Optické disky nejsou mrtvé – potenciál je v archivaci

Albert Ryba | 11.03.2014 | Hardware | Žádné komentáře

Ačkoliv doba vypalování CD a DVD disků již nenávratně skončila a tato dříve populární média byla nahrazena kombinací vysokokapacitních USB flash disků a cloudových služeb, přesto existují případy, kdy mohou být optická média nenahraditelná.

Alespoň jsou o tom přesvědčeny společnosti Sony a Panasonic, které společně vyvinuly nové optické disky s kapacitou 300 GB. Ty jsou určeny primárně pro dlouhodobé uchovávání dat ve firemním prostředí a slibují delší životnost než magnetické pásky nebo pevné disky.

Nové disky jsou určené pro archivaci dat

Nové optické disky z dílen společností Sony a Panasonic jsou jednoduše pojmenovány Archival Disc a mají stejné rozměry jako klasické Blu-ray disky. Výrobce u nich ale garantuje bezproblémovou čitelnost po dobu 50 let bez speciálních nároků na uchovávání médií. Samozřejmě je jako vždy v takových situacích otázkou, zda za 50 let bude existovat ještě funkční zařízení, které tyto disky dokáže používat (nebo dokonce zda budou firmy Sony a Panasonic po půl století stále ještě existovat).

Vysokokapacitní optické disky pro archivaci by se měly dostat na trh v roce 2015, budou prodávány separátně pod značkami Sony a Panasonic a v budoucnu se počítá s navýšením jejich kapacity nejprve na 500 GB a pak až na 1 TB. Vysoké kapacity je docíleno pokročilými technologiemi pro zpracování signálu a ukládání dat do více vrstev.

Korporátní klientela prý archivační optické disky ocení

Archivační optické disky by měly najít uplatnění například u poskytovatelů cloudových služeb, kteří potřebují dlouhodobě archivovat data zákazníků a také u nejrůznějších služeb pro trvalé uložení informací. Disky byly vyvinuty speciálně pro profesionální archivování dat a ani se nepočítá s nasazením této technologie pro domácí uživatele. U nich ostatně zájem o optická média již opadl. Klíčovým úkolem výrobců bude nyní vyvolat zájem o tento typ disků mezi firmami, přičemž konkurencí mohou být i speciální a již existující Blu-ray disky vyvinuté pro dlouhodobé uchovávání dat, které slibují podobnou dobu čitelnosti. Kapacita je ale řádově nižší.

Mluvčí Panasonicu tvrdí, že jako média pro archivaci mají optické disky řadu výhod oproti pevným diskům nebo páskám, zejména co se týká trvalé čitelnosti záznamu. A to zejména díky odbourání nutnosti vytvářet pro tato média speciální prostředí s konstantní teplotou, nízkou vlhkostí či klimatizací. To má výrazně snížit náklady na udržování archivu dat a také energetické nároky jsou při práci s optickými disky značně nižší, než v případě LTO magnetických pásek. Co se týká životnosti, například společnost HP u svých pásek LTO-5 Ultrium s kapacitou 3 TB garantuje 30 let a u pevných disků je to obvykle ještě méně, zvlášť pokud jsou trvale zapojené a v takovém případě jde jen o jednotky let.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz