Microsoft Office pro iPad jsou (prý) konečně na dohled

Albert Ryba | 18.03.2014 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Nový CEO Microsoftu Satya Nadella by měl podle dostupných informací představit dlouho očekávané Office pro iPad – a to již 27. března 2014. Mělo by se tak stát na akci v San Francisku, kterou Microsoft zatím označuje jako „událost zaměřenou na mobilní a cloudové řešení“.

O termínu uvedení Office pro iPad v březnu 2014 se spekuluje již delší dobu a analytici jsou přesvědčeni, že nyní nemůže jít ani o nic jiného (protože žádný jiný produkt Microsoftu takového typu by nyní neměl být ve fázi dokončení). Ač Microsoft zatím o detailech mlčí, obecně se hovořilo o uvedení Office pro iPad v první polovině roku 2014. Předpokládá se, že MS Office pro iPad by měly zahrnovat jen základní aplikace Word, Excel, PowerPoint a OneNote.

Ke stažení by měly být z App Store a je pravděpodobné, že budou vyžadovat ke svému provozu zakoupené předplatné k Office 365. A to podobným způsobem, jako je tomu u Office Mobile pro iPhone, které jsou dostupné od poloviny loňského roku. Uživatel má v případě zakoupeného předplatného možnost jedné instalace Office na PC nebo Macu a jedné na tabletu. Tím mohl být do teď jen tablet s Windows a očekává se, že Microsoft tedy rozšíří možnost využití licence i pro iPad.

Jak si Microsoft poradí se změnou rozhraní?

Office pro iPad jsou vyvíjeny pod kódovým názvem Miramar a jsou optimalizované pro primární ovládání formou dotyku, na jakou jsou zvyklí uživatelé Applu. Současně pak Microsoft pracuje na verzi označované kódově jako Gemini, což je verze Wordu, Excelu, PowerPointu a OneNote v designu Metro. Podle neoficiálních zdrojů se dokončení Office pro iPad stalo prioritou v druhé polovině loňského roku ještě za Steva Ballmera, kdy tento projekt dostal prioritu.

Právě Office byly podle analytiků totiž jedním z klíčových řešení, které si Microsoft chtěl držet co nejdéle jen pro Windows. Protože právě kvůli nim si řada uživatelů a hlavně firem pořídila nové PC či tablet s Windows. V případě, že budou plnohodnotné Office k dispozici i pro další mobilní platformy, mohou Windows pro řadu kupujících ztratit na důležitosti.

Na podobě ovládání bude záležet

Microsoft také stojí před výzvou spojenou s přepracovaným ovládáním, které je optimalizované pro dotyk. Klasické Office byly vždy velmi komplexní aplikací s řadou funkcí a se specifickým ovládáním a pro dotykové displeje musí být vše zjednodušeno a upraveno. Tyto změny ale obvykle mají za následek, že se uživatelé v nových aplikacích příliš neorientují. U verze MS Office pro iPad není zatím příliš jasné, jak přesně budou vypadat, protože na veřejnost neunikla žádná nedokončená verze.

Pokud si chce Microsoft získat uživatele Applu, měl by se co nejvíce přizpůsobit stylu ovládání jiných aplikací na iPadu. Současně se ale nesmí až příliš odklonit od toho, jak byli uživatelé zvyklí vnímat Office v minulosti, aby neměli pocit, že pracují s nějakým úplně jiným kancelářským balíčkem. Vybalancovat tyto dva trendy nemusí být nic snadného a počkejme tedy na 27. března, jaké reakce Office pro iPad vyvolají.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + = jedenáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz