


čtyři + = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz