Žebříček smartphonů podle rychlosti stahování dat

Albert Ryba | 21.03.2014 | Analýzy, Mobilita | Žádné komentáře

Ačkoliv podle parametrů se může zdát, že rozdíly v rychlosti stahování dat musí být mezi jednotlivými modely smartphonů zanedbatelné, opak je pravdou. Alespoň to vyplývá ze studie na finské Aalto University, která porovnávala celkem 150 chytrých telefonů a také několik zástupců tabletů právě podle rychlosti downloadu.

Uživatelé jsou totiž často rychlostí stahování dat zklamáni a obviňují v prvé řadě svého operátora. Ale problém vůbec nemusí být u něj, protože naměřené rozdíly jsou opravdu velké.

Žebříček odhaluje favority ve stahování

Studie vzniklá na Aalto University ve spolupráci s organizací Netradar (kompletní text v PDF je ke stažení zde) se zaměřila na porovnání celého spektra přístrojů, od nejrozšířenějších modelů s Androidem a iOS přes modely s Windows Phone, Symbianem a dokonce i MeeGo.

Vzhledem k tomu, že cílem byl akademický zájem, lze výsledky považovat za poměrně nezávislé. Jako vítěz ze srovnání vyšel přístroj LG G2, který docílil při stahování rychlosti 103 Mb/s. Této hodnoty žádný jiný model nedosáhl. Mezi další rychlé přístroje, které překonaly hranici 90 Mb/s, patří Samsung Galaxy S4 4G+, dále pak Galaxy Note 3, Nokia Lumia 920, Samsung Galaxy S3, Sony Xperia Tablet Z, Apple iPhone 5S a Nokia’s Lumia 925.

Další pásmo s rychlostí mezi 80-90 Mb/s obsadily přístroje Google Nexus 5, Nokia Lumia 820, Sony Xperia V a Samsung Galaxy S4 mini. V rozmezí 60-80Mb/s se pak umístily iPad Air, Nokia Lumia 625, HTC One, iPhone 5 a iPad 4. Kompletní seznam najdete v textu studie, ale je zřejmé, že rozdíly jsou vyšší, než by si kdo myslel. U sítí čtvrté generace (LTE) tak hraje hardwarový návrh přístroje opravdu důležitou roli a je vidět, že ne vždy výrobci svoje přístroje tímto směrem optimalizují. Podobné rozdíly by bylo možné téměř jistě naměřit i v případě přenosů přes sítě Wi-Fi.

Pokud je pro vás rychlost důležitá, pak vybírejte pečlivě

Profesor Jukka Manner, který je jedním ze spoluautorů studie, k výsledku říká, že „cílem studie bylo dokázat, jak velkou roli hraje samotné zařízení a že nízká rychlost stahování nemusí být vždy problémem sítě.“ Což výsledek poměrně úspěšně potvrdil. Samozřejmě že síla signálu a kvalita sítě operátora je také důležitá, ale není to vždy jediný faktor.

Zajímavé je, že různé modely od stejného výrobce podávají poměrně rozdílné výkony, což opravdu potvrzuje skutečnost, že pro výrobce není tato skutečnost nijak významná. Pro uživatele tomu ale může být naopak a je dobře, že podobný žebříček vznikl a je veřejně k dispozici. Také je vidět, že reálný potenciál sítí LTE končí na úrovni kolem 100 Mb/s a vyšší rychlosti z nich již nebude možné za běžných podmínek dostat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− sedm = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz