Novinka: Přichází smartphone s funkcí autodestrukce

Albert Ryba | 03.03.2014 | Bezpečnost, Mobilita | Žádné komentáře

Americký letecký gigant Boeing se rozhodl uvést na trh vlastní smartphone s operačním systémem Android. Ten má být určen pro uživatele, kteří kladou extrémní důraz na bezpečnost a mají v telefonu uloženy přísně tajné informace. V případě, že někdo bude chtít s telefonem neoprávněně manipulovat, přístroj nejen že zničí všechna uložená data, ale sám se i kompletně znefunkční – ač samozřejmě ne takovým dramatickým způsobem, jak naznačuje úvodní obrázek. Přístroj byl zatím představen pod názvem Black phone (Černý telefon – na fotografii níže) a je možné, že mu toto označení i zůstane.

Podle zástupců společnosti Boeing stál za rozhodnutím začít vyrábět pod svojí značkou takto zabezpečené telefony zejména fakt, že dosud na trhu chybí modely, které by splňovaly nejpřísnější nároky na bezpečnost a mohly být používány i pro práci s přísně tajnými daty. To přitom vyžadují jak některé speciální státní organizace, tak i komerční sféra. Black phone bude navržen tak, aby byl nerozebíratelný a aby byl jeho hardware co nejlépe chráněn před jakýmkoliv narušením. Snaha o otevření přístroje či další neoprávněná manipulace povede k jeho nenávratnému zničení a to jak po hardwarové, tak i po softwarové stránce.

Vše musí zůstat v tajnostiboeing-black-phone2

Také veškeré technické detaily o tom, jak je zabezpečení přístroje konkrétně realizováno, budou utajované a uživatelé Black phonu při koupi budou potvrzovat dohodu o mlčenlivosti. Cílem tedy je, aby se na veřejnost nedostaly informace o tom, jakým způsobem je zabezpečení přístroje od Boeingu přesně řešeno. Komunikovány jsou tedy zejména technické parametry, na nichž není nic tajného a které jsou srovnatelné s dnešní střední třídou smartphonů – jde o dvoujádrový procesor s jádrem ARM Cortex A9 na frekvenci 1,2 GHz, dále 4,3“ qHD displej s rozlišením 540×960 obrazových bodů a podpora datových přenosů v rámci 2G, 3G i 4G sítí (GSM, WCDMA i LTE). Podporován je i Bluetooth a telefon má mít sloty na dvě SIM karty pro možnost přepínání mezi sítěmi. Data uložená na přístroji budou samozřejmě šifrována za pomocí hardwarových metod a využita bude i technologie zabezpečeného bootování.

Podle zástupců Boeingu bude vysoké úrovně šifrování využito nejen k ochraně přístroje a jeho dat, ale i k přenosu informací při komunikaci přístroje s okolím, což má omezit riziko jejich kompromitace. Black phone bude také vybaven speciálním rozšiřovacím portem, který umožní připojit další senzory a nebo moduly, pomocí nichž bude moci telefon komunikovat například se satelity, získá možnost napájení z přídavných zdrojů a další možnosti. Přístroj dále disponuje rozhraním PDMI (portable digital media interface), micro USB portem a podporou microSD karet pro rozšíření úložné kapacity. Celková váha má být 170 gramů a baterie nabídne kapacitu 1590 mAh. Cena zveřejněna nebyla.

Zájem o zabezpečené telefony roste

Počin Boeingu je sice ojedinělý, nicméně existující mezera na trhu v oblasti smartphonů s extrémně vysokým zabezpečením láká i další výrobce. Na Mobile World Congressu v Barceloně například společnost Silent Circle nabízela již předobjednávky vlastního vysoce bezpečného modelu – opět s názvem Blackphone (tentokrát ovšem psáno bez mezery) – který je dostupný za 630 dolarů jednorázově + předplatné 10 dolarů měsíčně za provoz zabezpečených aplikací.

Ten kromě značně lepších parametrů než model od Boeingu (čtyřjádrový procesor s frekvencí kolem 2 GHz, HD IPS displej 4,7“, 2 GB RAM, 16 GB úložné kapacity, podpora LTE a HSPA+ či kamera 8 MPx ) disponuje i upravenou verzí Androidu nazvanou PrivatOS. Ta je zaměřena právě hlavně na bezpečnost a je vybavena celou škálou bezpečnostních funkcí a extrémně zabezpečených aplikací. Funkcí sebedestrukce ale přístroj nedisponuje a důraz je v tomto případě kladen zejména na vysokou úroveň šifrování napříč všemi aplikacemi.

Zajímavým faktem je také to, že výrobci zvolili v obou případech operační systém Android, který je obecně považovaný za poměrně rizikový a zranitelný. Nicméně jeho rozšířenost je zjevně natolik velkým benefitem, že jim stojí za to zapracovat na jeho vylepšení z hlediska bezpečnosti než volit nějaký okrajový alternativní OS.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− tři = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz